Denimleri Boyamanın Daha Çevreci Yolu Kotların Çevreye Zararını Azaltabilir

Kot endüstrisi denimi çivitle boyamak için zararlı kimyasallar kullanıyor, ancak alternatif bir süreç aynı şeyi yüzde 92 daha az çevresel etkiyle başarabilir.

kot giyen erkek
Görsel: evrenatlasi.com

Denim boyamada güneş ışığında maviye dönüşen bir kimyasalın kullanıldığı yeni bir teknik, kot üretiminin çevre üzerindeki etkisini azaltabilir.

Mavi denim, bir zamanlar bitkilerden elde edilen ancak günümüzde genellikle sentezlenen bir bileşik olan çivit ile boyanmaktadır. Boyamada kullanılabilmesi için çivitin suda çözünür hale getirilmesi amacıyla sodyum ditiyonit gibi zararlı kimyasallara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kimyasallar tekstil işçilerinin sağlığına zarar verebilecek zehirli dumanlar üretmekte ve ayrıca atık sularda toksik kirliliğe yol açmaktadır.

Şimdi ise Danimarka Teknik Üniversitesi'nden Ditte Hededam Welner ve meslektaşları, bunun yerine indican adı verilen doğal bir çivit öncüsü kullanan yeni bir süreç geliştirdi.

Hededam Welner, "İndikan da doğal bir ürün, yani yapay ya da tuhaf bir şey değil" diyor. "Ancak bununla ilgili iyi olan şey çözünür olması, yani temelde tekstilinizi içine daldırabilirsiniz, bunu çivitle yapamazsınız. Bu yüzden bu konuda çok cazip bir çözüm haline geldi çünkü sert kimyasalların çoğunu ortadan kaldırabiliyorsunuz."

Yine de önemli bir dezavantaj var: Indican renksizdir, bu nedenle bileşiğin bir malzemeye uygulandıktan sonra çivite dönüştürülmesi gerekir. Bunu yapmanın bir yolu da birkaç saat güneş ışığında bırakmak.

Hededam Welner, "Tüketiciler bundan hoşlanır mı bilmiyorum ama indicanla ıslatılmış bir kot pantolonu güneş ışığında giydiğinizde zamanla maviye dönüşecektir," diyor. "Bence bu bir hile, değil mi? Bunu yapabilirsin."

Ekip, bunun yerine modern üretimin talep ettiği daha hızlı ve tekrarlanabilir sonuçları sağlayabilecek iki yöntem buldu: Biri bitkilerden elde edilen enzimlerin kullanılması, diğeri ise elektrik ışıklarının kullanılması.

Işık kullanımı, karbondioksit emisyonları, arazi kullanımı, su tüketimi ve ozon tabakasının incelmesini dikkate alan bir Avrupa Komisyonu ölçütüne göre değerlendirildiğinde, çivit otu kullanımına kıyasla boyamanın çevresel etkisini yüzde 73 oranında azaltan daha basit bir süreçtir. Enzimlerin kullanılması yüzde 92'lik daha da büyük bir azalmaya yol açtı.

Hededam Welner, daha fazla araştırmayla sürecin daha ucuz ve daha verimli hale getirilebileceğini, ancak önlerinde büyük engeller bulunduğunu, bunlardan en önemlisinin de her yıl üretilen 4 milyar çift kot pantolonu üretmek için ihtiyaç duyulacak 80.000 ton indican için bir tedarik zinciri oluşturmak olduğunu söylüyor.