OpenAI CEO'su Sam Altman'a Göre BAE Yapay Zeka İçin Test Alanı Olabilir

Altman, düzenlemeden önce 'kapsamlı' deneyler yapılması çağrısında bulunuyor.

Yazar Ali Artur
open ai sam altman
Kaynak: Bloomberg

OpenAI CEO'su Sam Altman, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) yapay zeka teknolojilerine yönelik düzenlemelerin denenmesi ve iyileştirilmesi için küresel bir "regülatif deney alanı (regulatory sandbox)" haline gelebileceğini öne sürdü.

Şirketinin ChatGPT sohbet robotu büyük dil modellerini popüler hale getiren Altman, böyle bir ortamın dünyanın YZ için küresel kuralları uygulamadan önce başarılardan ve başarısızlıklardan ders almasına olanak sağlayacağına inanıyor.

Altman, BAE'nin yapay zeka bakanına Dünya Hükümetler Zirvesi'nde sanal bir görünüm sırasında söyledi.

Tüm düzenleyici fikirleri bir boşlukta doğru bir şekilde elde etmek çok zor. İnsanlara geleceğe dair bir fikir verebilir ve bunu denemelerine, sonra da neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmelerine izin verebilirsek, bu paha biçilmez bir deney olabilir.

Ayrıca, yapay zeka gelişmelerinin gelişen potansiyelini ve risklerini yönetmek için birleşik bir küresel politikaya duyulan ihtiyacı vurguladı. "Çeşitli nedenlerden dolayı BAE'nin bu tartışmalara öncülük etmek için iyi bir konumda olacağını düşünüyorum," dedi ve ülkenin yapay zeka alanındaki önemli yatırımlarına ve stratejik konumuna atıfta bulundu.

Bu öneri, OpenAI'nin yapay zeka yarı iletken girişimi için Orta Doğu'da yatırımcı aradığı bir dönemde geldi. Bununla birlikte, BAE'nin Çin ile olan bağlarına ilişkin endişeler devam ediyor ve OpenAI ile Emirlik AI firması G42 arasındaki gibi işbirliklerini potansiyel olarak etkiliyor. G42 kısa süre önce ABD'nin endişelerini gidermek için Çin'deki faaliyetlerini küçülttü.

Regülatif deney alanının ötesinde, Altman OpenAI'nin planlarını da açıkladı:

  • Açık kaynaklı ek büyük dil modelleri: Bunları araştırma ve geliştirme için serbestçe kullanılabilir hale getirmek.
  • Yoksul ülkeler için YZ araçları geliştirmek: Kaynak sınırlamalarına rağmen YZ ortamına katılımı mümkün kılmak.

"Regülatif deney alanı" önerisi potansiyel önyargılar ve ulusal etki hakkında sorular doğursa da, OpenAI'nin erişilebilirliği ve sorumlu gelişimi teşvik etme çabaları memnuniyetle karşılanan adımlardır. Potansiyel riskleri azaltırken YZ'nin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için inovasyonu sorumlu düzenleme ile dengelemek önemlidir.

Kaynak:Bloomberg