Antik Roma'nın Dijital Modeli Yayınlandı

Antik Roma'nın dijital bir modeli olan Roma Reborn 4.0, arkeolog Dr. Bernard Frischer tarafından piyasaya sürüldü.

antik roma dijital model

Flyover Zone tarafından yayınlanan model, akademik çalışma ve sanal turizm için tüm Antik Roma şehrinin yeniden yapılandırılmasıdır. Rome Reborn, dijital modelin tamamına kuş bakışı bir perspektif sunarak, kullanıcıların 43 anıt, tapınak, yapı ve konum hakkında uzman anlatımlarını dinlerken tarihi simgelerin üzerinde süzülmelerini sağlıyor.

Dr. Frischer, "Rome Reborn 4.0, kültürel tarihi araştırmak ve hayata geçirmek için dijital araçları kullanma konusunda yirmi yedi yılı aşkın bir süredir devam eden uluslararası işbirliğinin doruk noktasıdır" şeklinde açıklama yaptı.

Proje liderlerine göre, sanal tur, öğrencilerini sanal saha gezilerine çıkaran bir mobil ve web uygulaması olan Yorescape'teki öğretmenler tarafından veya Roma İmparatorluğu'nun antik başkentinin miras alanlarını keşfetmek için koltuk gezginleri tarafından kullanılabilir.

antik roma

Rome Reborn 4.0, Dr. Frischer'in 1996'dan bu yana liderliğini yaptığı bir kent modelinin en son yinelemesini temsil ediyor. Rome Reborn, başlangıcından itibaren Roma arkeolojisi, bilgisayar grafikleri ve Sanal Gerçeklik tasarımı uzmanlarını bir araya getiren küresel ölçekte işbirliğine dayalı bir proje olmuştur. Projenin önceki versiyonları arasında 1.0 (2007), 2.0 (2008) ve 3.0 (2018) bulunmaktadır. Bu önceki sürümlerin video gösterimleri dünya çapında milyonlarca kişi tarafından izlendi.

Önceki versiyonlarına benzer şekilde, Rome Reborn 4.0 da şehri, başkentin Konstantinopolis'e taşınmasından hemen önce, MS 320 yılındaki zirvesinde göründüğü gibi tasvir ediyor.

Flyover Zone'a göre, "Antik Roma'nın kentsel peyzajının bu yeniden inşası, mevcut ancak parçalı tarihsel kanıtlara dayanan bilimsel doğruluğa bağlı kalmaktadır. Bu kanıtlara ilişkin yeni bulgular ve yorumlar ortaya çıktıkça, Flyover Zone ekibi, şehrin güvenilir ve kapsamlı bir görselleştirmesi olarak kalmasını sağlamak için Rome Reborn'u sürekli olarak güncellemektedir."