Uzay Kuvvetleri Gelecekteki Canlı Hedef İzleme Uydularının Komutasını Alacak

Üst düzey bir yetkili 13 Şubat'ta yaptığı açıklamada, ABD Uzay Kuvvetleri operatörlerinin, dünyanın hemen her yerinde yer hedeflerini neredeyse gerçek zamanlı olarak izleyecek yeni bir uydu filosunu uçurmaktan sorumlu olacağını söyledi.

Yazar Ali Artur
abd uzay ordusu
Soldan sağa: AFA Mitchell Enstitüsü Direktörü Emekli Hava Kuvvetleri Generali Kevin Chilton; istihbarattan sorumlu uzay operasyonları başkan yardımcısı Tümgeneral Gregory Gagnon; operasyonlar, siber ve nükleerden sorumlu uzay operasyonları başkan yardımcısı Korgeneral DeAnna Burt; ve Birleşik Devletler Uzay Kuvvetleri-Uzay Komutanı Korgeneral Doug Schiess, 13 Şubat 2024'te AFA Savaş Sempozyumu'nda bir panele katılıyor. Kaynak: AFA.

ABD Uzay Kuvvetleri, dünyanın dört bir yanındaki yer hedeflerinin gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlayacak ve benzeri görülmemiş gözetleme yetenekleri sunacak yeni bir uydu filosunun komutasını almaya hazırlanıyor.

Space News'in haberine göre, Yer Hareketli Hedef Göstergesi (GMTI) olarak bilinen ve Ulusal Keşif Ofisi (NRO) tarafından geliştirilmekte olan bu yeni ve gelişmiş uydu sisteminin baş operatörü Uzay Kuvvetleri olacak. Bu girişim, Müşterek Gözetleme Hedef Saldırı Radar Sistemi (JSTARS) gibi eskiyen uçak sistemlerinin yerini alacağı için önemli bir modernizasyon çabasını temsil ediyor.

Geçtiğimiz yıl ABD hükümeti Hipersonik ve Balistik Takip Uzay Sensörü (HBTSS) sisteminin geliştirilmesi için 5 milyar dolar ayırmıştı. Bu sistemin nihai olarak fırlatılmasıyla uyduların uçuş halindeki füzeleri ne kadar iyi izleyebildiği test edilmiş olacaktır.

Uzay Kuvvetleri ve onun bileşeni olan Uzay Geliştirme Ajansı (SDA), özellikle Rusya ve Çin'in bu teknolojileri hızla geliştirmesi nedeniyle füze savunma kabiliyetlerini arttırmaya odaklanarak gelişmiş füzeleri takip etmek üzere 135'in üzerinde uydu konuşlandırmayı hedeflemektedir. Mimarinin konfigürasyonu ve füze savunmasıyla ilişkisi halen değerlendirilmekte olup, küresel kapsama alanı ve belirli bölgesel ihtiyaçlar için sensör takımyıldızlarının konuşlandırılmasına ilişkin tartışmalar devam etmektedir.

Şu anda NRO, Uzay Kuvvetleri ile ortaklık yapıyor ve GMTI'dan gelen verilere erişebilecek, ancak askeri komuta zinciri, Pentagon'daki Genelkurmay Başkanları tarafından onaylanan önceliklere göre programı yönlendirecek. Uzay Kuvvetleri yeni sensörlerin gereksinimleri üzerinde çalışıyor ve satın alma programının ilerleyişini denetleyecek, NRO ise kendi tasarımına dayalı olarak sınıflandırılmış sensör görev yüklerinin fiilen satın alınmasından sorumlu olacak.

Uzay Kuvvetleri muhafızları, sahadaki komutanlardan gelen talepler doğrultusunda uyduların görüşlerini nereye yönlendireceklerini belirlemek ve kontrol etmekten sorumlu olacak. ABD Uzay Kuvvetleri'nden Korgeneral DeAnna Burt, Colorado Aurora'da düzenlenen Hava ve Uzay Kuvvetleri Birliği Harp Konferansı'ndaki bir panelde yaptığı konuşmada yeni teknolojiyi "operasyonel bir zorunluluk" olarak nitelendirdi.

Burt'a göre GMTI sisteminin mevcut casus uçakların yaptıklarının yerini alması ve istihbarat toplamanın bu yönünü uzay alanına taşıması planlanıyor. Bunların neredeyse tamamı gizli olmakla birlikte, sistem karada, denizde ve gökyüzünde çalışarak hedefleri gerçek zamanlı olarak izleyip takip edebilecek. Dahası, tüm bu istihbarat daha sonra sahadaki operatörlerin eline verilebilecektir.

Bu uydu ağının geliştirilmesi, modern savaş senaryolarındaki zafiyetlerin giderilmesi ve savaş alanının daha geniş bir resmine katkıda bulunulması açısından büyük önem taşımaktadır. Uzay Kuvvetleri bu uydu ağına bir milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyor ve 2028'e kadar beş yıllık harcama planında takımyıldız için yaklaşık 1.2 milyar dolar öngörülüyor.

Burt konferans sırasında bu yeni teknolojinin "gelecekte nereye gideceğimiz ve bu kritik ISR kabiliyetini sadece ortak kuvvetlere değil, aynı zamanda kritik uzay alanı farkındalığını nasıl sağlayacağımız konusunda zemin hazırladığını" açıkladı.