Yeşil ve Ela Gözler Arasındaki Farklar

En nadir göz renkleri kehribar, menekşe/kırmızı ve gridir. Bir sonraki en nadir göz rengi ise nüfusun %2'sinde görülen yeşil gözlerdir.

renkli göz fotoğrafı

Farklı görünmelerine rağmen, yeşil ve ela gözler bazen birbiriyle karıştırılır. Yeşil gözleriniz varsa, muhtemelen irisin tamamının aynı yeşil tonunda olduğunu fark etmişsinizdir. Ela gözlerin yeşilimsi bir tonu vardır ve göz bebeğinden yayılan kahverengi veya altın rengi bir halka göze çok renkli bir görünüm verir.

Bu makale aşağıdaki konuları ele alacağız:

 • Göz renginin yeşil olmasının gerekçesi ve nedeni.
 • Gözlerinizin ela mı yoksa yeşil mi olduğunu anlamak için nelere bakmalısınız?
 • Göz renginin genler tarafından ne ölçüde belirlendiği ve değiştirilip değiştirilemeyeceği.
 • En nadir renkler.
 • Limbal halka nedir?
 • Daha açık renkli gözlere sahip olmanın sağlık açısından olası tehlikeleri.
 • Heterokromi nedir?
 • Yeşil ve ela gözlü ünlüler.
ÖzelliklerYeşilEla
RenklerTek bir yeşil tonuYeşil, kahverengi ve/veya altın tonlarıyla çok renkli
Melanin (gözün irisinde bulunan kahverengi pigment)Daha az melaninDaha fazla melanin
Ela gözlerde kahverengi renk göz bebeğine daha yakındır ve irisin dışına doğru yeşil ile çevrilidir.

Yeşil Gözlerin Ardındaki Bilim

Yeşil Gözlerin Ardındaki Bilim

Mavi ve yeşil pigmentler hayvan türlerinde oldukça nadirdir. Çoğu hayvanın derisinde bir çeşit yeşil ya da mavi pigment bulunurken, tavus kuşları ve yılanlar gibi bazılarının derisinde hiç yeşil pigment bulunmaz. Bu canlılara özgü mikroskobik özellikler, ışığı insan gözünü yanıltarak yeşil veya mavi bir renk tonu algılamasını sağlayacak şekilde saçar.

Yapısal renklere neden olan mekanizma olan Rayleigh saçılması, gökyüzünün mavi tonunu açıklamak için de kullanılır. İnsan gözü de yeşil ve mavi tonları üretmek için benzer bir hile kullanır.

Çıplak gözle bakıldığında güneş ışığı beyaz görünse de, çeşitli renklerin birbirine karışmasından oluşmaktadır. İnsan göz küresinin irisinin içinde, stroma molekülleri, irisin mavi görünmesini sağlayacak şekilde ışığı dağıtan özel bir yapıya sahiptir.

Bunun birincil nedeni, mavi ışığın dalga boyunun diğer beyaz ışıklara kıyasla daha kısa olmasıdır. Sonuç olarak, stromal moleküllerle etkileşimlerinin bir sonucu olarak daha fazla dağılır.

Mavi gözler sadece genetik veya kimyanın bir ürünü değildir. Yeşil gözlü kişilerde mavi gözlülere kıyasla biraz daha fazla melanin bulunur. İris, biraz daha fazla melanin içeriğinin yapısal mavi renk tonuyla etkileşimi nedeniyle yeşil görünür. Kahverengi gözlerde bol miktarda melanin vardır, bu da mavi pigmentin herhangi bir izini görmeyi imkansız kılar. Aynı şey göz rengi için de geçerli olacaktır: eğer herkesin melanin içeriği düşük olsaydı, herkesin gözleri mavi olurdu.

 • Stromada ışığın saçılması + bir miktar melanin = Yeşil renk
 • Değişen miktarlarda melanin = Yeşilin farklı tonları

Gözlerim Yeşil mi Ela mı?

Ela gözler biraz gizemlidir.
Ela gözler biraz gizemlidir.

Ela gözler, Rayleigh saçılımının etkisi ve göz bebeklerinin etrafında daha fazla melanin konsantrasyonu nedeniyle kahverengiden yeşile bir renklenme ile karakterize edilir. Tipik aydınlatma koşulları altında, ela gözler iki rengin karışımı gibi görünür: kahverengi veya altın ve yeşil.

İristeki melanin miktarı kahverengi tonun yoğunluğuyla ters orantılıdır, bu nedenle renk çok açıktan çok koyuya kadar değişebilir. Ela bir gözün irisi kahverenginin bir tonu olabilir, ancak daha koyu bir kahverengi veya kehribar kahverengisi de olabilir.

Bazen doğal olarak ela gözlere sahip olan kişiler gözlerinin daha yeşil veya kahverengi bir tona dönüştüğünü fark ederler. Tipik olarak bu durum, aydınlatma seviyesi veya odadaki eşyaların tonu gibi ortam koşullarında bir değişiklik olduğunda ortaya çıkar. İristeki kahverenginin yeşile oranı da bu değişimde rol oynar.

Yeşil ışık altında veya yeşil bir davet elbisesi gibi parlak yeşil bir nesne mevcut olduğunda, ela gözler yeşil görünebilir. Ancak, kahverengi bir nesnenin varlığında, eğer kahverengi çevrede yeşilden daha baskınsa, ela gözler kahverengimsi bir renk alabilir.

Bu yüzden bir çift ela gözü bir çift yeşil ya da kahverengi gözle karıştırmak çok kolaydır. Yukarıda gözlemlediklerimiz göz önüne alındığında, renklenmedeki bu değişime gözde herhangi bir fizyolojik değişiklik eşlik etmez. Değişen şey, birinin gözlerinin tonunu yorumlama şeklimizdir.

Göz Renginizi Nasıl Gözlemlersiniz?

Yeşil gözler nüfusun %2'sinde görülür.
Yeşil gözler nüfusun %2'sinde görülür.

Aşağıda gerçek renginizi nasıl bulabileceğinize dair bazı ipuçları verilmiştir.

 • Doğal ışık kullanın: Gün ışığında gözlerinizi gözlemlemeye çalışın. Yapay ışık kullanmayın çünkü bu yöntem isabetli değildir.
 • Beyaz bir arka plana doğru durun: Göz renginizi etkileme potansiyeli olan nesneleri etrafınızdan uzaklaştırın ve beyaz bir arka plana karşı durun.
 • Ayna kullanın: Size yardımcı olacak bir arkadaşınız yoksa, küçük bir ayna işinize yarayabilir. Rengi bozabilecek telefonunuzu kullanmak yerine ayna kullanmayı deneyin.
 • Beyaz bir gömlek giyin: Gömlek renginiz gözlerinizin gerçekte olduğundan farklı bir renkte görünmesine neden olabilir. Bu olasılığı ortadan kaldırmak için beyaz bir gömlek giymek en iyisidir.

Ela gözler yeşil, kahverengi ve altın renginin güzel bir kombinasyonudur ve sıklıkla göz bebeğinin yakınında bir renk parlaması ve irisin dış kısmında farklı bir renk tonu bulunur.

Göz Renginiz Nasıl Belirleniyor?

Genlerinizin göz renginizi belirlemede önemli bir etkisi olduğu uzun zamandır bilinmektedir, ancak bilim insanları son zamanlarda HERC2 ve OCA2'nin baskın olanlar olmak üzere 16 kadar genin dahil olduğunu keşfettiler. OCA2 melanin üretiminden sorumluyken, HERC2 bu genin aktif olup olmadığını düzenler. Daha aktif OCA2 daha koyu gözler anlamına gelir.

Her iki ebeveynden doğan çocuklarda göz renginin farklı olması sanıldığı kadar nadir bir durum değildir.

Bir göz renginin nasıl göründüğünü etkileyen iki değişken vardır:

 • Gözün irisindeki melanin miktarı
 • Işığın iris içinde nasıl dağıldığı

Daha önce de belirtildiği gibi, iris hücrelerinde depolanan melanin adlı kahverengi pigmentin miktarı göz renginizin belirlenmesinde rol oynar.

Bu yüzden potansiyel sonuçlar çeşitlidir. Örneğin, irisinde daha az miktarda melanin bulunan bir kişi daha soluk göz rengine (örneğin mavi veya yeşil) sahip olabilirken, daha yüksek melanin konsantrasyonuna sahip bir kişi muhtemelen kahverengi gözlere sahip olacaktır.

Göz Renginiz Değişebilir mi?

Göz rengi değişiklikleri nadirdir ancak ergenlik döneminde, travma sonrasında, hamilelik sırasında veya yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Buna ek olarak, gözleriniz duygusal durumunuz, çevresel koşullar veya günün saati gibi faktörlere bağlı olarak renk algısını değiştiremez. Mizacınız göz bebeklerinizin boyutunu etkileyebilse de, gözlerinizin rengi üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Gözleriniz uyum sağlıyorsa, bunun nedeni muhtemelen ortamın parlaklığıdır.

Eğer bir değişiklik yapmak istiyorsanız, renkli kontakt lensler tam size göre. Bu kalıcı olmasa da, kısa bir süreliğine yeni tarzlar denemek için harika bir yöntemdir.

En Nadir Göz Rengi Nedir?

En nadir göz renkleri kehribar, menekşe/kırmızı ve gridir. Bir sonraki en nadir göz rengi ise nüfusun %2'sinde görülen yeşil gözlerdir. Yeşil gözlü insanlar genellikle Orta, Batı ve Kuzey Avrupa'da bulunur.

Ancak ela, bir kişinin gözleri söz konusu olduğunda kesinlikle en nadir renklerden biridir. Dünyanın yaklaşık %5'i ela gözlere sahiptir ve bu da kahverengi ve mavi gözlerden daha az yaygındır.

Ek bilgi: Bebekler doğduklarında iki göz renginden birine sahip olurlar: Gri veya mavi.

Göz Bebeğimin Etrafındaki Farklı Renkteki Halka Nedir?

Buna limbal halka diyoruz, iristen gözün beyazına geçişi tanımlayan doku halkası. Yaşla birlikte daha az fark edilir hale gelirler ve kişinin gözlerine güzellik katarlar.

"Hepimizin başkalarının limbal halkalarını yargılama şeklimiz tamamen bilinçdışıdır. Bir kişinin çekiciliğini değerlendirmek için geçen 20 milisaniye kadar bir sürede, limbal halkaların boyutunu ve gölgesini hesaba katıyorsunuz. Halkalar ne kadar büyük ve siyahsa, gözler o kadar çekicidir. En güzel gözlere sahip insanlar en belirgin limbal halkalara sahiptir."

Kaynak: Psychology Today

Çoğu insan limbal halka ile doğar, ancak daha açık renkli gözlere sahip kişilerde daha belirgindir.

Ela veya Yeşil Gözlü Kişiler Hastalık veya Sorunlar Açısından Daha mı Fazla Risk Altında?

Amerikan Kanser Derneği'ne göre, açık renkli gözlere sahip kişilerde iris, siliyer cisim veya koroidi (topluca uvea olarak adlandırılır) içeren bir göz kanseri olan uveal melanom gelişme olasılığı biraz daha yüksektir.

Işık Hassasiyeti

Dahası, araştırmalar göstermiştir ki "Göz katmanlarında daha az melanin bulunmasının bir sonucu olarak, açık renk gözlü kişilerin koyu renk gözlü kişilere göre fotofobiye sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bu da gözlerini güneş ışığı ve floresan ampuller gibi zararlı ışık kaynaklarından koruyamadıkları anlamına gelir."

Bu durum sizin başınıza gelirse, mümkün olduğunca içeride kalmayı ve UV engelleyici güneş gözlüğü veya geniş kenarlı bir şapka takarak gözlerinizi güneşten korumayı deneyin. Hassasiyet normal işlerinizi yapmanızı engelliyorsa veya size olağanüstü ağrı veriyorsa bir göz doktorundan randevu alın.

Ek bilgi: Belirli bir vahşi hayvan türünde sadece tek bir göz rengi olma eğilimindedir. İnsanlar ve evcilleştirilmiş hayvanlar ise çeşitli tonlardan oluşan bir renk yelpazesine sahiptir.

Heterokromi: Bu Ne Anlama Geliyor?

Tam heterokromiye sahip evcil kedi.
Tam heterokromiye sahip evcil kedi. Kaynak: Keith Kissel / Flickr.

Gözün irisi, anormal pigmentasyonla belirgin nadir bir bozukluk olan heterokromi semptomlarının görüldüğü popüler bir yerdir. Bu bozukluğun birçok vakası kişinin genetik yapısına dayandırılabilir.

Öte yandan, yaşamın ilerleyen dönemlerinde de ortaya çıkması mümkündür. Göz renginde böyle bir değişimin hızlı bir şekilde başlaması, daha ciddi bir sağlık sorununun uyarı işareti olabilir. Edinilmiş heterokromi en yaygın olarak oküler travmadan kaynaklanır. Bununla birlikte, heterokromi genellikle tamamen güvenlidir ve hiçbir sağlık riski yoktur. En yaygın üç durum şunlardır:

Tam Heterokromi: Bu, bir gözün renk tonunun diğerinden büyük ölçüde farklı olduğu bir durumu tanımlar. Bununla birlikte, tam heterokrominin daha yaygın olduğu birkaç köpek ve kedi ırkı vardır.

Heterokromili bir Alaska husky kızak köpeği. Husky cinsi köpeklerde heterokromi görülme sıklığının yüksek olduğu bilinmektedir.
Heterokromili bir Alaska husky kızak köpeği. Husky cinsi köpeklerde heterokromi görülme sıklığının yüksek olduğu bilinmektedir.

Bölgesel Heterokromi: İrisin bir noktasında farklı bir renk (genellikle kahverengi) sıçraması vardır. Bu durum, irisin melanini eşit olarak dağılmadığında ortaya çıkar ve kahverengimsi bir tona neden olur.

Belirgin merkezi heterokromiye sahip insan gözü
Belirgin merkezi heterokromiye sahip insan gözü.

Merkezi Heterokromi: Bu heterokromi görsel olarak ela gözlere çok benzer. Göz bebeğinin etrafındaki alan genellikle iki renklidir; bir renk göz bebeğine daha yakın, diğeri ise daha uzaktır.

Ek bilgi: Bazı araştırmalar, daha açık göz rengine sahip olanların alkolle daha iyi başa çıkabileceğini öne sürse de, bu kanıtlanmış olmaktan uzaktır.


Kaynaklar: