Yazarların OpenAI'a Karşı Telif Hakkı Talebi Yargıç Tarafından İptal Edildi

Yazarlar OpenAI'ı ChatGPT'yi eğitmek için kitapları kötüye kullanmakla suçlamıştı.

chat ai open ai

ABD'li bir yargıç OpenAI'ye karşı açılan telif hakkı ihlali davasında yazarların bazı iddialarını reddetti, ancak söz ustalarına şikayetlerini iyileştirmeleri için bir şans daha verdi. Dava – Paul Tremblay ve diğerleri OpenAI'a karşı – 2023 yılında roman yazarları Paul Tremblay, Christopher Golden ve Richard Kadrey ile yazar-komedyen-aktris Sarah Silverman'ın OpenAI'ı, yapay zeka şampiyonunun büyük dil modellerini eğitmek için çalışmalarını izinsiz olarak yasadışı bir şekilde toplamakla suçlamasıyla başladı.

Yaratıcılar ChatGPT'nin kitaplarının doğru özetlerini ürettiğini iddia ettiler ve bunu yazılarının kopyalandığına dair kanıt olarak sundular. OpenAI'nin sinir ağları eğitim verilerinden metin üretmeyi öğrendiğinden, grup, çıktısının fikri mülkiyet haklarının "türev çalışması" olarak kabul edilmesi gerektiğini savundu.

Davacılar ayrıca OpenAI'nin modelinin, eserlerine dayalı çıktı üretirken telif hakkı yönetimi bilgileri veya CMI olarak adlandırılan kitapların ISBN numaralarını ve yazarların adlarını kasıtlı olarak atladığını iddia ettiler. Ayrıca startup'ı haksız rekabet, ihmal ve sebepsiz zenginleşme ile suçladılar.

Sonuç olarak yazarlar, OpenAI'nin iddia edildiği gibi, modellerini eğitmek için telif hakkıyla korunan çalışmaları izinsiz ve tazminatsız kullanmakla kalmayıp, modelinin kendilerininkine çok benzeyen düzyazılar üretmesinden ve bu çalışmadan kar elde etme yeteneklerini engellemesinden rahatsızlar.

Kuzey Kaliforniya'da görev yapan Federal Bölge Yargıcı Araceli Martínez-Olguín, OpenAI'den Ağustos ayında yazarların iddialarını reddetmesini istemişti.

Pazartesi günü yayınlanan yeni bir kararda Martínez-Olguín, yazarlar için kötü haberi verdi.

"Davacılar, çıktıların neleri içerdiğini açıklayamamakta ya da herhangi bir çıktının kitaplarına büyük ölçüde benzediğini ya da hiç benzemediğini iddia edememektedir. Buna göre, mahkeme dolaylı telif hakkı ihlali iddiasını reddetmektedir" diye yazdı. Ayrıca, yazarların CMI'nın eğitim verilerinden çıkarıldığını veya yokluğunun herhangi bir telif hakkı ihlalini gizleme niyetine işaret ettiğini kanıtlayamadıklarını belirtti.

Yasadışı ticari uygulamalar, hileli davranış, ihmal ve sebepsiz zenginleşme iddiaları da benzer şekilde reddedildi.

Yargıç, haksız ticari uygulamalarla ilgili bir iddianın devam etmesine izin verdi. Martínez-Olguín, "Davacıların iddialarının doğruluğunu varsayarsak – davalıların ticari kâr amacıyla dil modellerini eğitmek için davacıların telif hakkıyla korunan eserlerini kullandıkları – mahkeme, davalıların davranışlarının haksız bir uygulama teşkil edebileceği sonucuna varıyor" diye yazdı.

OpenAI'ye karşı açılan bu dava daraltılmış olsa da, henüz bitmediği açık. Davacılara, 13 Mart'tan önce yeni bir şikâyette bulunarak telif hakkı ihlali iddiasıyla ilk iddialarını düzeltmeleri için bir fırsat daha verildi.