Antik Roma Kadınlarının Güzellik Yöntemleri

Kadınlar için estetik ve güzel görünmek günümüzde olduğu gibi yüzlerce yıl öncesinde de daima en önemli konular olmuştur.

Balmumu tabletleri ve kalemi olan kadın ("Sappho" olarak adlandırılır)

Çoğu insanın aklına Antik Roma denince imparatorlar, tapınaklar, aslanlar ve gladyatörler gelir. Uzak geçmişin en ilgi çekici ve bize yabancı yönleri sıklıkla mitleştirilir; yine de Roma'nın farklı kültürü hakkında öğrenilecek çok şey var.

Romalılar tarafından inşa edilen süslü hamam binaları Avrupa'nın pek çok yerinde hala görülebiliyor olsa da, temizlik ve güzelliğe olan tutkuları bunun da ötesine geçmiştir. Bu yazıda antik çağ döneminden kalma, kulağa tuhaf gelen Roma güzellik yöntemlerini ele alıyoruz.

Antik Roma'da Cilt Bakımı

Herakles ve Omphale, Roma freski,
Herakles ve Omphale, Roma freski, Pompeian Dördüncü Stil (MS 45-79), Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi, İtalya.

Antik Roma'da kişinin cildine özen göstermesi bir lüks değil, bir ihtiyaçtı. İdeal yüz pürüzsüz, lekesiz ve solgunken kırışıklıklar, sivilceler, çiller ve bozuk tenli yüzler cazip görülmezdi. Özellikle kadınların sosyal konumu ve evlilik şansı için çekici, sağlıklı ve duru görünmek çok önemliydi.

Muhtelif cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için çeşitli merhemler, merhemler ve yağlar kullanılırdı. Ana bileşen olan bal bugün hala kullanılmaktadır. Romalılar balı ilk olarak yapıştırıcı özelliği için kullanmış olsalar da, cildi nemlendirme ve rahatlatma konusundaki ek faydalarını kısa sürede öğrendiler.

Neron'un karısı Poppaea Sabina ve diğer varlıklı hanımlar, ayrıntılı güzellik ritüellerinin bir parçası olarak eşek sütüne güveniyorlardı. İnsanlar, genellikle Cosmetae olarak bilinen ve asıl işleri kozmetik uygulamak olan kölelerin yardımıyla banyo yapmak için kendilerini bu süte batırırlardı.

Yüzünüzü hangi tedavinin güzelleştirebileceğini ve görünüşünüzü hangi yöntemlerle korumanız gerektiğini öğrenin hanımlar.

Ovid, Medicamina Faciei Femineae

Efsaneye göre Poppaea o kadar çok süt istermiş ki gittiği her yere yanında bir eşek sürüsü götürmek zorunda kalırmış. Hatta süt ve hamur kullanarak kendi Poppaeana gece yüz maskesi tarifini bile geliştirmişti.

Ancak bu karışımların içinde daha az cazip bileşenler de bulunuyordu. Kırışıklıkları azalttığı düşünülen kaz yağı ve koyun yününden elde edilen bir yağ olan lanolin, en çok aranan hayvansal yağ türlerinden ikisiydi. Bu tedavilerin kokusu bazı kişilerin midesini bulandırsa da, iyi bir cilt daha önemli olduğu için yine de kullanılmaktadır.

Antik Roma'da Diş Bakımı

Günümüz insanları gibi Antik Romalılar da güzel dişlere değer verirdi. Aslında, sadece diş sağlığı iyi olan insanlar gülümsemeye ve kahkaha atmaya cesaret edebilirdi.

Eski insanlar diş macunu yapmak için hayvan dişlerinin ve kemiklerinin tozlarını kullanır ve bir dişlerini kaybettiklerinde altın tel kullanarak fildişi veya kemikten yapılmış sahte bir diş takabilirlerdi.

Antik Roma'da Parfüm

Birçok cilt ürününün rahatsız edici doğası nedeniyle, kadınlar (ve bazen erkekler) hoş bir aromanın sağlığın göstergesi olduğu inancıyla kendilerini parfüme batırırlardı.

Roma dönemine ait cam parfüm şişesi MS 1. yüzyıl
Roma dönemine ait cam parfüm şişesi MS 1. yüzyıl. Kaynak: Met Museum

Yapışkan, katı veya sıvı parfümler, süsen ve gül yaprakları gibi çiçeklerin zeytin veya üzüm suyu bazıyla kombine edilmesiyle yapılırdı. Roma kalıntılarında yapılan kazılarda bu parfüm şişelerinden birkaç örnek bulunmuştur.

Antik Roma'da Makyaj

Balmumu tabletleri ve kalemi olan kadın ("Sappho" olarak adlandırılır)
Balmumu tabletleri ve kalemi olan kadın ("Sappho" olarak adlandırılır).

Artık ciltleri temiz ve güzel kokulu olduğu için, birçok Romalı güzelliklerini daha da artırmak için 'boyamaya' ya da kozmetik uygulamaya başladı.

Çoğu Romalı koyu cilt tonlarına sahip olduğundan, cilt beyazlatma en yaygın kozmetik işlemdi. Dışarıdan herhangi bir emek gerektirmeyen kaygısız bir uğraş gibi görünüyordu. Bu işlem, tebeşir ya da boya içeren beyaz tozlar ve duvarları badana etmek için kullanılanlara benzer maddelerle yüzün tozlanmasıyla gerçekleştirilirdi.

Kozmetik kullanan erkeklerin aşırı kadınsı göründüğüne dair yaygın kanıya rağmen, geçmişte bazı erkeklerin ciltlerini pudrayla parlattığı bilinmektedir.

Alternatif olarak, ölümcül kurşun içeren beyaz bir krem de kullanılabiliyordu. Ancak bu oldukça değişken bir yöntemdi; çünkü güneş ışığında soluyor ve yağmur yağdığında yüzünüzden kayıp gidiyordu. Bu ve benzeri nedenlerden ötürü, kremi kullananlar genellikle varlıklı hanımlar oluyordu ve bu da kremi gün boyunca uygulamak ve yeniden sürmek için oldukça büyük bir köle işgücüne ihtiyaç duyulmasına neden oluyordu.

Daha sonra zenginler Belçika'dan kırmızı aşı boyası temin eder ve bunu hafifçe allık sürmek için kullanırlardı. Şarap kalıntıları, dutlar ve kadınlar tarafından ara sıra uygulanan kahverengi deniz yosunu da en yaygın bileşenler arasındaydı.

Antik çağ kadınları, hayatlarında hiç dışarı çıkmamış gibi bir görünüm elde etmek için şakaklarına mavi damarlar çizerek algılanan soluk yüzlerini vurgulayacak kadar ileri gitmişlerdir.

Son olarak, tırnak görüntüsünü iyileştirmek isteyen kadınlar, hayvansal yağ ve kanı hızlıca karıştırarak yumuşak pembe bir ışıltı elde ediyordu.

Antik Roma'da Göz Bakımı

Roma'da uzun, siyah kirpikler modaydı ve yanmış mantar bu görünümü elde etmek için popüler bir yöntemdi. İs, gerçek bir dumanlı göz efekti yaratmak için göz kalemi olarak da kullanılabiliyordu.

Göz kapakları için yeşil ve maviler oluşturmak üzere mineraller karıştırılırken, dudakları kırmızıya boyamak için pancar suyu, balmumu ve kına kullanılırdı.

Antik Roma'da İstenmeyen Tüy Bakımı

Kaşların tam görünmesi modaydı ama vücudun tamamen kıllarla kaplı olması değildi. İyi eğitimli Romalı kadınların bacaklarının tüysüz olması beklenirdi ve bu uygulama yaygın olarak kabul görürdü.

Erkekler için tıraş olmak zorunluydu çünkü tamamen tüysüz olmak aşırı kadınsı, dağınık olmak ise tembellik belirtisi olarak görülüyordu. Bununla birlikte, herkesin koltuk altlarının pürüzsüz olması beklenirdi; hatta bazıları yardım için koltuk altı temizleyicisi tutacak kadar ileri giderdi.

Diğer tüy alma yöntemleri arasında kırpma, tıraş etme ve ponksiyon sayılabilir. Merhemler uygulanırdı ve bu merhemler farklı deniz balıklarının iç organları, kurbağalar ve sülükler gibi bazı sıra dışı maddeler içerirdi.

Antik Roma Kadınlarında Endam

Kadınların dış görünüşleriyle ilgili endişeleri ciddiye alınırdı. İdeal ölçülerdeki bir Romalı kadın uzun boylu, tıknaz, kalça ve omuzları geniş olurdu. İnce bedenler kat kat kalın giysilerin arkasına gizlenebilirdi ve omuz vatkaları daha geniş bir üst gövde yanılsaması vermek için kullanılırdı. Bir kızın göğsü tam olarak düzgün değilse, annesi ya bağlar ya da doldururdu ve eğer çok kilo alıyorsa, diyet yapardı.

Antik Roma'da Saç Bakımı

Stabiae'deki Arianna Villası'ndan, saçlarını düzeltirken
Stabiae'deki Arianna Villası'ndan, saçlarını düzeltirken (veya soyunurken) aynaya bakan bir kadını gösteren fresk. Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi. Kaynak: Creative Commons

Çok sayıda Romalı kendilerini saçlarıyla meşgul ederdi. Bazı insanlar saçlarını yapması için profesyonel bir Süsleme Uzmanı tutacak kadar ileri giderlerdi. Antik çağda saçlar, sıcak küller üzerinde yakılan bronz çubuklar kullanılarak ve ardından zeytinyağı serumuyla şekillendirilerek lüle saç stilleri elde edilirdi.

En çekici saç renkleri sarı ve kızıldı. Bazıları bitkilerden, bazıları hayvanlardan elde edilen, yağ ya da suyla durulanan ya da bir gece bekletilen ve istenen sonuçları veren birçok farklı saç boyası mevcuttur.

Kadınların bir saç bakım programı kullanma olasılığı daha yüksek olsa da, erkekler zaman zaman moda tarafından buna yönlendirilmiştir. Örneğin İmparator Commodus döneminde erkekler saçlarını altın rengine boyama trendini takip etmeye hevesliydi.

Ancak pek çok kişi saç boyama işleminden sonra kel kalıyordu.

Antik Roma'da Peruk Kullanımı

Bu nedenle peruklar Roma forumunda yaygın olarak görülürdü. Almanların ve Britanyalıların kızıl-sarı kafalarından ithal edilen saçlar, Herkül tapınağının etrafındaki alanda halka açık bir şekilde satılırdı. Tamamen kel olanlar (ya da kurnazca kılık değiştirmek isteyenler) tam peruk alabilirken, ayrıntılı saç modelleri yapmak isteyenler daha küçük saç parçaları bulabiliyordu.

Roma güzellik sanatına tıpkı şimdi olduğu gibi çok değer verilirdi. Geleneksel ve modern cilt bakım ürünleri arasında, bileşenlerine ve üretim prosedürlerine kadar pek çok benzerlik vardır.