Al Capone: Ünlü Amerikan Gangsterinin Yükselişi ve Çöküşü

Scarface olarak da bilinen Al Capone, İçki Yasağı döneminde kötü şöhretli bir Amerikan gangsteri ve suç örgütü lideriydi.

1920'lerde al capone
1920'lerde al capone.

Al Capone, 1920 İçki Yasağı döneminde İtalyan-Amerikan mafyasının Outfit sendikası ile çalışan bir gangsterdi. Al Capone, yasadışı girişim ağı ve Amerikan tarihindeki en acımasız suç patronlarından biri olarak ün kazanmıştır. 1920'lerde Chicago'yu mafya operasyonları için merkezi bir yer haline getirdi ve kendi bölgesi üzerinde sıkı bir kontrol sağladı. Serveti muazzamdı ve mafya ağı çok geniş bir alana yayılmıştı. Capone her zaman bir aracı kullanan ve her zaman doğru zamanda doğru yerde olan tipik bir " beyefendi gangster" idi. Burada onun yaşamı, mahkumiyeti, ölümü ve mirası anlatılmaktadır.

Al Capone'un Hayatı

Al Capone'un 1925'teki portresi
Al Capone'un 1925'teki portresi. Kaynak: Si.edu.

Alphonse Gabriel Capone 17 Ocak 1899'da Brooklyn, New York'ta doğdu. Bu kişinin anne ve babası 1893 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmiş İtalyan göçmenlerdi. Baba Gabriele berber olarak, anne Teresa ise terzi olarak çalışıyordu. New York'a vardıklarında Capone'lara iki küçük çocuk eşlik ediyordu ve Teresa üçüncü çocuklarını bekliyordu. Capone'un altı erkek ve iki kız kardeşten oluşan toplam sekiz kardeşi vardı. Al Capone'un kardeşleri Ralph "Bottles" Capone ve Salvatore "Frank" Capone, organize suça doğrudan katılarak ya da içki kaçakçılığı girişimine yardım ederek çeşitli kapasitelerde onunla işbirliği yaptılar.

Capone kiliseye bağlı bir Katolik okuluna gitti ve iyi bir öğrenci olmasına rağmen katı kurallarla mücadele etti. Kadın öğretmenlerinden birinin yüzüne vurduğu için 14 yaşında okuldan atıldı. Daha sonra şehirde ufak tefek işlerde çalıştı ve yarı profesyonel beyzbol oynadı. Capone 14 yaşına geldiğinde, akıl hocası olarak kabul edeceği New Yorklu gangster Johnny Torrio ile tanışmıştı. Torrio, organize suç endüstrisini vahşi ve saldırgan bir kültürden daha kurumsal ve yapılandırılmış bir kültüre dönüştürmek için çabaladı. Torrio, Capone'un organize suç dünyasına girişini kolaylaştırdı ve New York'un en önde gelen çetelerinden bazılarıyla işbirliği yapmalarına yol açtı.

Genç Capone annesiyle birlikte
Genç Capone annesiyle birlikte.

Al Capone 1918'de çeşitli sokak çetelerine katılmaya başladı. Junior Forty Thieves, Bowery Boys, Brooklyn Rippers ve Five Points Çetesi'ne bağlıydı. Al Capone, Coney Island'da bulunan ve Harvard Inn olarak bilinen işyerinde Capone'a akıl hocalığı yapan Frankie Yale adlı kötü şöhretli bir suçlu tarafından işe alındı. Bu dönemde bir kişi, kız kardeşine karşı kasıtsız olarak işlediği bir suçun ardından Capone'un yüzünü keserek yaralamıştır. Bu yaralanma sonucunda, hayatı boyunca lakabı olarak kalacak olan "Scarface" lakabını aldı. Yaygın olarak bu isimle anılmasına rağmen Capone, yüzündeki yara izinden hiç hoşlanmıyor ve tüm fotoğraf kayıtlarında bunu gizlemek için çaba sarf ediyordu.

1918 yılında Al Capone, kendisinden iki yaş büyük olan İrlanda kökenli bir Katolik olan Mae Coughlin ile evlendi. Mae ve Al evlilik cüzdanlarında yaşlarını 20 olarak belirtmişlerdir. Albert Francis "Sonny" Capone, evliliklerinden üç hafta önce çiftin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Al bir süre muhasebecilik görevini üstlendi. Babasının zamansız ölümünün ardından Al, organize suç örgütüne katılmaya devam etti. Mae, eşinin yasadışı faaliyetlerine ortak olmamış ve çocuklarını bu faaliyetlere katılmaktan caydırmak için bilinçli bir çaba göstermiştir.

Capone'un Patronluk Süreci

Al Capone ve oğlu Sonny
Al Capone'un oğlu Sonny ile birlikte çekilmiş bir fotoğrafı Sacramento, Kaliforniya'daki Witherell's Müzayede Evi'nde sergileniyor. Kaynak: Nick Otto/AFP/.

Capone ailesi 1919 yılında, İtalyan Amerikan organize suç örgütünün önde gelen isimlerinden James "Big Jim" Colosimo'nun infazcısı olarak çalışan Joe Torrio'nun yönetiminde Chicago'ya taşındı. Colosimo'nun 1920'de öldürülmesinin ardından Torrio, kentsel alandaki önde gelen organize suç örgütünün liderliğini üstlendi. Colosimo'nun içki kaçakçılığı sektörüne dahil olmayı reddettiği, Torrio'nun ise en üst pozisyona geldikten sonra grubunun yasadışı alkol operasyonlarına katılımını derhal başlattığı bildirilmiştir.

Torrio, çatışmaların çözümünde arabulucu olarak ün kazanmaya çalışmış, ancak Kuzey Yakası'nda bulunan rakip bir grubun liderinin öldürülmesine izin vererek bu konuda hata yapmıştır. Bu suikast, Kuzey Yakası grubunun, aralarında Bugs Moran'ın da bulunduğu haleflerini İtalyan gruptan intikam almaya yöneltti.

1925 yılında Torrio bir gezintiden eve dönerken birden fazla kurşun yarası aldı. İyileşmesinin ardından, daha sonra The Outfit olarak ün kazanan örgütün liderliği görevinden emekli oldu. Torrio kontrolü Capone'a bıraktı, Capone da sorumlulukları büyük bir hevesle üstlendi. Al Capone, yasadışı bira fabrikaları, kumarhaneler ve fuhuş işletmeleri işleten illegal bir girişimin lideriydi ve tüm bunları yaparken siyasi ve kolluk kuvvetlerinden destek alıyordu.

Bu koruma, Outfit'in merkezini Cicero, Illinois'e taşıması ve burada Capone ve kardeşleri de dahil olmak üzere birçok adamının gözdağı vererek ve rüşvet vererek kamu görevlerine girmesiyle daha da arttı. Hukukun kontrolünü ele geçirdiklerinde, daha fazla sayıda haraç girişimi kurmayı başardılar.

Bu edinim, Capone's Outfit'in üyelerini ortadan kaldırma çabalarında Kuzey Yakası Çetesi için bir zorluk oluşturdu, ancak hiçbir zaman caydırıcı olmadı. Capone'un Chicago'daki ikameti sırasında çok sayıda saldırı girişimi ve başarı elde edildi. Al Capone şahsen silah taşımaktan kaçınmasına rağmen her zaman silahlı bir maiyetle seyahat ederdi.

Al Capone ve arkadaşları Hot Springs, Arkansas.

Capone, saygın bir girişimci ve toplumun değerli bir üyesi olarak algılanmayı sürdürmeye çalıştı. Barışa aracılık etme konusundaki ününe rağmen, Chicago'daki rakip gruplar arasındaki çete şiddeti tırmanmaya devam etti ve Capone ile ortaklarının şehirden mümkün olduğunca uzak durmasına neden oldu. Şiddetin yaygınlığı nedeniyle Capone ailesini Miami, Florida'ya taşıdı ve burada Anheuser-Busch ailesinden 10.000 metrekarelik bir mülk satın aldı.

Capone, Outfit liderinin karakteristik özelliği olan özel dikim takım elbiseler, üst düzey mücevherler ve ithal puroları içeren gösterişli tarzıyla tanındı. Capone bu dönemde suçlamalardan başarıyla sıyrılmasıyla ün kazandı. Şüpheli olduğu her olayda, eldeki kanıtlar mahkumiyet için yetersizdi.

Polisin hayal kırıklığına uğramasına ve Capone'un genelevlerine ve kumarhanelerine yönelik baskılarına rağmen, Capone gönüllü olarak teşkilata teslim oldu. Chicago polisi, Capone ve malvarlığının gözaltına alınmasını gerektirecek herhangi bir suç faaliyeti kanıtı bulamadı ve serbest bırakılmalarına karar verdi.

Sevgililer Günü Katliamı

1920'lerde al capone
1920'lerde Al Capone.

Al Capone kendisini bir arabulucu olarak görüyordu, ancak aynı zamanda Chicago Outfit'in pragmatik ve biraz şüpheci bir lideri olarak da işlev görüyordu. Raporlara göre, Capone'un 1927'deki net servetinin 100 milyon dolar olduğu tahmin ediliyordu, bu da günümüz para birimiyle 1,7 milyar dolara denk geliyor. Al Capone karlı girişimlere ve önemli miktarda mal varlığına sahipti. Capone, öncelikle zorlu bir rakip olduğunu kanıtlayan Bugs Moran liderliğindeki Kuzey Yakası Çetesi'nin düşmanlığıyla karşılaştı. Moran ve Capone'un işletmeleri önemli bir büyüme yaşıyordu. Bununla birlikte, her iki tarafın da yasadışı alkol operasyonlarını ele geçirmesi nadir görülen bir durum değildi.

Anlatıya göre Capone, Kuzey Yakası Çetesi'yle uğraşmaktan bıkmış ve onların işletmelerini kendi çıkarları için ele geçirmek istemişti. Bu hedefe ulaşmanın yöntemi ise Bugs Moran'ı ortadan kaldırmaktı. Al Capone, George "Bugs" Moran'a hedefli bir saldırı düzenletti. 14 Şubat 1929'da Al Capone Florida'da bulunurken, dört ortağı kolluk kuvveti kılığına girerek Moran'a bağlı yedi kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddetli bir saldırı gerçekleştirdi. Bu olay Sevgililer Günü Katliamı olarak bilinmektedir.

Yukarıda bahsi geçen katliam Birleşik Devletler tarihinde kötü şöhretli bir konuma sahiptir, ancak Capone'un bu katliamdan sorumlu olup olmadığı belirsizliğini korumaktadır. Kesin olmak gerekirse, hiçbir şahıs yukarıda bahsi geçen suçtan mahkum edilmemiştir. Herbert Hoover ve FBI tarafından Capone'un suikast emrini verdiğine dair hiçbir kanıt bulunamamıştır. Onu temize çıkaran en belirgin bilgi, Moran'ın kendisinin cinayete kurban gitmemiş olmasıydı.

Al Capone'un "Favori" 0.45'lik tabancası.
Al Capone'un "Favori" 0.45'lik tabancası.

Birkaç yıl sonra, Capone ile bağlantıları olan bir gangsterin söz konusu cinayetlerde kullanılan iki makineli tüfeğe sahip olduğu ortaya çıktı. Azılı suçlu Fred "Katil" Burke, Katliam'ın ardından Michigan'da bir polis memurunu öldürmek gibi farklı bir suçtan suçlu bulundu ve daha sonra hapishanede cezasını çekerken vefat etti. Bu durum, Sevgililer Günü katliamında kullanılan ateşli silahlara sahip olan Capone'un ortağının neden söz konusu suçtan suçlu bulunmadığı sorusunu gündeme getirmektedir. Esasen federal hükümet, bir tutuklama gerçekleştirmek için yeterli kanıt olmasa bile, Capone'un iddia edilen kabahatin sorumluluğunu üstlenmesini sağlamaya çalıştı ve bu tutum bugüne kadar devam etti.

Çağdaş araştırmacılar, 14 Şubat 1929'da meydana gelen ve çok sayıda ölümle sonuçlanan olayların bir dizi faktör tarafından tetiklenmiş olabileceğini ileri sürmektedir. Bunlar arasında Moran'ın saldırıyı bizzat düzenlemiş olması ya da alternatif olarak, bir meslektaşının çocuğunun öldürülmesinin intikamını almak isteyen iyi niyetli kolluk kuvvetlerinin olaya karışmış olması ihtimali de yer almaktadır. Bununla birlikte, yaygın kültürel bilinç içinde, Sevgililer Günü Katliamı genellikle Capone ile ilişkilendirilir ve İçki Yasağı döneminde Chicago'ya nüfuz eden vahşetin bir temsili olarak hizmet eder.

Tutuklamalar, Ölüm ve Al Capone'un Geride Bıraktığı Miras

Al Capone'un 1939'daki sabıka fotoğrafı
Al Capone'un 1939'daki sabıka fotoğrafı. Kaynak: FBI.

Al Capone yaşamı boyunca çok sayıda tutuklamaya maruz kalmıştır. Bu tutuklamalardan biri 1929 yılının Mayıs ayında Philadelphia'da gizlice silah taşımaktan yakalanıp suçlu bulunduğu zaman gerçekleşmiştir. Capone, söz konusu suçtan dolayı Pennsylvania'daki Doğu Eyalet Hapishanesi'nde dokuz ay süreyle hapsedildi. Buna ek olarak, Miami'de haydutluk suçlamasıyla yakalanmıştır. Altı ay hapis cezasına çarptırılmasına rağmen, söz konusu suçtan dolayı hapis yatmadı.

1931'de Federal Hükümet Capone'u daha önce yattığından daha uzun süre demir parmaklıklar ardında tutmanın bir yolunu buldu. Capone'un birçok şiddet suçu işlemiş ya da azmettirmiş olması muhtemel olmasına rağmen, bunu defalarca kanıtlayamadılar. Nihayetinde yakalanmasına neden olan suç mali nitelikteydi. İddialara göre, Capone'un bildirilen kazançları vergi ödemeleriyle uyumsuzdu. Capone'un zengin yaşam tarzı, bildirilen ve vergilendirilen kazancını aşan harcamalara neden oluyordu. 5 Haziran 1931'de Al Capone 22 kez federal vergi kaçırmakla ve içki yasağını düzenleyen Volstead Yasası'nı 5.000 kez ihlal etmekle suçlandı. Capone'un davası, Capone'un yasal temsilcilerinin iki buçuk yıllık savunma pazarlığını kabul etmek yerine, suçları için 11 yıl hapis cezası veren sert bir yargıç tarafından karara bağlandı.

Al Capone'un kaldığı hapishane
Al Capone'un, Mayıs 1929'dan itibaren yaklaşık dokuz ayını geçirdiği Philadelphia'daki artık kullanılmayan Doğu Eyalet Hapishanesi'ndeki hücresi..

Al Capone, Atlanta ABD Cezaevine hapsedildi ve burada kendisine resmi olarak frengi ve bel soğukluğu teşhisi konuldu. Ayrıca hastada septal perforasyon ve kokain bağımlılığından kaynaklanan yoksunluk belirtileri mevcuttu. Capone 1934 yılında Alcatraz'a nakledilmiş ve burada Rock Islanders olarak bilinen hapishane bandosunda banjo çalmaya başlamıştır. Alcatraz'daki tutukluluğu sırasında Capone'un sağlığı önemli ölçüde bozulmuş ve cezasının son yılında hastane koğuşuna yatırılmasına neden olmuştur. Cezaevi sistemi içindeki tıp uzmanları tarafından Capone'a 1938 yılında nörosifiliz teşhisi konmuştur. Bu durumun bunama belirtilerini taklit ettiği bilinmektedir. Tıp uzmanlarına göre, Capone'un bilişsel yetenekleri söz konusu dönemde on iki yaşındaki bir bireyinkine eşdeğerdi. Capone, eşinin yaptığı itiraz üzerine 1939 yılında sağlık durumunun kötü olduğu gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Capone, 1947 yılının Ocak ayında kalp yetmezliğinden ölene kadar hayatının geri kalanını Palm Beach'teki malikanesinde eşi ve torunlarıyla birlikte yaşadı. Chicago'da toprağa verildi. Capone'un kötü şöhretinin onun ölümüne yol açtığını gören Outfit, daha yeraltında olsa da Chicago'nun organize suç örgütünün merkezinde kalmaya devam etti.

Al Capone'un 1932 yılındaki FBI suç kaydı,
Capone'un 1932 yılındaki FBI sabıka kaydı, hakkındaki suçlamaların çoğunun düşürüldüğünü/iptal edildiğini göstermektedir.

Al Capone, Amerikan kültürel mitolojisinde bir gangsterin mükemmel tasviri için arketip olarak hizmet eder. Giydiği ince çizgili takım elbise ve fötr şapka, kendisinden sonra modellenen karakterlerin imza kıyafetleri olarak ün kazanmıştır. Çok sayıda filme, kitaba, televizyon programına ve yazılı esere konu olmuştur. Mafya ile ilgili birçok popüler kültür referansı, onun karakterinin serbestçe yorumlanmış yönlerine dayanmaktadır. Yaşadığı süre boyunca, ülkenin en kötü şöhretli gangsteri olarak tanınmıştır. Öldüğünde ise hiç şüphesiz Amerika'nın gelmiş geçmiş en kötü şöhretli gangsteri olmuştur.

Al Capone Hakkında Sık Sorulanlar

Al Capone kimdir?

Al Capone, 1920 İçki Yasağı döneminde öne çıkan Amerikalı bir gangsterdi. İçki kaçakçılığı, kumar ve çeşitli yasadışı faaliyetlerde bulunan organize bir suç örgütü olan Chicago Outfit'in lideri oldu.

Al Capone ne ile tanınıyordu?

Al Capone öncelikle organize suçlara karışması ve İçki Yasağı sırasında içki kaçakçılığı operasyonları üzerindeki kontrolüyle tanınıyordu. Şiddet ve rüşvet de dahil olmak üzere acımasız taktikleri ve büyük servet ve güç biriktirme yeteneği ile kötü bir üne kavuştu.

Al Capone nasıl etkili oldu?

Al Capone, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki alkol yasağından yararlanarak etkili oldu. Alkollü içeceklerin yasadışı üretimi, dağıtımı ve satışıyla uğraşan geniş bir suç imparatorluğu kurdu. Operasyonları önemli bir servet yarattı ve önemli bir nüfuz ve kontrol sahibi olmasını sağladı.

Chicago Outfit neydi?

Chicago Outfit, Al Capone tarafından yönetilen güçlü bir suç örgütüydü. Chicago'da faaliyet gösteriyordu ve içki kaçakçılığı, kumar, fuhuş ve işçi haraççılığı da dahil olmak üzere çeşitli suç faaliyetlerinde bulunuyordu. Chicago Outfit, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en önde gelen ve etkili organize suç örgütlerinden biri haline geldi.

İçki Yasağı dönemi neydi?

İçki Yasağı dönemi, Amerikan tarihinde 1920'den 1933'e kadar alkollü içeceklerin üretiminin, satışının ve dağıtımının yasak olduğu dönemi ifade eder. Bu dönem içki kaçakçılığı, içkili mekanlar ve organize suçların büyümesi gibi yasadışı faaliyetlere yol açmıştır.

Sevgililer Günü Katliamı neydi?

Sevgililer Günü Katliamı, 14 Şubat 1929'da Chicago'da meydana gelen kötü şöhretli bir olaydı. Rakip bir çetenin yedi üyesinin Al Capone'un mafyasıyla bağlantılı kişiler tarafından öldürülmesini içeriyordu. Olay, o dönemde organize suçun şiddetli ve acımasız doğasının bir sembolü haline geldi.

Alcatraz neydi?

"The Rock" olarak da bilinen Alcatraz, San Francisco Körfezi'ndeki bir adada bulunan federal bir hapishaneydi. Al Capone, Alcatraz'da tutulan ünlü mahkumlar arasındaydı. Hapishane, sıkı güvenlik önlemleri ve tehlikeli ve yüksek profilli suçluların tutulduğu bir yer olarak ün yapmasıyla biliniyordu.

Dokunulmazlar kimlerdi?

Dokunulmazlar, Eliot Ness tarafından yönetilen ve İçki Yasağı döneminde organize suçları araştırmak ve bunlarla mücadele etmekle görevli bir grup kolluk kuvvetiydi. "Dokunulmazlar" olarak biliniyorlardı çünkü Al Capone gibi suçluların rüşvetine karşı dayanıklı ve dürüst olduklarına inanılıyordu.

Al Capone'un çöküşüne ne yol açtı?

Al Capone'un çöküşü birçok faktörün bir araya gelmesine bağlanabilir. Yetkilile r sonunda onu vergi kaçakçılığı nedeniyle hedef aldı ve bu da mahkumiyetine ve hapse girmesine yol açtı. Buna ek olarak, suç faaliyetleriyle ilişkili şiddet ve Dokunulmazlar da dahil olmak üzere kolluk kuvvetlerinin onu adalete teslim etme çabaları nedeniyle halkın duyarlılığı ona karşı döndü.

Al Capone'un geride bıraktıkları nelerdir?

Al Capone'un mirası, organize suç tarihinde kötü şöhretli ve etkili bir figürdür. Yasak döneminin ve güçlü suç örgütlerinin yükselişinin bir sembolü olmaya devam etmektedir. Hayatı ve suç faaliyetleri çok sayıda kitap, film ve diğer medyaya konu olmuş, 20. yüzyılın başlarındaki gangster dönemine duyulan hayranlığın sürmesine katkıda bulunmuştur.