Avrupa Merkez Bankası Yetkilileri 'Bitcoin'in Adil Değeri Hala Sıfır' Dedi

Bu yeni bir görüş değil. Kasım 2022'de aynı yazarlar Bitcoin'in "ilgisizliğe giden yolda" olduğunu ilan etmişlerdi.

Yazar Ali Artur
bitcoin satoshi

İki Avrupa Merkez Bankası yetkilisi, ABD'de spot Bitcoin ETF'lerinin onaylanmasından pek etkilenmiş değil.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Ocak ayında 11 spot Bitcoin ETF'sinin işlem görmeye başlamasını onayladı. O zamandan bu yana, fonlar net akışta 3 milyar doları aştı, bir hafta içinde 1 milyar dolardan fazla mevduat gördü ve bir Ethereum ETF'sinin sırada olabileceği spekülasyonunu başlattı.

ECB yetkilileri Ulrich Bindseil ve Jürgen Schaaf Perşembe günü bir blog yazısında " İnananlar için, bu resmi onay Bitcoin yatırımlarının güvenli olduğunu ve önceki rallinin durdurulamaz bir zaferin kanıtı olduğunu teyit ediyor" diye yazdı ve "Her iki iddiaya da katılmıyor ve Bitcoin'in adil değerinin hala sıfır olduğunu yineliyoruz." şeklinde devam etti.

ECB'den blog yazısına bağlantı veren bir mesaj, Kripto Twitter'dan çok sivri ve renkli tepkiler aldı.

Bu Bindseil ve Schaaf'ın yeni bir düşüncesi değil. Kasım 2022'de Bitcoin'in "ilgisizliğe giden yolda" olduğunu ve kripto borsası FTX iflas etmeden önce bile bunun açıkça görüldüğünü ilan ettiler.

BTC ile ilgili başlıca şikayetleri, işlemlerinin yavaş ve maliyetli olması, uygun bir yatırım olmaması ve ağı güvence altına alan mekanizma olan bitcoin madenciliği eyleminin "çevreyi tüm ülkelerle aynı ölçekte kirletmeye" devam etmesidir.

Yazarlar ayrıca Bitcoin'in her zaman "fiyat manipülasyonu ve diğer dolandırıcılık türleriyle karakterize edildiğini" söylemeye devam ediyor.

Odadaki fili – ya da onların deyimiyle zıplayan ölü kediyi – ele almak için yazarlar, BTC'nin yükselen fiyatının ve büyüyen piyasa kapitalizasyonunun yalnızca "kartların evi çöktüğünde ortaya çıkacak genel sosyal hasarın" bir ölçüsü olduğunu iddia ettiler.

CoinGecko verilerine göre, bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin'in piyasa değeri 1 trilyon dolar ve BTC 51,645.91 dolardan işlem görüyor. Bu, dünden bu yana %0,4'lük bir kazanç ve geçen hafta bu zamana göre %1,7 daha düşük.