Yüzümüz Neden Kızarır?

İnsan yanakları neden kızarır?

kızarmış yanak
George Skelton (1855-1932) tarafından yapılmış Elizabeth dönemi bilinmeyen bir adam portresi.

Topluluk önünde konuşurken, şarkı söylerken veya performans sergilerken başarılı olmak için özgüvene ihtiyacınız vardır. Ne yazık ki, iş başa düştüğünde, yüzümüz heyecandan kızarma eğilimindedir ve bu da kendimizi daha da savunmasız hissetmemize neden olabilir. Bazen kızarmak için gereken tek şey bunu düşünmektir. O halde neden yüzümüzdeki bu ani ısı hissi her zaman mümkün olan en kötü zamanda aniden yükselmeye başlıyor? Hangi nedenle yüzümüzü gizleme ihtiyacı hissederiz?

Spor ve saunalar insanların sıklıkla yüzlerinin kızardığı diğer iki olaydır; diğerleri için ise sıcak bir oda ya da alkol alımı tetikleyici olabilir. Fiziksel efor vücuttaki kan dolaşımını artırır, bu yüzden yüzümüz kızarır. Tüm bu kızarma vakaları kolaylıkla açıklanabilir. Ancak "sosyal kızarma" olarak bilinen olgu farklıdır.

Kendimizi tehdit altında, utanmış ya da öfkeli hissetmemize neden olan durumlara maruz kaldığımızda, adrenalin patlamasının bir sonucu olarak kas gerginliği artar. Otonom sinir sistemi strese, vücudun birçok işlemini hızlandıran sempatik sinir sistemini harekete geçirerek yanıt verir.

Otonom Sinir Sistemi Tarafından Verilen Bir Yanıt

Beyin vücuda kan basıncının yükselmesine neden olan hormonlar gönderir. Eş zamanlı olarak kalp atış hızı hızlanır ve beyne daha fazla kan pompalanır. Yüz kızarır çünkü kan damarları genişler ve kan akışı artar. Bunun nedeni yüzün son derece zengin bir kılcal damar yatağına sahip olmasıdır. Avuç içlerinin terlemesi kızarmada sık görülen bir durumdur. Ancak bu sağlıklı bir insan için tamamen tipik bir fizyolojik tepkidir.

Bir kişinin duyusal eşiği, nasıl ve ne sıklıkta kızardığını belirler. Yüz kızarması söz konusu olduğunda bireyin strese yatkınlığı da önemlidir. Eritrofobisi (anormal kızarma korkusu) olan kişilere yardım etme konusunda uzmanlaşmış doktorlar vardır. Araştırmalara göre doğuştan gelen sempatik sinir sistemi kontrol bozukluklarının yaygınlığının yaklaşık 200 kişide 1 olduğu tahmin edilmektedir. Bu durum, bireylerin gözle görülür şekilde daha tedirgin olmalarına ve normalden daha fazla öfkeyle kızarmalarına neden olur.

Evrimsel Bir Savunma Mekanizması

Amerikalı romancı Mark Twain bir keresinde şöyle demişti: "İnsan, yüzü kızaran tek hayvandır. Ya da buna ihtiyacı vardır." Twain'in açıklaması çok yerindeydi ve kızarmanın sadece yüze kan hücum etmesinden daha fazlası olduğunu gösteriyordu. Yüzümüz çoğunlukla utançtan ya da bir şey için stresli olduğumuzda kızardığı için kızarmak duygularımızı belli eder.

Bununla birlikte, bir kişinin utandığında yüzünün neden kızardığına dair kesin mekanizma hala gizemini korumaktadır. Birçok hipotez öne sürülmüş, ancak hiçbiri kesin olarak kanıtlanamamıştır. Utanç verici bir durumda yüzün kızarmasının, tarih öncesi çağlarda muhtemelen ölüm anlamına gelen bir suç işledikten sonra bireyin sosyal çevresi tarafından dışlanmasını önlemek için tasarlanmış evrimsel bir savunma mekanizması olduğu varsayılmıştır. Yüzün kızarması "özür dileme" amacına hizmet eder ve "bir hata yaptığımın farkındayım, özür dilerim" mesajı verir.

Araştırmalar, bir mağazada ayağı takılıp düşmek gibi toplum içinde bir hata yaptıktan sonra yüzü kızaran insanların acımaktan ziyade sempati ile karşılandığını göstermiştir. Kişinin bunu kasıtlı olarak yaptığına inanma olasılıkları daha düşüktür ve böylece kişinin sert bir şekilde yargılanması veya toplumdan dışlanması daha az olasıdır. Bu anlamda yüz kızarması, belki de bir eylemin potansiyel sosyal yansımalarına karşı bir tür savunma işlevi görebilir.

Bir Sorun Var

Bununla birlikte, kızarmanın herhangi bir temel amaca hizmet etmesi pek olası değildir. Evrimsel biyoloji merceğinden bakıldığında, tarih öncesi insanlar tek tip koyu tenliydi. Yüz kızarması yalnızca açık tenli bireylerde belirgin bir şekilde görülebildiğinden, hayatta kalmak için hayati bir amaca sahip olması pek mantıklı değildir.

Ayrıca utangaç olmak sonsuza dek kalıcı değildir. Bebeklerin kızarmadığı iyi bilinmektedir. Bu durum ancak üç yaşında başlar ve duygusal ve fiziksel değişimlerin sizi başkalarının yargılayıcı bakışlarına karşı daha savunmasız hale getirdiği ergenlik döneminde zirveye ulaşır. Bu noktadan sonra yüz kızarması sıklıkla azalır.

Yüz Kızarmasına Karşı Yöntemler

Yine de yüz kızarması, özellikle de başkalarının dikkatini çektiğinde utanç verici ve küçük düşürücüdür. Uzmanlar sık sık kızaran kişiler için rahatlama ve nefes alma teknikleri önermektedir; bu yöntemler kızarmayı ortadan kaldırmaz, ancak iç stresi azaltabilir. Aynı şekilde, kırmızı yüzlerine daha az konsantre olanlar daha sakin hissedeceklerdir, bu nedenle başkalarıyla konuşmak kızarmayı durdurmada yardımcı olabilir.

Yüzleri aşırı kızaranlar, kaygılarının nedenlerini belirlemeyi ve ardından yüzlerinin kızarabileceği sosyal ortamları kasıtlı olarak aramaya yönlendirmeyi amaçlayan özel davranışsal tedavilerden yararlanabilir. Başarılı bir tedavi genellikle zaman içinde daha az kızarma ile sonuçlanır.