Deniz Süngerlerinin Temizlenmek İçin Kullandığı İlginç Yöntem

Denizlerin en renkli canlılarından birisi olan deniz süngeri, kendisini temiz tutmak için kara canlılarına özel bir yol kullanıyor.

Aplysina archeri
Aplysina archeri

Her birimizin kendimizi temiz tutmak için kendimize özgü yöntemleri vardır. Kadınlar özelinde bu rutinlerden bazıları oldukça zahmetlidir, günde birçok kez uygulanır ve çok çeşitli malzemelerin büyük bir dikkatle seçilip tatbik edilmesini gerektirebilir. Bazı insanlar duşta biraz duş jeli ve biraz sıcak su ile on dakikanın işlerini gördüğünü düşünüyor. Bazılarımız insan gibi hissetmek için günlük duşa ihtiyaç duyarken, diğerleri bu rutini aşırı bulmaktadır.

Harvard Health Publishing'in raporuna göre, yıkanma pratikleri dünyanın bir bölgesinden diğerine büyük farklılıklar gösteriyor. Çinlilerin yarısı haftada iki kez banyo yaparken, Avustralyalıların yüzde sekseni bunu her gün yapıyor. Daha sık ya da daha seyrek banyo yapmanın sonuçları hakkında çeşitli inanışlar ve spekülasyonlar bulunmaktadır. Ancak yayında belirtildiği üzere, her gün yıkanmak cildi iyi ve gerekli mikroorganizmalardan arındırıp kuru bırakabilir.

Eğer öyleyse ne yapmalıyız? Kişi kendi hijyenine uygun gördüğü şekilde özen göstermeli ve aynı şeyi yapmadıkları için başkalarını aşağılamayı bırakmalıdır. Bununla birlikte, deniz süngerleri hakkında düşünmek de aynı derecede önemlidir. Bu fantastik varlıklar hem sıra dışı hem de "tiksindirici" bir temizlik türünü uygulamaktadır. Bu yazıda sümükleriyle kendilerini nasıl sterilize ettiklerine bir bakıyoruz.

Deniz Süngerlerindeki Fazla Mukus

Aplysina archeri
Aplysina archeri.

Sünger gerçekten ilginç bir canlıdır. Aslında, yaklaşık 5.000 türün sadece %2'si tatlı su ortamlarında bulunur. 1750'lere ve 1760'lara kadar birçok kişi onların bitki olduğunu düşünüyordu. Aradaki bağlantı, iç organlar gibi Dünya'daki canlıların büyük çoğunluğunu karakterize eden özelliklerden mahrum olarak devam etmektedir. Ama aynı zamanda denizyıldızlarına benzer bir yenilenme kapasitesine sahipler ki bu da hayvanlar alemindeki diğer birçok hayvanın kesinlikle istemesi gereken bir şey.

Belki de bir deniz süngerinin varlığının oldukça endişesiz olduğunu hayal ediyorsunuzdur. Sıradan süngerler fatura ödemek, markete gitmek ya da yetişkin olmanın getirdiği başka şeyler hakkında endişelenmek zorunda değildir. Ne yazık ki, yaşamın diğer türleri bizim en büyük zorluklarımızdan birini paylaşıyor: hijyenik bir ortam sağlamak. Science News tarafından bildirildiği üzere, bazı sünger türleri kendilerini temizlemek için eğlenceli bir şekilde "yavaş hareket eden sümük roketleri fırlatıyor".

Şubat 2022'de Nature Communications, "Orta Arktik deniz dağlarının dev sünger alanları, soyu tükenmiş deniz yaşamı ile ilişkilidir" başlıklı makaleyi yayınladı. Çalışmada, süngerlerin beslenmek için kullandıkları birincil yöntemin filtre ile beslenme olduğu gerçeği tartışılmaktadır. Büyük grupların ya da alanların "yüzlerce litre suyu filtreleyebildiği" bildiriliyor. Peki ya vücutlarına zararlı bir şey girerse ne olur? Bu olduğunda, bir sümük roketi fırlatma zamanı gelmiş demektir.

Hapşırabilir Muhteşem Deniz Süngeri

Mor renkli bir Aplysina archeri.
Mor renkli bir Aplysina archeri. Kaynak: Flickr / Gérard Cachon

Science News'e göre, su süngerin gözeneklerine ya da ostialarına geçer. Bunlar gerçekten de çok narindir ve bu nedenle süngerler sadece besinleri filtrelemekle kalmayan, aynı zamanda sudaki atıkları da dışarıya geri atan bir yol geliştirmişlerdir.

Aplysina archeri adlı boru süngeri Karayipler'de endemiktir. Current Biology'de yer alan "Süngerler, tuzlu su giriş gözeneklerinden partikül kalıntılarını atmak için mukus hapşırıyor" başlıklı çalışma, bu türe ilişkin bulguları oldukça iyi özetliyor. Aplysina archeri gibi birçok süngerin, oscula adı verilen ek gözenekler aracılığıyla atıkları filtreleyerek kendilerini temizledikleri düşünülmektedir. Organizma "parçacık yakalayan mukusu agresif bir şekilde iç su akış yönünün tersine hareket ettirir ve hapşırma olarak nitelendirilen periyodik yüzey kasılmalarıyla onu saran suya doğru fırlatır."

Bazı süngerlerin insanlara benzer şekilde "hapşırdığı" gerçeği büyüleyici, ancak bunu yapmak için böyle pratik bir yönteme sahip olmaları büyük şans çünkü ekosistemlerindeki rolleri çok büyük. Bu çalışma, mercanların yaptığı gibi diğer süngerlerin de benzer şekilde atıkları filtrelediğini öne sürüyor.