Benito Mussolini'nin Damadı Galeazzo Ciano'yu İdam Ettirmesi

Faşist İtalyan rejiminin en güçlü isimlerinden ve Benito Mussolini'nin damadı Galeazzo Ciano'nun idamı.

benito mussolini Galeazzo Ciano

Tarihteki en tehlikeli ve korkunç insanlardan bazıları, yönettikleri ülkede tüm gücü tekellerine alan liderlerdi. Adolf Hitler, Pol Pot ve Josef Stalin gibi tarihin en kötü şöhretli diktatörlerinden bazıları, çok sayıda insanı idam ederek en acımasız yollarla iz bıraktılar. Çoğu zaman ya onların taleplerine uyarsınız ya da ölürsünüz. Bu kural, söz konusu lidere en yakın olanlar da dahil olmak üzere herkese uygulandı.

İtalyan faşist diktatör Benito Mussolini, bir diktatörün ailesi ya da yakın arkadaşı olmanın güvenliğin garantisi olmadığı gerçeğinin mükemmel bir örneğidir. Her hükümdarın yapacağı gibi, Mussolini de etrafını güvendiği kişilerle çevirmiştir. Buna damadı Galeazzo Ciano da dahildi. Her ne kadar aile olsalar da, bu durum Mussolini'nin onu hükümetteki görevinden almasını ve sonunda idam etmesini engellemedi.

Mussolini'nin İktidarı Ele Geçirmesi

Adolf Hitler, Benito Mussolini ve Galeazzo Ciano hep birlikteler.
Adolf Hitler, Benito Mussolini ve Galeazzo Ciano hep birlikteler.

Benito Mussolini İtalya'da iktidara biraz alışılmadık bir şekilde geldi. 1919'da Faşist partinin bir üyesi olarak hükümete seçilmeye çalıştı ancak kaybetti. İki yıl sonra Mussolini İtalyan parlamentosunda bir pozisyon elde etmeyi başardı ve bir sonraki yıl Faşist parti birçok şehri ele geçirdi. Ekim 1922'de Mussolini partisinde önemli bir nüfuz kazandı ve mevcut hükümetin kontrolünü ele geçirmekle tehdit etti.

Tehditlerinin ardından, Kral III. Victor Emmanuel nihayetinde hükümetten geriye kalanları kapattı ve Mussolini'den yeni bir hükümet kurmasını istedi. Sonuç olarak, Mussolini 1925 yılında en yüksek lider ilan edildi. O andan itibaren İtalya'nın diktatörü oldu. Yeni gücüyle Mussolini, ülkedeki seçimlerin kontrolünü ele geçirerek daha fazla Faşist arkadaşının iktidara gelmesini sağladı. Ayrıca Faşizm karşıtı olmayı olmayı, yargılanmadan hapse atılmakla sonuçlanabilecek bir suç haline getirdi. Kısa süre içinde, kızının eşi de dahil olmak üzere hiç kimse rejime sadakatsizlik suçlamalarından muaf değildi.

Damanın Mussolini'ye İhaneti

benito mussolini Galeazzo Ciano
Benito Mussolini ve Kont Galeazzo Ciano.

Galeazzo Ciano (Cortellazzo ve Buccari Kontu), Edda Mussolini ile evli olan İtalyan bir diplomattı. Mussolini'nin kızıyla evlenmesinin ardından Ciano, kayınpederinin kurmakta olduğu Faşist hükümetin kademelerinde hızla yükseldi. 1933'te basın bürosunun şefi olarak göreve başladı ve 1936'da dışişleri bakanı oldu. Hatta Mussolini'nin yerine geçmek için sıradaki aday olduğuna dair söylentiler bile dolaşıyordu.

Ancak ne yazık ki Ciano, Mussolini'nin yeni müttefiki Adolf Hitler'in Mussolini'ye haber vermeden Polonya'yı işgal etmesinden endişe duymaya başlayınca hakkında şüpheler oluşmaya başladı. Ciano başlangıçta İtalya'yı Mihver güçlerinin yanında II. Dünya Savaşı'na girmeye teşvik ederken, 1942'de Müttefiklerle barış yapma fikrini zorlamaya başladı. Bu eylemleri nedeniyle Mussolini bir yıl sonra, 6 Şubat 1943'te kabinesini görevden aldı.

Teknik olarak iktidardan uzaklaştırılmış olsa da Ciano, hükümetin diğer devrik üyeleriyle birlikte Mussolini'yi Temmuz 1943'te iktidardan uzaklaştırmaya yetecek kadar nüfuza sahipti. Mussolini daha sonra damadını "ihaneti" nedeniyle bir hain olarak gördü. Ciano sonunda faşist hükümetin destekçilerinin pençesine düştü ve daha sonra vatana ihanetle suçlandı. Artık Almanlar tarafından kurulan kukla bir hükümetin başında olan Mussolini, 11 Ocak 1944'te Ciano'nun idam edilmesini emretti. İronik bir şekilde, Mussolini'nin kendisi de 28 Nisan 1945'te kurşuna dizilerek idam edildiğinde benzer bir kaderle karşılaşacaktı.