Güney Kore'deki Zorunlu Askerliğin İlginç Tarihçesi

Askerlik yapmak istemeyenler, hapiste 18 ay geçirmek yerine, üç yıl boyunca hapishanede mutfak, çamaşırhane ya da idare gibi yerlerde çalışmak zorundalar.

güney kore asker

Choson hanedanı (Yi hanedanı olarak da bilinir) 1392'den beri Kore yarımadasından sorumluydu. Ancak Japonya 1910 yılında ülkeyi ele geçirdi ve Kore, Japonya'nın II. Dünya Savaşı sonunda Müttefiklere teslim olduğu 1945 yılına kadar Japonya'nın bir parçası oldu. Geçici bir hat olması gereken 38. paralel daha sonra Kore'yi ikiye bölmek için kullanıldı. ABD güney kısmının, Sovyetler Birliği ise kuzey kısmının kontrolünü ele geçirdi. 1948'de seçimlerin iki bölgeyi bir araya getirmesi gerekiyordu, ancak Sovyetler ve Amerikalılar birbirlerine güvenmiyorlardı ve farklı siyasi fikirlere sahiplerdi, bu yüzden bu gerçekleşmedi. Yarımadada Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) olmak üzere iki hükümet kuruldu.

1950 yılında 75,000 Kuzey Kore askeri Güney Kore'yi işgal ederek iki bölgeyi komünist yönetim altında birleştirmeye çalıştı. Bu Kore Savaşı'nın başlangıcıydı. Saldırılar, ABD Başkanı Dwight Eisenhower'ın ateşkes imzalattığı 1953 yılına kadar iki bölge arasında gidip geldi, ancak ülkeler hala bölünmüş durumdaydı. Kuzey Kore ve Güney Kore teknik olarak hala savaş halinde ancak çatışmalar durmuş durumda. Güney Kore'de herkesin orduya katılması gerektiğini söyleyen bir yasa var. Tüm bunların ana nedenlerinden biri de budur.

Güney Kore'de askerlik hizmetinin kökenleri

Güney Kore Askeri İnsan Gücü İdaresi, zorunlu askerliğin Goryeo hanedanlığının başladığı 918 yılından beri (918 – 1392) devam ettiğini söylüyor. O zamanlar ülkenin hem düzenli ordu mensupları hem de başka bir ülkenin saldırması ihtimaline karşı yedek kuvvetleri vardı. Orduya 16 ila 60 yaş arasındaki erkek ya da kadınlar katılabiliyordu. Ancak normal hayatlarına devam etmekte özgürdüler ve sadece acil durumlarda yardım etmeleri isteniyordu.

Choson hanedanlığı döneminde kurallar değiştirilerek, herhangi bir saldırı olmasa bile sadece 16 ila 60 yaş arasındaki erkeklerin hizmet etmesi zorunlu hale getirildi. Yıllar geçtikçe birkaç değişiklik daha yapıldı ve 1900'lerin başında Kore'nin modern zorunlu askerlik sisteminin ana parçaları yürürlükteydi. Ancak Japonya 1910 yılında yarımadayı ele geçirdiğinde bu durum sona erdi. Güney Kore'nin Askerlik Hizmeti Yasası, bugünkü zorunlu askerlik yasasının ülkenin 1948 anayasasının bir parçası olduğunu söylüyor. Buna göre, "Kore Cumhuriyeti'ndeki her erkek, Kore Cumhuriyeti Anayasası'nın gerektirdiği şekilde askerlik hizmeti yapmak zorundadır."

Güney Kore ve Kuzey Kore'nin askeri güç nitelikleri

2022 verilerine göre, hem Kuzey Kore hem de Güney Kore orduda en fazla kişinin bulunduğu ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Çin 2 milyon kişiyle en çok askere sahip ülke olurken, onu 1,2 milyon kişiyle Kuzey Kore ve 555.000 kişiyle Güney Kore takip ediyor. Global Firepower, her ülkenin insan gücü, ateş gücü, kara gücü ve deniz gücünü bu adreste yan yana karşılaşmıştır. Kuzey Kore'nin ordusunda Güney Kore'ninkinin iki katından fazla insan bulunmasına rağmen, Güney Kore'nin 9,2 milyonluk Kuzey Kore'ye kıyasla 25,9 milyon daha fazla insan gücü bulunmaktadır.

Güney Kore'nin Kuzey Kore'den daha fazla uçağı var, ancak Kuzey Kore, Güney Kore'nin 234 gemisine karşılık 450 gemiyle daha güçlü bir deniz filosuna sahip. Kara gücü açısından Kuzey Kore'nin üstünlüğü var çünkü daha fazla tanka sahip. Güney Kore ise daha fazla çekili topa, kundağı motorlu topa ve zırhlı araca sahip. Güney Kore'nin 2022 yılı savunma bütçesi 46,3 milyar dolar, Kuzey Kore'nin ise 4,5 milyar dolar olarak açıklandı.

Güney Kore'de zorunlu askerlik

Tüm sağlıklı Koreli erkeklerin donanma, ordu ya da hava kuvvetlerinde en az 18 ay hizmet etmesi gerekmektedir. Bu kişiler 18 yaşına girer girmez orduya katılabilirler ancak hizmet sürelerini tamamlamaları için 28 yaşına kadar süreleri vardır. Öte yandan, kadınlar aktif ya da yedek hizmetlere gönüllü olarak katılabilirler. Çoğu erkek 20'li yaşlarının başındayken zorunlu askerlik hizmetini tamamlamayı seçer ve bunu yapmak için genellikle üniversiteye ara verir. Ancak bazıları ülkelerine karşı görevlerini yerine getirmeden önce okullarını bitirmeyi tercih etmektedir.

Çifte vatandaşlığı olanlar, eğer 18 yaşına girdikleri yılın 31 Mart'ına kadar Kore vatandaşlığından çıkmazlarsa, askerlik yapmak zorundalar. O tarihe kadar vatandaşlıklarını seçmezlerse ya askerlik yapmaları ya da 38 yaşına kadar beklemeleri gerekiyor.

Güney Kore'de zorunlu askerlikte muafiyet şartları

Güney Kore'de insanların orduya katılması gerektiğini söyleyen bir yasa var, ancak bazı istisnalar var. Orduya katılmak için gereken şartlardan biri fiziksel muayenedir. Bir kişinin hasta olduğu tespit edilirse, aktif olmayan göreve alınır ve hizmetlerini bitirmek için hükümet için çalışırlar veya sağlık durumlarının ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak tamamen muaf tutulurlar.

Çok fazla beceriye sahip profesyoneller de askerlik yapmak zorunda olmayabilir. Örneğin, dünya çapında ödüller kazanmış profesyonel sporcular ve ülkeye prestij kazandırmış klasik eğitimli müzisyenlerin, Kültür, Spor ve Turizm Bakanı tarafından tavsiye edilmeleri halinde orduya katılmaları gerekmiyor. Güney Koreliler uzun süredir zorunlu askerliğin devam edip etmemesi gerektiğini tartışıyor. Bazı insanlar bunu ülkeye karşı bir görev ve geleneğin önemli bir parçası olarak görüyor. Öte yandan, bazı insanlar bunun değiştirilmesi gereken eski bir yasa olduğunu söylüyor.

Askerlik yapmayı reddedenlerin karşılaştığı sonuçlar

Zorunlu askerlik olmasına rağmen herkes gitmek istemiyor. 1950'lerden bu yana yaklaşık 19.000 Güney Koreli zorunlu askerliğe karşı çıktı. Bu insanlar yasalara uymadıkları için 18 ay hapis cezasına çarptırıldılar. Bunların çoğu Yehova Şahitleri gibi inançları nedeniyle orduya katılmayı reddeden kişiler. Ancak bu durum 2019'da sona erdi.

İnançları nedeniyle savaşmak istemeyen insanlara bir seçenek sunuldu, ancak birçok insan bunu bir ceza olarak değerlendiriyor. Hapiste 18 ay geçirmek yerine, üç yıl boyunca hapishanede mutfak, çamaşırhane ya da idare gibi yerlerde çalışmak zorundalar. Yaptıkları işler izleniyor, hapishanede yaşıyorlar ve sadece birkaç ayda bir birkaç hafta izin alabiliyorlar. Sonuçlarının yanı sıra, retçiler herhangi bir cezayla karşılaşmasalar bile genellikle hayatlarının geri kalanında dışlanmış olarak görülüyorlar. Gallup Kore'nin 2021'de yaptığı bir ankete göre Güney Korelilerin %43'ü kendi istekleriyle askerlik yapmak istediklerini, %42'si ise zorunlu askerliğin devam etmesini istediklerini söyledi. Diğer %15 ise cevap vermek istemedi.