Airbnb Yapay Zekayı "Big Tech"e Meydan Okumak İçin Bir Bilet Olarak Görüyor

OpenAI ve Google'ın, uygulamaları veya yapay zekanın onları nasıl değiştireceğini anlamayan sadece altyapı oyuncuları olduğunu düşünüyor.

Yazar Ali Artur
airbnb

Airbnb, yapay zekayı seyahat endüstrisi gettosundan çıkış bileti ve hizmetlerini diğer sektörlere genişletmek için bir pasaport olarak görüyor. CFO David Stephenson, Salı günü kısa süreli kiralama öncüsünün 4Ç 2023 gelir açıklaması sırasında planlanan bu yolculuğun ana hatlarını çizdi.

Yapay zeka ile ilgili bir soru üzerine yatırımcılara "Airbnb bir altyapı şirketi değil. Altyapı büyük bir dil modeli ya da tabii ki GPU'lar olabilir. Bu yüzden altyapıya yatırım yapmayacağız."

Yeterince adil. Sağlam işletmeler temel yetkinliklerine bağlı kalmayı bilirler ve Airbnb'nin bir çip üreticisi olmak için inşa edilmediği açık. Ancak Airbnb, kullanıcıları memnun eden uygulamalar geliştirme işinde oldukça başarılı ve Stephenson yapay zekanın bu noktada fark yaratacağını öne sürüyor.

CFO, "Uygulama katmanında… mükemmel olabiliriz," dedi ve ekledi: "Ve inanıyorum ki şimdiye kadar yaratılmış en önde gelen ve en yenilikçi yapay zeka arayüzlerinden birini oluşturabiliriz."

Bunu yapmak, yapay zeka destekli uygulamaların mevcut arayüz geleneklerinin ötesine geçmesi gerektiğini kabul etmekle başlar.

"Belki de bunu gerçeğe dönüştürmenin bir yolu şudur: Örneğin ChatGPT veya Google'ı açtığınızda, modeller çok güçlü olsa da, arayüz gerçekten bir YZ arayüzü değildir. "2000'li ya da 2010'lu yıllardaki arayüzle aynı – tipik bir klasik web arayüzü. Bu yüzden modellerin bir anlamda muhtemelen yeterince kullanılmadığını düşünüyoruz."

Airbnb'nin arayüzünün de eski usul olduğunu itiraf etti. "Tek bir dikey için inşa edilmiş bir platformumuz var: Kısa süreli konaklama." Ancak üretken yapay zekanın "daha önce gördüğünüz her şeyden çok daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlayan" arayüzler yaratabileceğini düşünüyor.

"Sizi tanıdığını hissettiğiniz bir uygulama hayal edin," diye öneride bulundu. "Nihai konsiyerj gibi – daha önce gördüğünüz hiçbir arayüze benzemeyen, uyarlanabilir, gelişen ve gerçek zamanlı olarak değişen bir arayüz."

CFO, Airbnb'nin halihazırda yapay zeka arayüzleri üzerinde çalıştığını ve "bu yılın ilerleyen dönemlerinde çok büyük duyurular" yapacağını söyledi – ancak bunların nasıl kullanılacağı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Yapay zekanın Airbnb'nin "tek bir dikey şirketten çapraz dikey bir şirkete geçmesine" yardımcı olacağı konusunda ısrar etti.

CFO bu noktaya değindi çünkü Airbnb yönetimi en büyük teknoloji oyuncularının birden fazla pazarda başarılı olduğunu fark etti.

"90'ların sonunda, 2000'lerin başında kitaplardan her şeye geçtiklerinde Amazon'u ya da App Store'u başlattıklarında Apple'ı inceledik," diye anlatıyor. "Bu gerçekten büyük teknoloji şirketleri yatay platformlardır.

"Yapay zeka ve yapay zeka arayüzleri konusunda yaptığımız çalışmalarla birlikte, bizden de bunu beklemeniz gerektiğini düşünüyorum."

CEO Brian Chesky yatırımcılara Airbnb'nin yapay zeka çalışmalarının "çok yıllı bir yolculuk" olacağını söyledi. Apple için Siri'yi geliştiren Adam Cheyer tarafından yönetilen gizli bir yapay zeka girişimi olan GamePlanner.AI'nin Kasım 2023'te satın alınmasını Airbnb'nin yapay zeka planına önemli bir katkı olarak gösterdi.

Airbnb 4. çeyrekte 99 milyon "gece ve deneyim" rezervasyonundan 2,2 milyar dolar gelir elde etti. Gelir rakamı bir önceki yıla göre yüzde 17, rezervasyonlar ise 12 puan arttı – ancak bu büyüme 349 milyon dolarlık net zararı engelleyemedi. Yılın tamamında da 448,2 milyon rezervasyondan elde edilen 9,9 milyar dolar gelirle 4,8 milyar dolar net zarar oluştu.

Mülklerini hizmet aracılığıyla kiralamak için kaydolan ev sahiplerinin sayısı, brüt gece rezervasyonlarının yüzde 55'inin Airbnb uygulaması üzerinden yapıldığı 4. çeyrekte beş milyonu aştı – bir yıl öncesine göre yüzde 50 artış.

Bu rakamın, Airbnb yapay zeka konsiyerjini tamamlayıp yatay hale geldiğinde daha da yükseleceği ve daha fazla pazara açılacağı tahmin ediliyor – yöneticilerin defalarca "ilk hizmetimizi mükemmelleştirmek ve çekirdeğin ötesine geçmek" olarak tanımladıkları bir süreç.