Elektronik Sigara Ruh Sağlığı Sorunlarıyla İlişkilendiriliyor

Elektronik sigara içmek sigara içmek kadar sağlıksız olmayabilir, ancak kendine özgü uzun bir fiziksel risk listesi taşıyor. Ve şimdi, yeni araştırmalar bunun ruh sağlığı ve uyku düzeni için de zararlı olabileceğini gösteriyor.

elektronik sigara

İngiltere'deki Surrey Üniversitesi'nden araştırmacıların bulgularına göre, nikotinli elektronik sigara kullanan 18-25 yaş arası genç yetişkinlerin, sigara kullanmayan akranlarına kıyasla depresyon, anksiyete ve ruminasyon ya da olumsuz düşünceler üzerinde durmanın yanı sıra uykusuzluk gibi uyku sorunları ve yalnızlık gibi duygusal sorunlar da dahil olmak üzere bir dizi ruh sağlığı sorunu yaşama olasılığı önemli ölçüde daha yüksektir.

Healthcare dergisinde yayınlanan bu yeni çalışmada, yaklaşık yüzde 15'i elektronik sigara kullanan ve diğer yüzde 85'i kullanmayan 300'den fazla üniversite öğrencisine farkındalık ve duygusal düzenleme, anksiyete ve depresyon, ruminasyon, uyku kalitesi, yalnızlık, öz-şefkat ve tabii ki elektronik sigara ve sigara kullanımı ile ilgili bir dizi anket uygulandı.

Elektronik sigara kullanıcısı olan 49 öğrenci arasında, daha düşük farkındalık seviyeleri, daha kötü uyku kalitesi ve daha yüksek ruminasyon seviyeleri de dahil olmak üzere genel olarak görülen bazı özellikler vardı. Daha yalnız olma ve kendilerine karşı daha az şefkat duyma eğilimindeydiler ve sigara içmeyen meslektaşlarına göre çok daha yüksek bir diurnal veya "gece kuşu" olma eğilimindeydiler. Çalışmada ayrıca, elektronik sigara grubunun "haftada tüketilen birim açısından önemli ölçüde daha yüksek düzeyde alkol tüketimi bildirdiği" belirtiliyor.

Surrey nörobilim öğretim üyesi ve çalışmanın ortak yazarı Dr. Simon Evans'ın üniversitenin basın açıklamasında belirttiği gibi, elektronik sigara grubu arasında belki de en büyük ortak özellik, "kullanıcıların yüzde 95,9'unun klinik düzeyde anksiyete semptomlarına sahip olarak kategorize edilmesiyle" anksiyeteye yönelik ezici bir eğilimdir.

"Bu çalışmada, elektronik sigara kullanımı ile anksiyete belirtileri arasında rahatsız edici bir bağlantı bulduk" diyen Evans sözlerini şöyle sürdürdü: "Anksiyeteyi yatıştırmak için elektronik sigara kullanmak kısır bir döngü haline gelebilir, ancak daha sonra uyuyamamak uzun vadede kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir."

Sigara kullanımıyla ilgili diğer çalışmalardan elde edilen veriler, farkındalığın ya da kişinin o anki duygusal ve zihinsel düzenlemelerine dikkat etmesinin sigarayı bırakmaya yardımcı olabileceğini düşündürürken, iyi kalpli doktor farkındalık ve "ruminasyonla mücadele" konusunda "gençler arasında vape kullanımını azaltmak için yararlı olabilecek" müdahaleler olabileceğini söyledi.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta: Bu tür araştırmalarda korelasyon ve nedensellik arasındaki ilişkiyi saptamak çok zordur. Öğrenciler elektronik sigara kullandıkları için mi endişeli, yoksa endişeli çocuklar çeşitli sosyal ve psikolojik nedenlerle mi elektronik sigaraya yöneliyor? Bunu söylemek zor ve muhtemelen karmaşık.

Bununla birlikte, bu çalışma için ankete katılan genç grubun bu kadar küçük bir yüzdesinin hiç elektronik sigara kullanmamış olması oldukça şaşırtıcıdır, bu da çocukların nispeten onlara verdiğimiz krediden daha iyi olabileceğini düşündürmektedir.