Tarihteki Doğal Afetlerden Esinlenen Filmler

Kimse doğal bir felaketi yaşamak istemez, ancak ekranda izlemek başka bir hikaye. Doğa Ana'nın gazabını konu alan bu dört filme bir göz atın.

everest filmi
Everest film.

Depremler, orman yangınları, volkanlar, hortumlar, kar fırtınaları ve tsunamiler gibi doğal afetler tüm insanların mücadele etmesi gereken olgulardır. Bulunduğu yere bağlı olarak, bu tehditler diğer yerlere göre daha belirgin olabilir ve bilincin sınırında pusuda bekleyebilir. Doğal afetler insan hayatını bir anda değiştirerek binlerce insanın gerçekliğini göz açıp kapayıncaya kadar bozabilir. Bu kimsenin yaşamak istemediği bir şeydir, ancak bir sinema perdesinde oynarken insanın gözlerini kaçırması zordur. Felaket filmleri aksiyon ve duygu yüklüdür ve geniş küresel izleyici kitlelerine hitap eder.

Pompeii (2014): Vezüv Yanardağı'nın Patlaması, MS 79

Pompeii'nin başrolünde Game of Thrones'taki çıkışıyla dikkatleri üzerine çeken Kit Harrington var. İtalyan kasabası Pompeii'de genç bir gladyatör olan Milo'yu canlandırıyor. Gerçek aşkı (Emily Browning), yozlaşmış ve kötü bir adam olan orta yaşlı bir senatörle (Keifer Sutherland) sözlenmiştir. Milo sevgilisini sevgisiz bir evlilikten kurtarmaya çalışırken, şehrin üzerinde beliren Vezüv Yanardağı'nın patlamaya başlamasıyla aniden bir hayatta kalma mücadelesiyle karşı karşıya kalır. 13 yaş sınırıyla derecelendirilen film, Amerika Birleşik Devletleri'nde vasat bir beğeni topladı ancak Kanada Sinema Ödülleri ve Kanada Yönetmenler Birliği'nden çeşitli ödüller aldı.

İnsanlık tarihinin en büyük felaketlerinden biri olan Vezüv Yanardağı'nın MS 79 yılındaki patlaması gerçek Pompeii şehrini harap etmiştir. Patlamalar şehrin üzerine 12 saat boyunca kül ve ponza yağmasıyla başladı. Bunu, genellikle volkanlarla ilişkilendirilen, kaya, kül ve gazlardan oluşan sıcak akıntıların dağın yamacından aşağı akması izledi. Çevrede yaşayan 20.000 kişinin çoğu öldü, hayatları arkeologların daha sonra ortaya çıkardığı kül katmanları altında muhafaza edildi. O zamandan beri patlamış olmasına rağmen, yanardağ hiçbir zaman 79'daki gibi Plinian Patlaması olarak bilinen bir püskürme gerçekleştirmemiştir.

Akademisyenler, film yapımcısının püskürmenin Plinian mekaniğini görsel olarak tasvir etmesinin aslında oldukça gerçekçi olduğunu ve sadece izleyiciye zevk vermediğini belirtmişlerdir. Şehrin gerçek kalıntılarının planları bilgisayarda yaratılmış bir film şehri yaratmak için kullanılmış ve hatta bir NASA volkanbilimcisi film ekibine patlamayı tasvir ettikleri için teşekkür etmiştir.

Everest (2015): 1996 Everest Dağı Tırmanışı Felaketi

Jason Clarke ve Josh Brolin'in başrollerini paylaştığı Everest, Rob Hall ve Beck Weathers'ın iki tırmanış serüvenini anlatıyor. İki adam dünyanın en yüksek noktası olan Everest Dağı'nın zirvesine doğru ilerlerken şiddetli bir fırtına onları yutar. Film, neredeyse imkansız bir durumda hayatta kalmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

Jake Gyllenhaal, Robin Wright ve Keira Knightley gibi yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosuna sahip olan film, dünya çapında birçok ödüle aday gösterildi ve seslendirme çalışmasıyla bir ödül kazandı. PG-13 olarak derecelendirilen film şu anda Rotten Tomatoes'da %73'lük bir değere sahip.

Film, Mayıs 1996'da üç tırmanış ekibinin aniden ortaya çıkan ve hızla ilerleyen bir kar fırtınası nedeniyle mahsur kalması üzerine yaşanan olaylara dayanıyor. Hava koşullarına ek olarak, sekiz dağcının hayatını kaybettiği felaketin sonucuna başka faktörler de katkıda bulunmuştur.

İlk olarak, Everest Dağı dünyanın dört bir yanından gelen dağcılarla giderek daha kalabalık hale gelmiş ve her yerde riskler artmıştı. Bunun en önemli nedenlerinden biri de ikinci etken olan dağın aşırı ticarileşmesiydi. Reklam peşinde koşan yüzlerce kişi zirveye ulaşmak için yarışıyor, karlarına kar katan ekipler tarafından yönlendiriliyordu. Üçüncü olarak, gruplar o gün önceden belirledikleri saatte geri dönmediler ve bunun yerine yollarına devam ettiler.

İniş zamanı geldiğinde, fırtına üzerlerine çökmüştü. Dağcıların çoğu bitkin düşmüştü ve düşük oksijenli bir ortamda, şiddetli rüzgarlar ve kör edici kar onları yuttukça durumları daha da kötüleşti. Yapabilenler diğerlerini dağdan aşağı sürükledi, diğerleri ise umutsuz vaka olarak görüldü ve ölüme terk edildi. İki cesede hiç ulaşılamadı; diğerlerinin ise koşullar nedeniyle dağdan indirilmesi yıllar aldı. Aralarında tanınmış bir yazar haline gelen Jon Krakauer'in de bulunduğu üç kazazede, felaket sırasında yaşadıklarını anlatan kitaplar yazdı.

The Impossible (Kıyamet Günü – 2012): 2004 Asya Tsunamisi

Naomi Watts ve Ewan McGregor'un başrollerini paylaştığı The Impossible, 2004 yılında Hint Okyanusu'nda meydana gelen tsunaminin çılgınlığına kapılan bir turist ailesinin gerçek hikayesini anlatıyor. Fırtına aniden bastırdığında aile Tayland'da tatil yapmaktadır. Film, kaos içinde ayrı düştükleri bu olay ve sonrasında hayatta kalma yolculuklarını anlatıyor. Birkaç yıl sonra Örümcek Adam rolüyle yıldızını parlatacak olan Tom Holland, filmin ana karakterlerinden biri olan ailenin en büyük oğlu Lucas rolüyle kariyerinin başlarında yer alıyor.

Film "duygusal açıdan yankı uyandırıcı" olarak övüldü ve gerçek tsunami mağdurları tarafından doğruluğu nedeniyle takdir edildi. Film yapımcılarına göre hikayenin merkezinde yer alan ailenin adı ve uyrukları "daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşmak" için değiştirildi, ancak eleştirmenlere ve filmin hikayesini anlattığı aileye göre hikayenin özü doğru kalmaya devam ediyor). Gerçek aile İspanyol olduğu için filmin beyazlatılmış olduğuna dair endişeler vardı, ancak raporlar ailenin gerçek reisinin filmde kendisini canlandırması için Naomi Watts'ı seçtiğini ve Watt'ın 21 Grams filmindeki performansından esinlendiğini gösteriyor.

Kıyamet Günü, Belon ailesinin (filmde Bennett'lere dönüşen) Tayland'a yaptıkları bir Noel gezisinde yaşadıkları deneyime dayanıyor. Orada, 14 ülkede 200.000'den fazla insanın hayatına mal olan, insanlık tarihinin en ölümcül tsunamisini yaşadılar. Aile havuz kenarında günün tadını çıkarırken garip bir ses duydular ve aniden kendilerine doğru gelen devasa siyah bir duvar gördüler; bu denizdi.

Maria Belon ailesinin geri kalanından ayrıldı ve üç dakika boyunca suyun altında tutuldu. Yüzeye çıktığında oğlu Lucas'ı bulmuş ve bir ağaç gövdesine tutunmuş. Taylandlı bir adam tarafından kurtarıldılar ve hastaneye götürüldüler. Daha sonra mucizevi bir şekilde kocası ve diğer iki oğlu Tomas ve Simon ile yeniden bir araya geldiler. Aile film çekimlerine yoğun bir şekilde katıldı ve bunu "katartik" buldu. Bugün ailenin beş üyesi de hayırseverlikle uğraşıyor ve tsunami mağdurları ve tıbbi nedenlerle çalışıyor.

The Perfect Storm (Kusursuz Fırtına – 2000): 1991'in "Kusursuz Fırtınası"

Kusursuz Fırtına filmi Sebastian Junger'in aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Junger 1991 yılında Gloucester, Massachusetts'te yaşarken bölgeyi bir süper fırtına vurmuş ve Andrea Gail adlı bir tekneyi pençesine almıştı. Andrea Gail'in ve onun kaybına neden olan "mükemmel fırtınanın" öyküsü Junger'ın en çok satan kitabı ve ardından gişe rekorları kıran bir film oldu.

Filmde George Clooney, Mark Wahlberg ve John C. Reilly felakete uğrayan gemideki cesur ticari balıkçıları canlandırıyor. İzleyicileri koltuklarının ucunda tutan etkileyici aksiyon sahneleriyle övgü toplayan film, ertesi yıl iki dalda Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Bu aksiyon gerilim filmindeki özel efektler "oldukça etkileyici" olarak değerlendiriliyor ki bu da bilgisayarla oluşturulmuş sekansların ilk dönemi için çok şey söylüyor.

Bu filmin arkasındaki gerçek hikaye, Ekim 1991'de kuzeydoğu üzerinde üç fırtınanın birleşerek filme adını veren "mükemmel fırtına" olarak adlandırılan bir süper fırtına yaratmasıyla ortaya çıktı. Dalgalar 100 feet yüksekliğe kadar ulaştı ve rüzgarlar saatte 90 milin üzerinde ölçüldü. Andrea Gail'in altı kişilik mürettebatı uzun bir kılıç balığı avı gezisindeydi ve fırtına sırasında Kanada'nın Grand Banks açıklarında bulunuyordu.

Andrea Gail ve mürettebatına tam olarak ne olduğu bilinmemektedir, ancak altı kişinin tamamı hayatını kaybetmiş ve tekne hiçbir zaman bulunamamıştır. Teknenin acil durum feneri ertesi ay Nova Scotia açıklarındaki bir adada kıyıya vurdu, ancak başka hiçbir kanıt bulunamadı. Altı adam geride beş çocuk, çok sayıda arkadaş ve aile ve kayıplarının yasını tutan koca bir kasaba bıraktı.

Junger, adamları tanıyanlara ulaşmaya başladı ve günlük yaşamlarının ardındaki hikayeyi ve kariyerlerine olan bağlılıklarını bir araya getirdi. Junger'in kitabına ve ardından filme olan ilgi katlanarak artmış, halkın okyanuslardaki riskli işlere olan takıntısının devam etmesine ve The Deadliest Catch gibi programların popülerliğine yol açmıştır. Hikayenin başarısı Gloucester'da rehberli bir Perfect Storm turu ve bir bütün olarak ticari balıkçılık endüstrisine yönelik yeni bir değer ile bir yazlık endüstrisi yarattı.