Dünya'daki Sıra Dışı Antik Mağaralar

Çeşitli minerallerin, bazı canlıların ve elbette zorlu doğal şartların oluşturduğu sıra dışı mağaraların bir listesi.

Mağaraların sağladığı macera ve gizem duygusu diğer doğa güzellikleriyle kıyaslanamaz. Kuşkusuz ziyaret edilebilecek en güzel yerler arasındadırlar. Mağaralar binlerce yıl boyunca aşındırıcı güçler, volkanik faaliyetler ve bazen de insan müdahalesi ile şekillenmiştir. Mağaralar barınak sağlamanın yanı sıra, ilk atalarımız için yaratıcı yaratım ve kültürel önem taşıyan yerler olarak da önemliydi. Burada yer alan bazı mağaraların büyüklüğü, bazılarının renkleri ve bazılarının da nefes kesici güzelliği insanı hayran bırakıyor.

Vietnam'daki muazzam Hang Snong ve İzlanda'daki soğuk Kristal Mağaralar da dahil olmak üzere dünyanın en görkemli tarih öncesi mağaralarından bazılarına gidiyoruz.

Kamış Flütü Mağarası-Çin

Kamış Flüt Mağarası aynı zamanda 'Doğal Sanatlar Sarayı' olarak da biliyor.
Kamış Flüt Mağarası aynı zamanda 'Doğal Sanatlar Sarayı' olarak da biliyor.

Çin'in Guilin eyaletinde bulunan bu muhteşem mağara, adını burada yetişen ve tahmin edilebileceği üzere flüt yapımında kullanılan sazlıklardan almıştır. Taş duvarlardaki en eski yazıt, 1.300 yıldan fazla süren Tang Hanedanlığı'nı temsil etmektedir. Canlı ışıklandırma sayesinde mağara günümüzde daha da gerçeküstü görünmektedir.

Kristal Mağaralar-İzlanda

Buz mağaraları her yıl buzul nehirlerinin erimesi ve yeniden donmasıyla şekil değiştiriyor.
Buz mağaraları her yıl buzul nehirlerinin erimesi ve yeniden donmasıyla şekil değiştiriyor.

Bu mağaralar çok dinamiktir, her yıl boyutları ve şekilleri değişir ve inanılmaz bir mavi renk üretirler. Buzul nehirleri kış aylarında çekildiğinde ve donduğunda oluşurlar. Avrupa'nın en büyük buzulu olan Vatnajökull, özellikle nefes kesici bir görüntüye sahip olan İzlanda Kristal Mağaralarına ev sahipliği yapmaktadır.

Tham Khao Luang-Tayland

2013 yılında Khao Luang Mağarası
2013 yılında Khao Luang Mağarası

Phetchaburi şehrine yakın olan bu mağara, dini öneminin uzun geçmişini yansıtan birçok Buda heykeli ile dikkat çekmektedir. Geçmiş Tayland hükümdarlarının burayı ziyaret etmekten keyif aldıklarına inanılıyor. Ziyaretçiler, hava uygun olduğunda açık çatıdan parlayan ışığın neredeyse cennet gibi bir görüntü yarattığını görebilirler.

Waitomo Ateş Böceği Mağarası-Yeni Zelanda 

Waitomo Ateş Böceği Mağarası - Yeni Zelanda 
Mağara, Yeni Zelanda'nın Kuzey Adası'ndaki Waitomo'da yer almaktadır.

Yerli Māori halkı Waitomo mağaralarının varlığından bir asır önce haberdar olsa da, Avrupalı kaşifler mağaralara ancak 19. yüzyılın sonlarında rastlamıştır. Bu oluşumların 300 kadarı milyonlarca yıl süren volkanik faaliyetler sonucu oluşmuştur. Mağara duvarlarına dağılmış olan ateş böceği kolonileri odaya ürperten mavi bir renk vermektedir.

Ajanta Mağaraları – Hindistan

Ajanta Mağarası'nın içinde büyük bir Buda heykeli bulunuyor.

Hindistan'ın Maharashtra eyaletinin Aurangabad bölgesinde, MÖ 2. yüzyıl ile MS 5. yüzyıl arasında yaklaşık 30 insan yapımı mağara inşa edilmiştir. Bu mağaralar Buda için önemli ibadet yerleriydi ve en iyi antik Hint sanatlarından bazılarını barındırıyorlardı.

Eisriesenwelt Mağarası- Avusturya

Eisriesenwelt Almanca'da 'Buz Devlerinin Dünyası' anlamına gelmektedir.
Eisriesenwelt Almanca'da 'Buz Devlerinin Dünyası' anlamına gelmektedir.

Avusturya'nın Werfen kasabasında bulunan Eisriesenwelt, Hochkogel dağının içine doğru yaklaşık 42 kilometre boyunca uzanarak dünyanın en uzun buz mağarası olma özelliğini taşıyor. Kasabanın pek çok sakini eskiden yıl boyunca donmuş olan bu bölgenin gerçekten de yeraltı dünyasına açılan bir kapı olduğunu düşünüyordu. Günümüzde ise bölgedeki en popüler destinasyonlardan biridir.

Sterkfontein Mağaraları-Güney Afrika

Sterkfontein Mağaraları - Güney Afrika
Sterkfontein Mağaraları Güney Afrika'nın Gauteng eyaletinde bulunmaktadır.

Görünüşe göre paleo-antropologlar Güney Afrika kireçtaşından yapılmış mağaralardan çok şey öğrenebilirler. Estetik güzelliklerinin yanı sıra, birçok tarih öncesi hominid fosiline de ev sahipliği yapıyorlar. Keşfedilen toplam 500 eserle burası hiç kuşkusuz gezegendeki en önemli arkeolojik alanlardan biri.

Hang Sơn Đoòng-Vietnam

Sơn Đoòng mağarası 2 ila 5 milyon yıl önce oluşmuştur.
Sơn Đoòng mağarası 2 ila 5 milyon yıl önce oluşmuştur.

Dünyanın en büyük doğal mağarası bu bölgede bulunabilir. O kadar büyüktür ki bir Boeing 747 yolcu uçağı, kanatları uçurumun kenarına sürtünmeden içinden geçebilir. Ayrıca 70 metreye kadar ulaşabilen dünyanın en yüksek dikitlerinden bazılarına sahiptir.

Mamut Mağarası-ABD

Mamut Mağarası Kentucky, ABD'de bulunuyor
Mamut Mağarası Kentucky, ABD'de bulunuyor.

Bu Amerikan harikası mağarada yaklaşık 675 kilometre uzunluğunda yeraltı geçidi haritalanmıştır ve bu da onu dünyanın en uzun mağara sistemi haline getirmektedir. Mağara sakinleri, Avrupalılar Amerika'yı keşfetmeden binlerce yıl önce burada yaşıyorlardı. Çarpıcı görünümü ve devasa boyutu nedeniyle Kentucky'de en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biri.

Fingal'in Mağarası-İskoçya

Deniz mağarası ıssız Staffa adasında bulunmaktadır
Deniz mağarası ıssız Staffa adasında bulunmaktadır.

Çarpıcı Fingal Mağarası, Dış Hebridler'de, Mull Adası'nın yaklaşık 10 kilometre batısında bulunabilir. Alman müzisyen Felix Mendelssohn bu jeolojik oluşumdan o kadar etkilenmiştir ki, ona adanmış bir beste yazmıştır: Fingal'in Mağarası Uvertürü.