Amerika'daki Dövme Mürekkeplerinin %90'ı Etikette Yazmayan Bileşenler İçeriyor

Araştırmalar, ticari olarak üretilen mürekkeplerin içeriklerinin etiket ile büyük farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır.

dövmeli kadın
Görsel: evrenatlasi.com

Büyük ve küçük Amerikalı üreticilerin dövme mürekkeplerini inceleyen araştırmacılar, %90'ının etikette listelenmeyen bileşenler içerdiğini ve bunlardan bazılarının sağlık üzerindeki etkilerinin bilindiğini tespit etti. Bulgular, dövme mürekkepleriyle ilgili daha sıkı üretim düzenlemelerine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.

Dövmeler kendini ifade etmek, isyan etmek, aile ve gelenekleri hatırlatmak ve hatta sarhoşken dürtüsel davranmakla ilgilidir. Nedeni ne olursa olsun, dövme yaptıran herkes kullanılan mürekkebin güvenli olmasını bekler.

New York Binghamton Üniversitesi'nden (Bing U) araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma, durumun böyle olmayabileceğini ortaya koydu. Büyük ABD markalarından daha küçük üreticilere kadar analiz ettikleri 54 dövme mürekkebinin %90'ında, özellikle listelenmemiş katkı maddeleri ve pigmentler olmak üzere önemli etiketleme tutarsızlıkları vardı.

İşte araştırmacıların buldukları:

  • Polietilen glikol (PEG) listede yer almayan en yaygın katkı maddesidir. Kabızlığı tedavi etmek için düzenli olarak kullanılsa da, PEG'e uzun süre maruz kalmak böbrek veya kalp yetmezliği gibi zararlı etkilere neden olabilir.
  • İkinci en yaygın katkı maddesi propilen glikol olup cilt tahrişi ve alerjik reaksiyonlarla ilişkilidir.
  • Butillenmiş hidroksitoluen (BHT), endokrin sistemi bozabilen, testosteron seviyelerini etkileyen ve sperm kalitesini etkileyen bir gıda koruyucusudur. Ayrıca karaciğer büyümesine, böbrek fonksiyon bozukluğuna ve akciğer iltihabına neden olabilir.
  • Hexamethylenetetramine, idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir antibiyotik.
  • Antimikrobiyal bir ajan olan 2-phenoxyethanol. Nadiren de olsa, bu maddeye maruz kalmanın ardından kontakt dermatit ve kurdeşen vakaları görülmüştür. ABD FDA, anneleri tarafından 2-phenoxyethanol'e maruz bırakılan emziren bebeklerde sinir sistemi sorunları ve ishale karşı uyarıda bulunmuştur.
  • 1-butanol. Genellikle çözücü ve yakıt olarak kullanılan ve tekrarlanan veya uzun süreli maruziyetin ardından gözleri, akciğerleri ve cildi tahriş ettiği bildirilen bir alkol.

Aşağıdaki markaların mürekkepleri analiz edilmiştir: Intenze, Dynamic, Solid Ink, Starbrite, World Famous, Mom's Ink, Solong, One Tattoo World ve Raw Ink. Bunlar arasında Dynamic, tüm pigmentlerde doğru etiketlemeye sahip olan tek üreticiydi.

dövme mürekkebi
Markalar ve mürekkep pigmentleri arasında büyük, küçük ve tutarsızlık yok şeklinde kategorize edilen etiket tutarsızlıklarının özeti. Görsel: Moseman ve ark.

Araştırmacılar, dövme mürekkeplerinde bulunan listelenmemiş maddelerin, yüksek konsantrasyon olarak kabul edilen milyonda 2.000 parça (ppm) veya daha fazla konsantrasyonlarda mevcut olduğuna dikkat çekmektedir. Diğer bileşenler gözlemlenemeyecek kadar düşük konsantrasyonlarda mevcut olabilir, ancak başka türlü önemli olabilir, bu da dikkatli üretim kontrollerine olan ihtiyacı daha da vurgulamaktadır.

ABD ile karşılaştırıldığında, Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA) Avrupa pazarında bulunan dövme mürekkepleri için daha sıkı düzenlemeler uygulamaktadır.

Çalışmanın sorumlu yazarı John Swierk, "Üreticilerin bunu süreçlerini yeniden değerlendirmek için bir fırsat olarak görmelerini, sanatçıların ve müşterilerin de bunu daha iyi etiketleme ve üretim için bir fırsat olarak görmelerini umuyoruz" dedi.

Araştırmacılar, listelenmemiş maddelerin kasıtlı olarak mı eklendiğini yoksa üreticiye yanlış etiketlenmiş veya kontamine malzemeler mi sağlandığını söyleyemedi. Ayrıca, birden fazla mürekkep üreticisinin aynı sahibinin olması nadir değildir, bu da etiketleme sorunlarının çalışmada analiz edilmeyen mürekkepleri de kapsayabileceği endişesini doğurmaktadır.

2022'den önce, FDA dövme mürekkeplerini 'kozmetik' olarak sınıflandırıyordu, bu nedenle düzenlenmiyorlardı. Kongre o yıl Kozmetik Düzenlemelerinin Modernizasyonu Yasası'nı (MoCRA) kabul ederek bu mürekkepleri ilk kez düzenlemeye tabi tuttu.

Swierk, "FDA hala bunun neye benzeyeceğini bulmaya çalışıyor ve bu çalışmanın MoCRA etrafındaki tartışmaları etkileyeceğini düşünüyoruz" dedi. "Bu aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri'nde satılan mürekkepleri açık bir şekilde inceleyen ilk çalışma ve muhtemelen en kapsamlı olanı çünkü nominal olarak deride kalan pigmentleri ve pigmentin içinde asılı olduğu taşıyıcı paketi inceliyor."

Araştırmacılar, araştırmalarının dövme sanatçılarını ve müşterilerini güçlendirmeyi amaçladığını söylüyor.

Swierk, "Bu araştırmanın çoğundaki amacımız sanatçıları ve müşterilerini güçlendirmektir" dedi. "Dövme sanatçıları hayatlarını bu zanaata adamış ciddi profesyonellerdir ve müşterileri için mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek isterler. Üretim ve etiketleme konusunda bazı eksiklikler olduğunu vurgulamaya çalışıyoruz."