Yeşil Kuyruklu Yıldız: 50.000 Yılda Bir Görülen Astronomik Bir Fenomen

Bu göksel ziyaretçi kuzey yarımkürede 12 Ocak'tan itibaren görülebilecek. Saat 12 civarında kuzeydoğu ufkuna bakarsanız bir şeyler görebilirsiniz.

C/2022 E3 (ZTF) kuyruklu yıldızı
Zwicky Transient Facility'deki geniş alan gözlem kamerasını kullanan gökbilimciler tarafından keşfedilen C/2022 E3 (ZTF) kuyruklu yıldızını gösteren fotoğraf NASA'nın web sitesinden alınmıştır.

Gece gökyüzü nispeten istikrarlı ve tutarlıdır. İnsanlar birkaç yüzyıldır gezegenlerin ve yıldızların gökyüzündeki dansını çözebildiğinden, artık tutulmalar ve geçişler gibi yaklaşan astronomik olayları öngörebiliyoruz. Her ne kadar kuyruklu yıldızlar uzayda sürekli seyahat ediyor olsalar da, kimi zaman güneş sisteminin bizim bulunduğumuz kısmına kadar gelebiliyorlar ve geldiklerinde de insan gözüyle görülebiliyorlar. 1990'larda yaşadığımız şehrin üzerinden geçen Hale-Bopp kuyruklu yıldızı en çarpıcı olanlardan biriydi.

Yaklaşan kuyruklu yıldızın galaksimizde önemli bir olay olması bekleniyor. C/2022 E3 (ZTF) kuyruklu yıldızının insanlar tarafından en son görüldüğü zaman, The Weather Network'ün de belirttiği gibi, Neandertallerin hala Dünya'da bizimle birlikte var olduğu zamandı (yaklaşık 50.000 yıl önce). Uzmanlar hala çıplak gözle görülüp görülemeyeceğini tartışıyor, ancak mütevazı bir arka bahçe teleskobu veya bir çift hazır dürbünü olan herkes için açık olacaktır. Daha da güzeli, rengi yeşil!

Yeşil Bir Kuyruklu Yıldız

C/2022 E3 (ZTF) kuyruklu yıldızı
Zwicky Transient Facility'deki geniş alan gözlem kamerasını kullanan gökbilimciler tarafından keşfedilen C/2022 E3 (ZTF) kuyruklu yıldızını gösteren fotoğraf NASA'nın web sitesinden alınmıştır.

Yıldızların ve galaksilerin rengine benzer şekilde kuyruklu yıldızlar da mavimsi ya da beyaz bir renk tonuna sahiptir. Ancak canlı bir yeşil olan C/2022 E3 (ZTF) için durum böyle değil. Daha doğrusu, insan gözüne yeşil görünecektir.

Kuyruklu yıldızlar kaya ve/veya buzdan oluşan bir "baş" ve kaya, toz ve/veya buzdan oluşan bir "kuyruk "tan oluşur. Gökbilimci ve Farther Horizons LLC CEO'su Mark Hammergren,kuyruklu yıldızın yeşil rengini şu şekilde detaylandırdı. "Genel olarak, önemli ölçüde dışa doğru gaz salınımı olan kuyruklu yıldızlar bu renkte görünür. Bu yeşil ışığı yayan karbon ve hidroksit iyonları uyarılmış karbon atomlarıdır. Burada mavi, mor ötesi ve yeşil dalga boylarının hepsi iyi bir şekilde boy gösterir".

Kuyruklu yıldız ve kuyruğundaki moleküllerle ışığın etkileşimi de dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle kuyruklu yıldızlar, eğer herhangi bir "renge" sahiplerse, spektrumun mavi-yeşil bölgesinde olacaklardır.

Yeşil Kuyruklu Yıldızı Gözlemlemenin En İyi Yolu

C/2022 E3 (ZTF) Kuyruklu Yıldızı büyük olasılıkla en zayıf teleskop ve dürbünlerden bile görülebilecek olsa da, çıplak gözle görülüp görülemeyeceği konusunda karar henüz verilmedi.

Bu göksel ziyaretçi kuzey yarımkürede 12 Ocak'tan itibaren görülebilecek. Saat 12 civarında kuzeydoğu ufkuna bakarsanız bir şeyler görebilirsiniz. Dünya'ya en yakın olduğu 1 ve 2 Şubat tarihlerinde, akşamın erken saatlerinde, Kuzey Yıldızı'nın yakınında, gökyüzünde daha yüksekte görebilmeniz beklenmektedir. Görülecek en iyi zaman sabahın ilk saatleridir.

Güney yarımküredeki yıldız gözlemcileri yine de bu şansa sahip olacaklar, ancak birkaç hafta beklemeleri gerekecek. Dünya'nın o yarısında bulunanlar tarafından en çok Şubat ayı başlarında görülebilecek.