Apple'ın Yapay Zeka Görüntü Aracı Metin Komutlarıyla Düzenleme Yapacak

Uzmanlar bunun oyunun kurallarını değiştireceğini söylüyor.

Yazar Ali Artur
Apple'ın Yapay Zeka Görüntü Aracı

Yapay zeka dünyası, birçok kişinin başlangıçta tahmin ettiğinden çok daha yüksek bir hızda sürekli olarak gelişiyor. Bu, artan kullanıcı ilgisine ve muazzam uygulama fırsatlarına bağlanabilir. Ve bizi kendine bağlayan da görüntü oluşturma yetenekleri.

Şimdi Apple, sadece metin komutları kullanarak görüntüleri düzenlemenize olanak tanıyan yeni bir yapay zeka görüntü aracı geliştirdi. Efektler eklemek, renkleri değiştirmek, şekilleri değiştirmek, nesneler eklemek/kaldırmak ve çok daha fazlası için kullanılabilir!

Apple'ın Yeni Yapay Zeka Görüntü Aracı MGIE Hakkında Her Şey

MLLM-Guided Image Editing veya MGIE olarak adlandırılan yeni yapay zeka aracı şu anda yalnızca açık kaynaklı geliştirici platformu GitHub üzerinden indirilebiliyor.

Metin tabanlı istemler kullanarak görüntüleri düzenleme yeteneği, diğer yapay zeka tabanlı modellerde ya tamamen eksik ya da iyi geliştirilmemiş. Örneğin, Microsoft Copilot görüntülerde küçük değişiklikler yapılmasına izin veriyor.

Ancak Apple'ın MGIE modeli ile çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Örneğin, bir pizzaya malzeme ekleyebilirsiniz. Bir araştırma makalesi için bir grup araştırmacı yapay zeka modelinden bir pizzanın daha sağlıklı görünmesini istedi ve model domatesli ve otlu bir pizza üretti.

apple yapay zeka görsel
Araştırma makalesinden ekran görüntüsü.

Başka bir görüntüde, bir dizüstü bilgisayarın ekranında görüntülenen içeriği değiştirebildi. Benzer şekilde, Adobe Photoshop veya gelişmiş fotoğraf düzenleme uygulamaları için tasarlanan, bir görüntüden insanları veya nesneleri kaldırmak veya odağı değiştirmek gibi görevleri yerine getirebildi.

apple yapay zeka
Kaynak: GitHub / Apple

Apple şimdiye kadar OpenAI, Google, Microsoft ve Meta gibi diğer şirketlerin aksine yapay zeka alanından uzak durdu. Görünüşe göre, Microsoft'un yapay zekayı entegre etmek için büyük planları var.

Ancak MGIE modeliyle, Kaliforniya merkezli teknoloji devinin birçok kişinin başını döndürmesi bekleniyor.

MGIE modelinin resmi olarak ne zaman kullanıma sunulacağı ve Apple'ın yerel cihazlarında, yani MacBook'larda, iPad'lerde ve iPhone'larda kullanılıp kullanılmayacağı konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Yani şimdilik bekle ve gör durumu söz konusu. Bu arada Microsoft, Google ve Meta gibi diğer şirketler de mevcut kullanıcı tabanlarını korumak için benzer bir model uygulayabilir.