PS5 Pro GTA 6 Beklentisiyle Bu Yıl İçinde Piyasaya Çıkabilir

Şirketin amiral gemisi konsolunun satış tahminini düşürmesinin ardından CNBC'ye konuşan analistler, Sony'nin bu yıl PlayStation 5'in yenilenmiş bir versiyonunu piyasaya sürmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Yazar Ali Artur
PS5

Sony'nin PS5'in "yaşam döngüsünün son aşamasına" girdiğini doğrulamasından birkaç gün sonra CNBC, sık sık söylentilere konu olan PS5 Pro'nun bu yıl içinde piyasaya sürülme yolunda olduğunu bildirdi.

Döngü ortası güncellemeleri son yıllarda oyun konsolları için giderek daha yaygın hale geldi. Sony 2016 yılında PlayStation 4 Pro'yu piyasaya sürmüş, Microsoft 2017 yılında Xbox One X'i tanıtmış ve Nintendo da 2019 yılından bu yana Switch'i Lite ve OLED modelleriyle iki kez revize etmişti.

Analistler CNBC'ye PS5 yenilemesinin 2024'ün ikinci yarısında gelmesinin muhtemel olduğunu söyledi. Sony, kısa süre önce mali yıl için satış tahminini 25 milyon birimden 21 milyon birime düşürdüğü konsola olan ilgiyi yeniden canlandırmayı ummakla kalmıyor, aynı zamanda Grand Theft Auto 6'nın merakla beklenen lansmanı için zamanında piyasaya yeni bir donanım sürmeyi umuyor.

Kantan Games CEO'su Serkan Toto CNBC'ye verdiği demeçte, "Oyun endüstrisinde Sony'nin 2024'ün ikinci yarısında PS5 Pro'yu piyasaya sürmeye hazırlandığına dair geniş bir fikir birliği var gibi görünüyor" dedi. "Ve Sony, tüm oyun endüstrisi için bir şans olacak olan GTA VI 2025'te piyasaya çıktığında harika bir donanımın hazır olduğundan emin olmak isteyecektir."

Bir donanım lansmanını tek bir oyunun gelişine göre planlamak kulağa aşırıya kaçmak gibi gelebilir, ancak son Grand Theft Auto'nun ne kadar başarılı olduğunu abartmak gerçekten zor. GTA 5, EA'nın Tetris'in mobil versiyonundan sonra tüm zamanların en çok satan ikinci video oyunu.

GTA 6'nın, gelmiş geçmiş en büyük oyunlardan biri olmasa bile, bu neslin en büyük oyunlarından biri olacağına şüphe yok. Sony, PS5 Pro'da oynamanın Rockstar Games'in son oyununu deneyimlemenin en iyi yolu olduğunu iddia edebilirse, bu uzun bir yol kat edebilir.

Geriye dönüp baktığımızda, Sony PS4 Pro'yu 7 Eylül 2016'da duyurdu. Konsol sadece iki ay sonra, 10 Kasım'da piyasaya sürüldü. Sony PS5 Pro için de benzer bir zaman çizelgesine sadık kalırsa, yılın ikinci yarısına kadar konsol hakkında resmi bir şey duymayı beklemeyin.