Yapışkan Mukus Salgılayan Salyangoz Robot

Mukus salgılayan şişme bir ayağa sahip uzaktan kumandalı bir robot, yüzeylerde bir salyangoz gibi sürünebilir ve insan vücudundaki mukus kaplı boşluklarda hareket eden yumuşak tıbbi robotlara esin kaynağı olabilir.

Kabuğu olmayan salyangoz robot.
Kabuğu olmayan salyangoz robot. Görsel: Saravana Prashanth Murali Babu/Güney Danimarka Üniversitesi

Tek bir büyük ayağı olan mukus salgılayan bir robot, salyangozların dik eğimli yüzeylerde bile sürünme şeklini etkili bir şekilde taklit edebiliyor.

"Her zaman salyangozların benim için Michael Jackson gibi olduğunu söylerim. Nasıl hareket ettiklerini görmüyorsunuz ama bir şekilde süzülüyorlar" diyen Güney Danimarka Üniversitesi'nden Saravana Prashanth Murali Babu, 4 Mart'ta Minneapolis, Minnesota'da düzenlenen Amerikan Fizik Derneği Mart Toplantısı'nda bir sunum yaptı.

Kabuklu yumuşakçalardan etkilenen Saravana ve meslektaşları, bir salyangozun tek büyük, yumuşak ayağının bir versiyonunu inşa etmeye ve bunu salyangoz gibi hareket eden bir robotun temeli olarak kullanmaya karar verdi.

Sunumu sırasında Saravana, ekibin ayağı küçük pnömatik pompalarla segmentler halinde şişirilebilen yumuşak bir malzemeden inşa etmeyi seçtiğini açıkladı. Salyangoz mukusunun kimyasal özellikleri daha önce ayrıntılı olarak incelenmiş olsa da, salyangozun ayağının nasıl hareket ettiğinin yalnızca biyologların gözlemlerine dayanarak varsayıldığını söylüyor. Bu geçmiş çalışmalar, bir salyangozun ayağının farklı kısımlarının yere çarptığını, sonra tekrar çarpmadan önce ondan ayrıldığını ve bunu birbirleriyle senkronize olmadan yaptıklarını öne sürdü. Bu, salyangozun mukusu üzerinde ileriye doğru kaymasını sağlayan ayak boyunca bir dalga formu oluşturur.

Araştırmacılar bu "ayak dalgası" hareketini, mukus salgılayabilen deneysel robotlarında da tekrarladılar ve başarılı bir şekilde ilerlediğini ve düşmeden dönüşler yaptığını gördüler. Saravana, bazı deneylerde dik eğimli yüzeylere çıkmayı bile başardığını söylüyor.

Robot henüz deneysel aşamada olsa da Saravana onun bir salyangoz gibi kendi kendine hareket eden ilk robot olmasını umuyor. Ekip, robotu daha bağımsız hale getirmek için pompaları robotun üstüne salyangoz benzeri bir kabuk içine koymayı deniyor. Gerçek bir salyangoz kabuğunun biraz büyükçe plastik bir kopyası olan kabuk, robotu uzaktan kontrol etmek için elektronik aksamı ve gerçek bir salyangozun sümüksü izini taklit ederek robotik ayağın altına mukus salgılamak için bir şırınga sistemini de barındırabilir.

Ancak ekibin nihai hedefi, robotun şişirilebilir ayağını daha da yumuşak ve vücutları çoğunlukla sudan oluşan gerçek salyangozlara daha benzer hale getirmek. Araştırmacılar, mukus üzerinde başarıyla hareket eden bir robotun, sonunda mukusun bol olduğu insan vücudunun içinde de hareket edebilecek yumuşak tıbbi robotların tasarımını bilgilendirebileceğini umuyor.