Chichén Itzá'da Yılan Miğferli Maya Savaşçı Heykeli Keşfedildi

Meksika'daki arkeologlar, Yucatán Yarımadası'ndaki Chichén Itzá'da bir tapınağın temelinde 1.000 yıllık bir Maya savaşçısı heykeli keşfetti.

Yılan Miğferli Maya Savaşçı Heykeli

Chichén Itzá, Geç Klasik ve Erken Terminal Klasik dönemlerinde Meksika'nın Yucatan bölgesinde bölgesel önem kazanmış bir Maya şehriydi. Şehir, zirvede olduğu dönemde yaklaşık 35.000 kişinin yaşadığı bir alana yayılıyordu.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü'nden (INAH) yapılan açıklamada, heykelin çenesi açık yılan şeklinde bir miğfer ve tüylü bir başlık giyen bir savaşçıyı tasvir ettiği belirtildi. Açıklamaya göre heykel 33 santimetre boyunda ve 28 cm genişliğinde ve bir çatlak dışında iyi durumda. Kafa bir zamanlar daha büyük bir heykel tasarımının parçası olmuş olabilir.

yılan başlı heykel maya
Antropomorfik heykel. Yucatan. Fotoğraf: INAH Yucatán Merkezi.

Chichén Itzá 9. ve 13. yüzyıllar arasında gelişmiştir ve 300 hektardan fazla bir alanı kaplamaktadır. Alanın merkezinde, El Castillo (Kale) olarak bilinen bir piramit 30 metre yüksekliğinde yükselmektedir. Alanda çok sayıda tapınağın yanı sıra devasa bir top sahası ve bir astronomik gözlemevi bulunmaktadır.

Açıklamada, alanın popüler bir turizm merkezi olduğu ve son birkaç yıldır INAH'ın yeni ziyaretçi merkezleri ve müzelerin yanı sıra alanın yakınında "Tren Maya" olarak bilinen yeni bir tren hattını tadilattan geçirdiği ve inşa ettiği belirtildi. Heykel, bu demiryolu inşaatına eşlik eden arkeolojik çalışmalar sırasında bulundu.

Açıklamada, bu inşaat çalışmaları sırasında yaklaşık 660 insan mezarı, 1 milyondan fazla seramik parçası, çok sayıda mimari yapı kalıntısı ve çeşitli diğer eserler de dahil olmak üzere çok sayıda başka arkeolojik buluntu elde edildiği belirtildi.