Bitcoin Mucidi Satoshi Nakamoto'nun E-postaları Mahkemede Ortaya Çıktı

Adam Back'in Bitcoin mucidiyle 2008-2009 e-postalarını paylaşmasıyla yeni Satoshi Nakamoto bilgileri ortaya çıkıyor.

bitcoin satoshi

Bitcoin'in isimsiz mucidi Satoshi Nakamoto, bilgisayar programcısı Craig Wright'ın efsanenin arkasındaki adam olduğu iddialarına rağmen, kripto para biriminin piyasaya sürülmesinden 15 yıl sonra hala tespit edilemedi. Ancak Wright'ın iddialarını çürütmek için açılan son davada, Satoshi'den gelen bazı gerçek e-postalar nihayet kamu kayıtlarına girdi.

Kriptograf ve cypherpunk Adam Back – Blockstream'in CEO'su ve kurucu ortağı – Salı günü İngiltere Yüksek Adalet Mahkemesi'nde devam eden Crypto Open Patent Alliance (COPA) vs Wright davasında tanık olarak sorgulandı.

Tanığın sorgulanmasının yanı sıra, Satoshi'den Back'e gönderilen 2008 ve 2009 tarihli bir dizi e-posta da mahkeme kayıtlarına girdi. COPA belgeleri basınla paylaştı ve e-postaların ekran görüntüleri de Bitcoin tarihçisi ve Bitcoin Magazine editörü Pete Rizzo tarafından viral bir Twitter başlığında paylaşıldı.

E-postalar, bazı sadık kişilerin Bitcoin'in mucidi olduğuna dair iddialarına rağmen, Back'in aslında Satoshi lakabının arkasındaki kişi olmadığını gösteriyor. Back iddiaları sürekli olarak reddetmiştir. Pek çok Bitcoinci, ilk Bitcoin işlemine katkıda bulunan ve ilk Bitcoin işleminin alıcısı olan merhum Hal Finney'in aslında Satoshi olduğuna inanıyor. Ancak, bu tür iddiaları çürütebilecek kanıtlar da var.

Back ve Satoshi arasındaki ilk e-postalar Bitcoin'in piyasaya sürülmesinden birkaç ay öncesine ait. Satoshi, Bitcoin protokolünde kullanılmaya devam edecek olan Back'in daha önceki Hashcash iş kanıtı algoritmasından bir alıntıyı doğrulamak için yazdı.

Satoshi, Bitcoin whitepaper'ının ön sürüm taslağını Back ile paylaştı ve geri bildirim istedi, Back'in bunu başkalarıyla da paylaşmakta özgür olduğunu öne sürdü. Bunun sonucunda ortaya çıkan karşılıklı görüş alışverişinde Back, Satoshi'yi "B-Money" ve "Micromint" adlı diğer önerilen protokollere ilişkin makalelere yönlendirir.

Ocak 2009 tarihli son e-postada Satoshi, Back'e diğer makaleleri önerdiği için teşekkür etmek ve açık kaynaklı Bitcoin yazılımının başlatıldığını paylaşmak için yazıyor.

"Sistemin ana fikri, çoğunluğun fikir birliğine vardığını kanıtlamak için hash tabanlı bir iş kanıtı zinciri oluşturmaktır. Kullanıcılar zincire iş kanıtı katkısında bulunarak yeni madeni paralar elde ederler," diye yazan Satoshi, Bitcoin'i etkili, tamamen dijital para yaratmaya yönelik önceki girişimlerden ayıran temel unsurları vurguladı.