SpaceX, Starlink Uydularıyla Normal Bir Telefondan X Gönderisi Yazdı

SpaceX ve T-Mobile, evrensel kapsama alanına doğru ilk adım olarak Ocak ayında bir grup Direct to Cell Starlink uydusu gönderdi. Şirket ilk kısa mesajları kısa sürede gönderip aldı ve şimdi de X'te ilk gönderi yayınlandı.

Yazar Ali Artur
starlink spacex sms telefon

SpaceX ve T-Mobile, Ağustos 2022'de güçlerini birleştirerek "her yere telefon bağlantısı götürmek için çığır açan yeni bir plan" olan Coverage Above and Beyond girişimini başlattı. Yer tabanlı kulelerden ölü bölgeler ve sınırlı kapsama alanıyla uğraşmak yerine, alçak Dünya yörüngesindeki Direct to Cell uyduları aracılığıyla LTE/5G iletişiminin normal el cihazları kullanılarak sağlanması amaçlanıyordu.

İşbirliği kapsamındaki ilk altı Starlink uydusu Ocak ayının başında bir Falcon 9 ile fırlatıldı ve altı gün sonra SpaceX ekibi yerdeki modifiye edilmemiş telefonları kullanarak ilk kısa mesajları gönderip alarak sistemin çalışır durumda olduğunu teyit etti.

Direct to Cell  starlink sms spacex
SpaceX ekibi 8 Ocak'ta yeni Direct to Cell uyduları aracılığıyla kısa mesajları başarıyla gönderdi.

Direct to Cell uyduları, uydularla bağlantı kuracak iletim gücüne sahip olmayan standart telefonlarla iletişim kurmak için özel olarak tasarlanmış "son derece hassas radyo alıcıları ve yüksek güçlü vericilere" sahip bazı özel silikon ve büyük aşamalı diziler içeriyordu. SpaceX bir basın açıklamasında "Direct to Cell uyduları lazer ana taşıyıcı aracılığıyla mevcut Starlink uydu takımyıldızına bağlanıyor; yani ilk uydularımız bile özel yer altyapısı gerektirmeden düzenleyici onayları olan her yerde hizmet sağlayabilir" dedi.

Şirket, kapsama alanını genişletmek ve kısa mesaj uydu takımını çevrimiçi hale getirmek için 2024 yılı boyunca yüzlerce Direct to Cell uydusu eklemeyi planlıyor; bunu ses, veri ve Nesnelerin İnterneti takip edecek. Ancak ekip, Elon Musk'ın sosyal medya platformu X'te "Bu gönderi Uzaydaki bir SpaceX Direct to Cell uydusu aracılığıyla gönderilmiştir" yazan bir gönderi yayınlayarak sıranın biraz önüne geçti.

Projeden Ben Longmier bunu "günün erken saatlerinde X'te bazı DM'leri paylaşırken Santa Cruz Dağları'ndaki küçük bir vadideki ağaç örtüsünün" bir fotoğrafıyla takip etti ve ayrıca Musk'a Direct to Cell ekibinin ilerleme kaydettiğini ve uyduların "Silikon Vadisi'nin kalbinin sadece 15 mil dışındaki evimde açık ara en güçlü hücre sinyaline sahip olduğunu" doğrulayan bir yanıt verdi.

Bu hizmetlerin fiyatlandırması henüz açıklanmadı ve birçok kişi için önemli bir husus olacak. Ancak vahşi doğada kaybolduğunuzu ve evinizi aramak ya da sosyal medya hesaplarınızı güncellemek için yeterince güçlü bir sinyal almaya çalışmak üzere kolunuzu havaya kaldırarak amaçsızca dolaşmak zorunda kalmadığınızı hayal edin. Uzak kasaba ve köyler artık yetersiz hizmet almayacak ve bu teknoloji aynı zamanda afet bölgelerinde hayati iletişim hatlarının akmasını sağlama potansiyeline sahip.

Proje bu yılın sonlarına doğru metin hizmetinin resmi lansmanına doğru ilerlerken, 2025'ten itibaren ses, veri ve IoT hizmetleriyle birlikte Direct to Cell takımyıldızının daha fazla üyesinin Falcon 9 roketleriyle düzenli olarak fırlatılması bekleniyor. Şirket ayrıca "hizmeti daha da iyileştirmek ve fırlatma tempomuzu artırmak için" rokete hazır olduğunda uydu dağıtımını Starship'e geçirmeyi planladığını açıkladı.