Atacama İskeleti Nedir?

Atacama İskeleti, 2003 yılında Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde keşfedilen küçük bir insansı iskeletin oldukça tartışmalı ve yaygın olarak tartışılan bir vakasıdır. İskelet sadece 15 cm uzunluğundadır, uzun bir kafatasına sahiptir ve bir dizi fiziksel anormalliğe sahip gibi görünmektedir.

ata iskelet

Kuzey Şili'deki Atacama Çölü'nde 2003 yılında bir iskelet çıkarıldı. Sadece 15 cm uzunluğundaki bu parça, o zamandan beri hayalet kasaba ilan edilmiş olan La Noria'da gömülüydü.

Kafatasının tepesinde belirgin bir konik form görülebilir. Ayrıca bir insanın sahip olabileceğinden 10 çift daha az kaburgaya sahiptir (insanlar genellikle 12 çift halinde düzenlenmiş 24 kaburgaya sahiptir).

Dünya genelinde UFO'larla ilgilenen pek çok kişi bunu dünya dışı bir bebeğin cesedi sanmış olabilir. Birçok tanık kemiklerin bir tür insan dışı maymuna ait olduğunu düşünmüştür. Ne olursa olsun, Atacama iskeleti ya da kısaca "Ata", kısa sürede yaygın bir şöhret kazandı.

Daha sonra, günümüzde, DNA testleri kemiklerin gerçekliği konusundaki tüm şüpheleri ortadan kaldırdı ve hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde bunların gerçekten insan olduğunu gösterdi.

Her ne kadar bu tartışmanın üzerine gidilmiş olsa da Ata'nın anlatısı hala ciddi ahlaki sorular ortaya koymaktadır. Şili'deki birçok bilim kuruluşu bariz bir gerçeğe dikkat çekmiştir: Ceset muhtemelen çalınmış ve yasadışı yollarla satılmıştır.

Atacama Çölü'nün Mumya Zenginliği

atamaca iskelet
2003'te Şili çölünde bulunan bir kız bebeğin mumyalanmış iskeleti. Fotoğraf: Dr. Emery Smith

And Dağları ile Şili Kıyı Dağları arasında yer alan Atacama Çölü yaklaşık 105.000 kilometrekare büyüklüğündedir. Dünya üzerindeki en kurak kutupsuz çöl olması nedeniyle bu bölge insan kalıntılarını koruma konusunda mükemmel bir iş çıkarmaktadır.

Arthur C. Aufderheide'in "Mumyaların Bilimsel İncelenmesi (The Scientific Study of Mummies)" adlı kitabında açıkladığı gibi, "burada toprağa gömülen cesetler kendiliğinden mumyalaşmaktadır."

Çöl birçok mumyaya ev sahipliği yapsa da, bunların hepsi Doğa Ana'ya dayandırılamaz. Antik Chinchorro halkı bu bölgede komplike bir mumyalama tekniği olan tahnit yöntemini kullanmıştır.

Atamaca iskeletinin çölde toprağa verildiği köy olan La Noria, doğal nitrat kaynaklarının yanında kurulmuştur. Gübre, bu değerli maddenin yaygın kullanım alanlarından biridir. La Noria 1930'larda terk edilene kadar nitrat madenden çıkarılıyor ve demiryoluyla taşınıyordu.

Biyolog Cristina Dorador, 2018 yılında Şili'de yayınlanan bilimsel bir dergi olan Etilmercucio'da yayınlanan makalesinde La Noria'daki yaşamın karamsar bir resmini çizmiştir:

Çalışanlar ve aileleri, dünyanın herhangi bir yerinde kaydedilen en yüksek güneş radyasyonu, korkunç su kıtlığı, gündüzleri bunaltıcı sıcak ve geceleri aşırı soğuk, korkunç sağlık koşulları ve daha pek çok şey dahil olmak üzere zorlu koşullarla karşılaştı. 'Çocuk ölümleri şok edici derecede yüksekti'.

Atacama İskeletinin "Keşfi"

Ata, 2003 yılında Óscar Muñoz adlı bir hazine avcısının eline geçerek ortaya çıktı.

Bazıları cesedi kasabanın terk edilmiş evlerinden birinde bir rafın üzerinde bulduğunu söylerken, diğerleri onu La Norian mezarlığından çıkardığına inanıyor.

Atacama iskeleti sonunda Ramón Navia-Osorio'nun eline geçti. Kendisi Araştırma ve Eksobiyolojik Çalışmalar Enstitüsü'nün başkanıdır ve İspanya'da başarılı bir şirketi yönetmektedir.

Navia-Osorio, 2009 yılındaki bir sempozyumda deneyimli UFO araştırmacısı Steven M. Greer ile ilk kez tanıştı. Ata, Greer'e ABD hükümetini uzaylılarla ilgili olduğunu düşündüğü araştırmaları açıklamaya çağırdıktan sonra vücudundan bir kemik iliği örneği almasına izin verdi.

Greer'in uzaylılarla ilgili romanlarından birinden esinlenen "Sirius" belgeseli için bu materyalin analiz edilmesi planlanıyordu.

Sonra Greer bir mikrobiyologdan telefon aldı. Stanford Tıp Fakültesi'nde profesör olan Garry Nolan filmden haberdardı. Atacama iskeletinin bir fotoğrafını görünce ilgisini çekti.

Nolan'ın CNN'e söylediğine göre, filmin yaratıcılarıyla "aslında bir cesaretle" temasa geçerek, numunenin DNA diziliminin dünya kökenini ortaya çıkarabileceğini bildirdi.

Atacama İskeletinin Genomu

Bu iskelet birçok yönden fazlasıyla genç. Ata'nın DNA'sı çok iyi korunmuş ve DNA'nın yaşla birlikte ne kadar çabuk bozulduğuna dair bildiklerimiz göz önüne alındığında, 500 yaşından daha yaşlı olmadığını rahatlıkla tahmin edebiliriz. Hatta son birkaç on yıl içinde ölmüş olabilir.

Bu da annesinin ya da babasının bugün hala hayatta olabileceği anlamına geliyor. Her iki ebeveynin de çocuklarının cesedinin çalınmasına, satılmasına ve UFO guruları tarafından "insansı" olarak sınıflandırılmasına tanık olacak kadar hayatta kaldığını varsayarsak, ciddi etik sorunlar ortaya çıkar.

Ayrıca, bilim insanlarının kişisel bir aile trajedisi olabilecek bir olaya kamuoyunun dikkatini çekmesi durumunda ne hissedeceklerini tahmin etmek de ilgi çekici.

Genome Research 2018 çalışmasına anında tepki geldi. Chilean Association of Archaeologists  (Şili Arkeologlar Derneği) ve Chilean Society of Biological Anthropology  (Şili Biyolojik Antropoloji Derneği), araştırmanın yayınlanmasının üzerinden bir hafta geçmeden araştırmayı etik dışı olarak nitelendiren yorumlar yayınladı.

National Monuments Council'den izin almadan "arkeolojik, antropolojik veya paleontolojik kazılar yapmak" Şili'de yasalara aykırıdır. Ata'nın örneğinde muhtemelen böyle bir şey gerçekleşmedi. Bir başka yasal sorun da Genome Research projesine hiçbir Şilili araştırmacının katılmamış olmasıydı.

Araştırmada ortaya atılan biyolojik iddialar da sorgulandı.

Ağustos 2018'de International Journal of Paleopathology'de yayınlanan bir devam makalesine göre, Ata'nın sıra dışı görünümünün genetik anormalliklerle hiçbir ilgisi olmayabilir. Bunun yerine, kemikleri doğum, mumyalama veya gömülme sırasında deforme olmuş veya belki de tamamen kaybolmuş olabilir.

Nolan ve ortak yazarlarından biri (UC San Francisco'dan Atul Butte) çalışmalarına yöneltilen eleştirilere cevaben bir açıklama yayınladı. Ekiplerinden hiç kimsenin iskelete dokunmadığını ya da görmediğini belirten yazarlar, yine de Ata'nın anavatanına iade edilmesini ve "insan kalıntılarına gereken saygının gösterilmesini" istediler.