Confractosuchus Sauroktonos: Timsahlar Dinozor Avladı mı?

Confractosuchus sauroktonos, yaklaşık 80-75 milyon yıl önce Geç Kretase döneminde yaşamış soyu tükenmiş bir timsah türüdür. Fosilleri Arjantin'in Campanian dönemi Cerrillos Formasyonu'nda keşfedilmiştir.

Timsahlar dinozor avladı Confractosuchus sauroktonos

Avustralya Dinozor Çağı Müzesi'nden bir ekip 2010 yılında sıra dışı bir paleontolojik bulguya rastladı. Keşfedilen şey 93 milyon yıllık bir timsah fosiliydi. Timsah 2,5 metre uzunluğundaydı. Bilim insanları önce olağan karşılarken o zamandan beri uzmanlar fosilleşmiş kalıntılar üzerinde birçok tarama yaptı. Çünkü ekibin şüphesine göre timsah ölmeden önce bir dinozor yemişti.


İlgili: Sahra Çölü'nde Bir Zamanlar Dinozor Avlayan Timsahlar


Dinozor Avcısı Timsah

Confractosuchus sauroktonos

Timsahın bağırsaklarının taranmasından elde edilen görüntülerle timsahın dinozor yediği doğrulandı. Timsahın midesinde dinozorun yarı yenmiş kalıntıları vardı. Ekip bilimsel bulgularını 2022'de Gondwana Journal yayınıyla paylaştı.


İlgili: Deinosuchus: Dinozor Avlayan Timsah


Paleontologlar daima timsahların dinozor yediğine inanmıştır. Bu inanç kemiklerden ve dışkıdan elde edilen kanıtlardan geliyordu ve bazı timsahların büyük dinozorları alt etmekte hiç de zorlanmadığına işaret ediyordu.

Ancak ilk kez bir timsahın midesinde dinozora rastlandı. Böylece önceki teoriler gerçeğe dönüştü. Timsahlar gerçekten de dinozor avladılar.

Yeni veriler, dinozorlardan daha zayıf olan sürüngenlerin ve memelilerin 65 milyon yıl önceki K-Pg (Kretase-Paleojen) yok oluş olayından sağ kurtulduğuna dair teorileri teste tutar. Bu güçlü timsah dinozor avlamasına rağmen nasıl soyu tükenmedi?

Confractosuchus Sauroktonos

Bilim dinozor avlayan bu timsaha Confractosuchus sauroktonos adını verdi. Anlamı "broken dinosaur killer" demektir. Timsahın fosili parçalanmış geniş bir kayada bulunduğundan "kırık" denildi.

Timsah fosilinde kuyruk, pelvis ve arka bacak görülmedi. Başı ve kalan vücudu ise genel olarak sağlamdı. Ekip Avustralya Nükleer Bilim ve Teknoloji Örgütü'nden (ANSTO) aldığı yardımla dinozorun bağırsaklarının nötron görüntülemesini yaptılar.

Nötron görüntüleme, katı bir nesnenin iki ve üç boyutlu resimlerini vererek gizli özelliklerini ortaya çıkartır. İlk taramada tavuğunkine benzer kancalı bir kemik görüldü. Dinozor olduğuna dair ipuçlarını artırdı. Sonraki nötron görüntüleme ve toprak kimyası timsahın gerçekten de dinozor yediğini kanıtladı.

Timsah dinozoru yedikten sonra pek yaşamadı. Bilim timsahın dev bir sele yakalandığını ve sürüklenerek öldüğünü düşünüyor.

Fosil Nasıl İyi Korunmuş Olarak Keşfedildi?

Timsahlar dinozor avladı
Bir ornitopod olan Iguanacolossus'un restorasyonu. Timsahın yediği dinozor ornitopoddu. (Wikimedia Commons)

Timsahlar ve dinozorlar, erken Triyas Dönemi'nden beri (252 ila 201 milyon yıl önce) bir arada yaşadılar. Doğa tarihi uzmanları, çoğu timsahın küçük dinozorları hedeflediğine inanıyor.

Dinozor kemiklerindeki bulunan timsah diş izleri ve dinozor kemiklerine gömülü örnekler ünlü keşiflerdir. Sürüngenlerin midelerindeki aşındırıcı asitler timsahların sindirim içeriklerini analiz etmeyi zorlaştırıyor.

Timsah fosili devasa bir kayanın içinde keşfedildi. Kaya nehrin dibine batınca ölü timsahın etrafındaki mineral ve çamur katılaştı. Nehrin dibindeki bakteriler organik kalıntıları katılaştırdı ve böylece timsahın midesini korudu.

Katil timsah tarafından yutulan dinozor bir ornitopoddu. Ornitopodlar otçul iki ayaklı dinozorlardır. Önceleri küçükken sonraları çok daha büyük hale evrimleştiler.

Timsah tarafından yutulan ornitopod dinozoru henüz küçüktü. 1,7 kg ağırlığındaydı. İlginç ki timsah tarafından yutulan dinozorun iskeleti bozulmamıştı. Timsah dinozoru çiğnerken sadece femurlarına hasar vermişti.

Ornitopodun türü henüz bilinmiyor. Kretase Dönemi'nde yaşamış bu timsah tüm hayvanları da yedi ancak en başta dinozorları avladığı düşünülüyor.

Tarih öncesi dünyadan gelen keşifler sıra dışıdır. Dinozorları daima en üst yırtıcılar olarak kabul ettik ancak tüm kitlesel yok oluşlardan sağ kurtulmuş timsahlara av oldular.