500 yıl önce çizilen Avrupa haritasının başlattığı eğlenceli kartografik akım

V. Charles ve kardeşi Ferdinand, Christoph Bockstorfer tarafından yapılan bir gravürde resmediliyor

Johannes Putsch tarafından çizilen 1533 tarihli harita, kıtayı bir kraliçe olarak tasvir etmişti. Bu eğlenceli düşünce bölgeleri insan, hayvan ve hatta bitki örtüsü olarak göstermeye etmeye başlayan bir kartografik çizim akımına ilham verdi.


1400'lerin sonlarında Avrupa'da haritacılık henüz büyüme aşamasındaydı. Mevcut haritaların çoğu, büyüyen ticaret güzergahlarında ilerlemek için üretilmiş ve oldukça pratikti. Ancak birkaç dikkate değer tasarıma bakıldığında, coğrafyadan çok daha fazlasını içerdiği görülebiliyordu.

Bu harita tasarımları döneminin kültürel, sosyal ve politik yönelimini yansıtmaya çabalıyordu. En dikkat çekenlerden biri 1530'larda Avusturyalı bilim insanı ve saray mensubu Johannes Putsch tarafından ortaya konuldu. En ünlü eseri olacak bu haritada, Avrupa'yı elinde bir dünya küresi ve asa tutan taç giymiş bir kraliçe olarak gösteriyordu.

Putsch'un biraz kaba bir gravür olan orijinal haritası, çeşitli adlarla bilindi ve yaygınlaştı. Bu adlardan en bilineni ise "Europa regina" (Kraliçe Avrupa) olmuştu. Kraliçenin kafa bölgesinden ayaklara kadar ilerlemesi batıdan doğuya doğru hareketi gösteriyor. Putsch her bölgeyi Latince bir adla isimlendirmiş: Hispania, batıda İber Yarımadası olarak kraliçenin kafasına işaretlenirken, Bulgaristan ve Muscovia'nın doğu bölgeleri de ayaklarda yer alıyor. Sol koldaki küreyle İtalya ve Sicilya temsil ediliyor. Sağdaki kol Danimarka.

"Europa regina" ("Kraliçe Avrupa"), Sebastian Münster'in Cosmographia'sının 1588 baskısında resmedildi. Bu çizim Johannes Putsch'un 1530'lardaki orijinal gravürünü temel alıyor
"Europa regina" ("Kraliçe Avrupa"), Sebastian Münster'in Cosmographia'sının 1588 baskısında resmedildi. Bu çizim Johannes Putsch'un 1530'lardaki orijinal gravürünü temel alıyor

Avrupa'yı bir kadın olarak çizmek, kıtanın adının Yunan tanrısı Zeus tarafından kaçırılan bir prenses olan Europa'dan geldiğinin farkında olan klasik mitoloji meraklıları için şaşırtıcı değildi. Avrupa'nın bu şekilde kişiselleştirmeleri, 14. yüzyıl İtalyan sufi Opicinus de Canistris'in çizimleri olarak dolaşıyordu. Ancak Putsch'un Opicinus'un çizimlerini görüp görmediği bilinmemekle beraber, daha önemli bir esin kaynağı vardı: Habsburg hükümdarları tarafından sahnelenen imparatorluk geçit törenlerinde kıtaların daima kadın olarak betimlenmesi.

Barış ricası

Putsch'un bu anlamlı çizimi, Avrupa'yı tek bir kişiymiş gibi göstererek güçlü bir mesajın iletilmesini sağladı. İspanya ve Almanya'daki Kutsal Roma İmparatorluğu merkezli Habsburg İmparatorluğu, Avrupa'nın en büyük askeri devletiydi ve Avrupa'yı bir arada tutmadaki başarısı Putsch'un birlik temasının tam ortasında yer alıyor.

Putsch'un Latince yazdığı dizeler de haritanın altında yerini almıştı. Birinci tekil dilden konuşan "Kraliçe Avrupa" birlik beraberlik talep eder ve doğrudan Kutsal Roma imparatoru ve İspanya kralı V. Charles'a ve kardeşi Avusturyalı I. Ferdinand'a doğru (sarayda Putsch'un çalıştığı) hitap eder.

V. Charles ve kardeşi Ferdinand, Christoph Bockstorfer tarafından yapılan bir gravürde resmediliyor
V. Charles ve kardeşi Ferdinand, Christoph Bockstorfer tarafından yapılan bir gravürde resmediliyor

Kraliçe onlara "dünyanın en parlak yıldızları" diye hitap eder ve kendisini -yani Avrupa'yı- parçalayan (İtalya'daki protestan ve katolikleri arasındaki) savaşları bitirmeleri için onlara yalvarır. Doğudaki Osmanlı Türklerinden gelen ciddi tehditlerle beraber güvenliği, kalbinin yakınındaki Habsburg Almanyası'nın ve kafa bölgesindeki İspanya'nın "sadık ve güçlü" devlet yapısına bağlıdır.

Putsch hakkında çok az biyografik bilgi var. 1542'de genç bir adam olarak yaşamını yitirdi, ancak eseri yaşamaya devam etti. Sonraki baskılarda daha iyi hale getirildi ve renklerle güzelleştirildi. Yüzyıllar boyunca çaba gösterilecek olan Avrupa birliği üzerine bir fikrin adımını attı ve inanılmaz bir şekilde bugünün Avrupa Birliği'nde fikirleri gerçekleşti. Harita aynı zamanda, ülkeleri hayvan ve bitki olarak tasvir eden yeni çizimlerin oluşmasını sağlayan kartografik bir akıma esin kaynağı oldu. 16. yüzyılın sonlarında ve 17. yüzyılın sonlarında popüler olan bu çizimler, Hollanda'nın kükreyen bir aslan ve Bohemya'nın bir gül olarak temsil edilmesi gibi sempatik çalışmalara içermektedir.