ASML Yarı İletkenlerde Yükseliş Görüyor, Ancak İhracat Sınırlamaları Risk Oluşturuyor

Dünyanın tek EUV fotolitografi üreticisi 2023'ü 39 milyar € değerinde sipariş biriktirerek tamamladı.

Yazar Ali Artur
asml

Çip endüstrisi mevcut derin düşüş döngüsünden çıksa bile ASML, kendi kontrolü dışındaki jeopolitik gelişmelerin iş üzerinde öngörülemeyen bir etkiye sahip olabileceğinden endişe ediyor. Şu anda dünyanın tek aşırı ultraviyole (EUV) fotolitografi ekipmanı tedarikçisi olan Hollandalı üretici, 2023 yılında sistemlere olan talebin devam ettiğini ve 2024'ün bir geçiş yılı olarak şekillendiğini söylüyor.

ASML'nin son yıllık raporunda CEO Peter Wennink, şirketin 2023 yılında satışlarını yüzde 30 artırarak 27,6 milyar Euro'ya (29,5 milyar $) çıkardığını ve yılı 39 milyar Euro'luk (41,7 milyar $) sipariş birikimiyle tamamladığını söyledi. ASML ayrıca en gelişmiş Yüksek sayısal açıklıklı EUV EXE:5000 sisteminin ilk modüllerini de sevk etti.

Raporda, "Bu mükemmel performans, birçok kişinin tahmin ettiği hafif ve kısa vadeli düzeltme yerine yarı iletken endüstrisinde gerçek bir gerileme olduğu ortaya çıkan bir zeminde elde edildi" deniliyor.

Mevcut beklentiler, ASML'nin 2024'teki net satışlarının 2023'te yapılanlarla büyük ölçüde aynı olması ve şirketin Wennink'in daha güçlü yıllar olacağına inandığı 2025 ve 2026'ya hazırlanmasına izin vermesi yönünde.

Yarı iletken endüstrisi şu anda bir düşüş döngüsünün dibinde çalışıyor ve hem gelişmiş hem de olgun yarı iletkenlere olan talep, yeşil enerji geçişi ve yapay zeka gibi trendlerin etkisiyle artıyor.

Wennink raporda, dünya çapında önemli sayıda yeni yarı iletken üretim tesisinin inşa edildiğini vurguluyor ve yarı iletken endüstrisinin önümüzdeki on yıl içinde iki katına çıkmasını bekliyor.

Birçok ülke ve bölge, ABD'nin CHIPS Yasası ve AB'nin Avrupa Çip Yasası gibi gelişmelerle yeni üretim tesislerinin inşasında bir patlama yaşanmasını sağlayarak yarı iletkenlerde arz güvenliğini ve teknolojik liderliği sağlamak için "teknolojik egemenlik" için bastırıyor.

Ancak devam eden ekonomik belirsizlik, bazı pazar segmentlerindeki müşterilerin temkinli davranmaya devam ettiği anlamına da gelmektedir, bu nedenle beklenen toparlanmanın gelişi ve hızlanması belirsizliğini korumaktadır.

Kısıtlanan Müşterilerin Listesi ve Kısıtlamaların Kapsamı Değişebilir

ASML, yıllık raporunda jeopolitiğin ASML'nin işlerini hala etkileyebileceği uyarısında bulunuyor. Hollanda hükümeti geçen yıl yarı iletken ekipmanlar üzerinde Eylül ayında yürürlüğe giren yeni ihracat kontrollerini duyurdu. Bunlar, ASML'nin en gelişmiş biriktirme ve daldırma litografi sistemleri gibi çip üretim teknolojilerine odaklandı.

ABD hükümeti daha sonra ihracat kontrollerini, Çin de dahil olmak üzere belirli ülkelerdeki müşterilere bazı olgun litografi kitlerinin bile gönderilmesine yönelik kısıtlamalarla güncelledi.

Bu durum ASML'yi en gelişmiş DUV ve EUV donanımları için Hollanda ihracat lisanslarına ve Çin'e yönelik bazı olgun sistemler için ABD lisanslarına başvurmak zorunda bıraktı. Gerekli ihracat lisanslarını verip vermemek ve uygulanabilecek diğer koşullar hakkında ASML'yi bilgilendirmek bu hükümetlere bağlıdır.

ASML, kısıtlanan müşterilerin listesinin ve kısıtlamaların kapsamının değişebileceğini söylüyor. Çin'deki müşteriler, 2023 yılı için toplam net satışlarının yüzde 26,3'ünü temsil ediyordu, bu nedenle daha fazla kısıtlama kar hanesine zarar verebilir.

ASML, mevcut ve gelecekteki düzenleyici önlemlerin potansiyel etkisini anlamalarına yardımcı olmak için hükümetlerle birlikte çalışmaya devam ediyor. ASML'nin bazı tesisleri, tedarik zinciri ve müşterileri Tayvan'da bulunuyor ve ülke "benzersiz bir uluslararası siyasi statüye" sahip.

Rapora göre, Tayvan ve Çin arasındaki ilişkilerdeki değişiklikler, Tayvan hükümet politikaları ve diğer faktörler ASML'nin Tayvanlı müşterilerine hizmet verme kabiliyetini sınırlayabilir. Tayvan, 2023 yılında ASML'nin işlerinin yüzde 29,3'ünü temsil ediyordu.

CFO Roger Dassen, ASML'nin 2025-2026 için 600 DUV ve 90 EUV aracı hedeflediğini ve şirketin kapasite hazırlamaya yardımcı olmak için tedarikçilerle daha yakın çalışmayı planladığını söylüyor.

Dassen raporda, "Tarihimizde ilk kez 2024 yılında, 2025 yılında beklediğimiz talep artışına hazırlanmak için kendi envanterimizi önceden oluşturacağız" diyor.

Ancak Wennink için bu onun son yıllık raporu. Şirketin son yıllarda yaşadığı inişli çıkışlı yıllara tanıklık eden Wennink, şirketin 2024 AGM'sinde başkan ve CEO olarak görevinden ayrılacak ve yerine şu anki işletme müdürü Christophe Fouquet geçecek.