Açlığa Neden Olan Mutasyon Bazı Labradorları Şişmanlatıyor

Labradorlar ve düz tüylü retrieverlarda yaygın olan POMC geninde mutasyon olan köpekler, öğünler arasında atıştırmak için daha güçlü bir iştaha ve daha düşük bir metabolizma hızına sahiptir.

Labradorlar

İki köpek ırkı, Labradorlar ve düz tüylü retrieverlar, aşırı kilolu olmaya eğilimli olabilirler çünkü hem onları öğünler arasında daha aç hale getiren hem de metabolik hızlarını düşüren bir mutasyona sahiptirler. Cambridge Üniversitesi'nden Eleanor Raffan, "Bu bir çifte darbe" diyor.

POMC adı verilen bir geni etkileyen mutasyon, Labradorların yaklaşık dörtte birini ve düz tüylü retrieverların üçte ikisini etkiliyor, ancak başka hiçbir köpek ırkını etkilemiyor.

Yeme alışkanlıklarını tam olarak nasıl etkilediği belirsiz olsa da, 2016 yılında beyinde vücut ağırlığının düzenlenmesiyle bağlantılı bir yolu değiştirdiği keşfedildi.

Bunu öğrenmek için Raffan'ın ekibi 87 evcil Labrador'a "kutuda sosis" testi uyguladı; bu testte köpekler geçilmez bir kapta saklanan bir sosis görüp koklayabiliyordu. Mutasyonun bir kopyasına sahip Labradorlar, mutasyona sahip olmayan köpeklerden çok daha uzun süre kutuyu açmaya çalışmakta ısrar etti.

Ancak, yemek yemeyi bırakana kadar her 20 dakikada bir bir kutu köpek maması verilen farklı bir testte, gen varyantına sahip olsunlar ya da olmasınlar, hepsi benzer miktarda yemek yedi. Raffan, bunun mutasyonun öğünler arasında açlık seviyelerini yükselterek iştahı belirli bir şekilde etkilediğini gösterdiğini söylüyor.

Ekip ayrıca, düz tüylü retrieverlerin uykudayken dinlenme metabolizma hızını ölçtü ve mutasyonun iki kopyasına sahip olanların metabolizma hızının diğer köpeklerinkinden yaklaşık dörtte bir daha düşük olduğunu tespit etti.

Raffan, etkilerin her iki ırkta da aynı olmasının beklendiğini, ancak ikinci deneyde, düz tüylü retrieverların Labradorlardan daha fazla sahip olduğu mutasyonun iki kopyasına sahip köpeklere bakmak istediklerini söylüyor.

Raffan, insanlarda olduğu gibi köpeklerde de vücut ağırlığını muhtemelen başka birçok genin etkilediğini söylüyor.

İngiltere Kraliyet Veteriner Koleji'nden Dan O'Neill, aşırı kilolu köpekleri olan sahiplerin, sevgi göstermenin bir yolu olarak ödül maması vermekten kaçınmaları gerektiğini ve bunun yerine köpeklerine başka ilgi biçimleri verebileceklerini söylüyor. "Ödül yerine yürüyüş yaptırabilirsiniz" diyor.