Beyaz Saray'ın Tarihi

Başkanın yönetiminden bahsederken genellikle halk dilinde "Beyaz Saray "dan söz ederiz. Peki bu ünlü malikanenin tarihi nedir?

beyaz saray

Orta Çağ Avrupa'sında krallar ve diğer lordlar genellikle şatolarının etkileyiciliği ve gücüyle tanınırlardı. Bugün, halk arasında ulusların yürütme yönetimlerini "Beyaz Saray", "Kremlin", "10 Downing Street" veya "Buckingham Sarayı" gibi merkezleriyle anıyoruz. Amerikalıların çoğu "Beyaz Saray "ın başkanın yönetimini ifade ettiğini bilse de, birçoğu bu ünlü malikanenin tarihi hakkında çok az şey biliyor olabilir.

Amerika her zaman Beyaz Saray'a sahip miydi ve her zaman bugün göründüğü gibi miydi? Her zaman yüksek güvenlikli bir kale miydi? İşte ülkenin en ünlü konutunun tarihine ve basit bir evden ülkeyi yönetebilecek büyüklükte bir ofis kompleksine dönüşmesine bir bakış.

Beyaz Saray'dan Önce: Başkanlığın Yaratılması

George Washington beyaz saray
George Washington.

Amerika Birleşik Devletleri, başkanlık makamı ile birlikte kurulmamıştır. İngiltere'den bağımsızlığını kazandığı 1783 yılından itibaren ilk beş yıl boyunca ABD'nin orijinal yönetim belgesine göre sadece bir Kongresi vardı. Konfederasyon Maddeleri olarak adlandırılan bu belgede yürütmenin başı pozisyonu yoktu. Shays İsyanı (1786-87) sırasında cumhuriyet neredeyse parçalandıktan sonra, birçok kişi düzeni ve güvenliği korumak için daha fazla yürütme gücü sağlamak üzere Maddelerde reform yapmak istedi. Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nın kahramanı George Washington, 1787 yazında Philadelphia'da toplanan bu konvansiyona başkanlık etmeyi kabul etti.

Bu konvansiyon, kısa sürede Konfederasyon Maddeleri'nin yerine yeni Birleşik Devletler Anayasası'nı getiren 1787 Anayasa Konvansiyonu'na dönüştü. Bu yönetim belgesi yeni bir pozisyon yarattı: Başkan. Bu baş yönetici aynı zamanda [ordunun] başkomutanı, baş diplomat ve baş yasa koyucu olarak görev yapacaktı. Bilge liderlerden oluşan bir grup, Seçiciler Kurulu, bu başkanı seçecekti. Halk desteğini garanti altına almak için bu Seçiciler Kurulu oybirliğiyle George Washington'u ilk başkan olarak seçti. Bu seçim ve Washington'un 1792'de yeniden seçilmesinden sonraki seçim, tek bir adayın tüm seçmenlerin oyunu aldığı tek seçimdir.

Bir Ulusal Başkent İnşa Etmek

Washington DC için 1792 tarihli bir plan.
Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti olarak hizmet vermek ve başkenti Washington DC üzerinden herhangi bir eyalete yerleştirmekten kaçınmak amacıyla inşa edilen Washington DC için 1792 tarihli bir plan.

Ancak ilk başkan George Washington Beyaz Saray'da yaşamıyordu. Washington DC şehrinin tamamı, Washington'un göreve geldiği 1789 yılında mevcut değildi. Çoğu ulusun aksine Amerika Birleşik Devletleri, ulusal başkent olmak üzere, herhangi bir eyaletin dışında, bağımsız olarak var olan federal bir şehir yarattı. Washington DC, ulusun başkenti olmak ve herhangi bir eyalete borçlu olmamak ya da özel bir avantaj sağlamamak üzere tasarlandı ve oluşturuldu. Bu yeni şehrin içinde, yürütme organının merkezi olacak ve baş yöneticinin yaşam alanı ve ofisi olarak hizmet verecek bir konut oluşturuldu.

Washington DC (District of Columbia) şehri, 16 Temmuz 1790 tarihinde, açılış başkanı George Washington tarafından seçilen yer ile kuruldu. Tasarımcı Pierre Charles L'Enfant, Londra, Paris, Madrid gibi mevcut Avrupa şehirlerinden ve İtalya'daki çeşitli şehirlerden ilham alarak yeni şehrin haritasını oluşturdu. O dönemde Washington DC, Amerika Birleşik Devletleri'nin coğrafi merkez üssü olarak kabul ediliyordu, ancak bu durum uzun süren Batıya Doğru Genişleme döneminde değişecekti. Planlar gelecekteki Beyaz Saray'ın, Kongre'ye ev sahipliği yapacak Capitol'ün ve National Mall'un yerini içeriyordu.

Beyaz Saray'ın İnşası

Washington, D.C.'deki Beyaz Saray'ın kuzey (üst) ve güney (alt) tarafları.
Washington, D.C.'deki Beyaz Saray'ın kuzey (üst) ve güney (alt) tarafları.

Ekim 1792'de, 82 dönümlük bir koruma alanı üzerinde yer alan Başkan'ın evinin inşasına başlandı. Washington DC tasarımcısı Pierre Charles L'Enfant başkanın evini tasarlamış olsa da, mimar James Hoban daha muhafazakar bir tasarıma imza attı. Hoban, Beyaz Saray'ın tasarımı için açılan yarışmayı dokuz aday arasından kazanarak altın madalya almıştı. George Washington, sembolik olarak Kongre Binası'nın bulunduğu yere yakın bir yer seçerek, evin şehir içindeki tam yerini kendisi seçti. Beyaz Saray'da yaşayan ilk başkan, ikinci başkan ve ilk başkan yardımcısı (George Washington'un altında görev yapan) John Adams'tı ve ailesi 1800 yılında ikamet etmeye başladı.

1805 yılında yeniden seçilmeyi başaran Thomas Jefferson, Beyaz Saray'da halkın girişine izin veren ilk Açılış Töreni'ni düzenledi. Başkanların Beyaz Saray'ı kendi kişisel ihtiyaçlarına ve ailelerinin ihtiyaçlarına göre yenilemelerine izin verilmiştir. Beyaz Saray, hem ülkenin baş yöneticisi için özel bir konut hem de vatandaşların ücretsiz olarak ziyaret edebilecekleri bir halk evi olarak tasarlandığı için oldukça benzersizdi. O dönemde malikane genellikle Beyaz Saray olarak değil, "Başkan'ın Evi" ya da "Yönetici Malikanesi" olarak adlandırılıyordu. "Beyaz Saray" resmi unvanını 1901 yılında Başkan Theodore Roosevelt tarafından almıştır.

Beyaz Saray Düştü: 1812 Savaşı ve Washington'un Yakılması

Washington'un yakılması Paul de Rapin'in 1816 tarihli aynı adlı portresinde tasvir edilmiştir.
Washington'un yakılması Paul de Rapin'in 1816 tarihli aynı adlı portresinde tasvir edilmiştir.

1812'de Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere arasında ticari anlaşmazlıklar ve Amerikalı denizcilerin Kraliyet Donanması'na alınması nedeniyle savaş patlak verdi. ABD Anayasası ve Haklar Bildirisi'nin çoğunu yazan dördüncü başkan James Madison yönetimindeki ABD, hızlı toprak kazanımları elde etmek umuduyla Britanya Kanada'sını işgal etti. Ne yazık ki Madison için Kanada'daki İngiliz kuvvetleri Amerikan işgalini püskürttü. Bunun üzerine İngiltere ertesi yıl Amerika kıyılarını işgal ederek karşılık verdi.

Ağustos 1814'te İngilizler, Napolyon Bonapart'ı Avrupa'da kısa süre önce yenmiş olmanın verdiği cesaret ve Amerika Birleşik Devletleri'ni Kanada'dan uzak tutma arzusuyla Amerika kıyıları boyunca akınlar düzenlediler. İngilizler 24 Ağustos'ta Bladensburg Muharebesi'nde Amerikalıları yenilgiye uğrattı ve ardından Washington DC'ye ilerledi. Bir önceki yıl Amerika'nın York, Ontario'yu yakmasına misilleme olarak İngiliz kuvvetleri Beyaz Saray'ı, Kongre Binası'nı ve diğer hükümet binalarını ateşe verdi. Neyse ki Madison ve hükümeti kaçmış ve yakalanmaktan kurtulmuştu.

Basit Bir Beyaz Ev (1815 – 1900'lerin başı)

İlk başkanlık konağı olan Manhattan'daki Samuel Osgood House, Washington tarafından Nisan 1789 - Şubat 1790 tarihleri arasında kullanılmıştır.
İlk başkanlık konağı olan Manhattan'daki Samuel Osgood House, Washington tarafından Nisan 1789 – Şubat 1790 tarihleri arasında kullanılmıştır.

Beyaz Saray 1812 Savaşı'ndan sonra yeniden inşa edildi. Orijinal mimar James Hoban Beyaz Saray'ı yeniden inşa etmek üzere geri döndü ve federal başkent fonksiyonları geçici olarak Cincinnati'ye taşındı. 1817 yılına gelindiğinde Beyaz Saray'ın onarımı tamamlanmıştı. Konak 1820'lerde genişletilmiş, 1824'te Hoban tarafından Güney Portikosu ve 1829-30'da aynı mimar tarafından Kuzey Portikosu eklenmiştir. Güney Portiko ya da sundurma, Beyaz Saray'a bugünkü kendine özgü görünümünü vermektedir.

İkinci kata su getirmek için bir pompa da dahil olmak üzere 1833 yılında malikaneye akan su eklenmiştir. 1840'larda Beyaz Saray'a doğal gaz eklenerek merkezi ısı sağlandı ve mumların yerini gaz lambaları aldı. Elektrik 1891 yılında eklenmiş ve gaz lambaları ampullerle değiştirilmiştir. Portikolar dışında Beyaz Saray'ın ana binası 1902 yılına kadar büyük ölçüde değişmeden kaldı.

Beyaz Saray'ın Modernizasyonu: Güvenlik Özellikleri

Birleşik Devletler Gizli Servis Üniformalı Bölümü
Beyaz Saray polis gücü 1930 yılında Birleşik Devletler Gizli Servis Üniformalı Bölümü'ne bağlandı. Başkan Barack Obama, 4 Nisan 2011 tarihinde Beyaz Saray'ın Güney Portikosunda bir grup fotoğrafı çektirmeden önce Birleşik Devletler Gizli Servis Üniformalı Bölümü memurlarına hitap ediyor.

1823'ten önce Beyaz Saray'ın hiç muhafızı yoktu. İlk muhafızlar gün boyunca tur rehberleri olarak görev yapıyordu ve ancak 1830 yılında ilk resmi muhafızlar halka açık etkinlikler sırasında malikanenin dışına yerleştirildi. 1837'de Beyaz Saray nihayet ilk tam zamanlı korumasına kavuştu ve birden fazla koruma ancak 1840'larda standart hale geldi. Amerikan İç Savaşı (1861-65) sırasında güvenlik önemli ölçüde artmış ancak sonrasında hafiflemiştir. Güvenlik 1890'lara kadar Beyaz Saray bahçesine girişleri engellemeye başlamadı. İlk kez 1894 yılında bir nöbetçi kulübesi ya da güvenlik görevlisi karakolu eklenmiştir.

Kalpazanlıkla mücadele için kurulan ABD Gizli Servisi, başkanı korumaya ancak 1901'de başladı ve bu da onu belirgin bir ikili yetkiye sahip tek federal kolluk kuvveti haline getirdi. Theodore Roosevelt'ten başlayarak her başkan Gizli Servis korumasından yararlanmış, Roosevelt'in iki kişilik bir koruması olmuştur. 1922 yılında Beyaz Saray için üniformalı bir koruma birimi oluşturuldu ve 1977 yılında bu birimin adı Gizli Servis Üniformalı Bölümü olarak değiştirildi.

Batı Kanadı Kompleksinin Büyümesi

Batı Kanadı ofis kompleksi 1902 yılında inşa edilmiş ve Başkan'ın ofisini başkanlık konutundan çıkarıp daha profesyonel bir ortama taşımasına olanak sağlamıştır. Başkan'ın dünya genelindeki önemli olaylardan haberdar olması için 24 saat hizmet veren Durum Odası gibi modernizasyonlar içermektedir. Kabine Odası'nda Başkan'ın Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı, Hazine Bakanı ve Başsavcı (Adalet Bakanlığı Sekreteri) gibi kabine düzeyindeki 15 sekreterden oluşan tüm kabinesiyle bir araya gelebileceği büyük maun bir masa bulunmaktadır.

1909 yılında Batı Kanadı'nın içine ünlü Oval Ofis inşa edilmiştir. Yirmi beş yıl sonra, Gül Bahçesi'ne bakan binanın güneydoğu köşesine taşındı. Binanın internet ve Wi-Fi gibi yenilikler için modernize edilmesine rağmen, 1880'den bu yana başkanların çoğu Kraliçe Elizabeth tarafından H.M.S. Resolute gemisinin ahşabından hediye edilen Resolute masasını kullanmıştır. Gemi Amerika Birleşik Devletleri tarafından kurtarılmış ve İngiltere'ye geri verilmişti. Yeni gelen başkanlar genellikle Oval Ofis'i kendi kişisel zevklerine göre yeniden dekore eder ve genellikle daha eski yönetimlerden kalan tarihi eserleri kullanarak eski haline dönüştürürler.

Kamusal Alan ve Başkanlık Konutu

Başkanlık işlerinin çoğu Batı Kanadı'nda yapılsa da, birçok Amerikalının Beyaz Saray'ı geleneksel olarak Güney Portiko ile birlikte gördüğü yer Yönetici Konağı'dır. Kuzey Portiko'nun 1830'da tamamlanmasından bu yana dış cephesi aynı kalsa da, köşkün iç kısmı Başkan Harry S. Truman döneminde 1948 ve 1952 yılları arasında tamamen yenilenmiştir. Yönetici Konağı'nda altı kata yayılmış 35'i banyo olmak üzere 132 oda bulunmaktadır.

Yönetim Konağı'nın zemin katı etkinlikler için kullanılır ve "kamusal alan "dır. İkinci ve üçüncü katlar ise Başkan'ın ailesiyle birlikte yaşadığı yönetici konutudur. 1927 yılında Yönetici Konağı'nın çatı katı genişletilerek üçüncü kat haline getirilmiştir. Oval Ofis'te olduğu gibi, başkanların Başkanlık Köşkü'nün ve başkanlık konutunun bazı bölümlerini yenilemelerine izin verilmiştir. Çocuklu birçok başkan Beyaz Saray arazisine oyun parkı ekipmanları yerleştirmiş ve malikanede balo partileri ve düğün resepsiyonları gibi etkinlikler ve resepsiyonlar düzenlemiştir.

ABD Başkan Yardımcısı Beyaz Saray'da mı yaşıyor?

ABD başkan yardımcısının resmi konutu olan Donanma Gözlemevi'nin bir fotoğrafı.
ABD başkan yardımcısının resmi konutu olan Donanma Gözlemevi'nin bir fotoğrafı.

Bazı insanlar ABD başkan yardımcısının da Beyaz Saray'da yaşayıp yaşamadığını merak edebilir. 1900'lü yıllara kadar başkan yardımcısı aslında kendi özel konutunda yaşıyordu ve bu da pozisyonun az sayıdaki görevi nedeniyle beklenmedik bir durum değildi. Örneğin 1920'lere kadar başkan yardımcıları kabine toplantılarına bile davet edilmiyordu. Kongre ancak 1974 yılında, 1893 yılında ABD Deniz Operasyonları (USNO) müfettişi için inşa edilen Donanma Gözlemevi'nin başkan yardımcısının ikametgahı olmasına karar verdi. Ancak 1977 yılında Başkan Yardımcısı Walter Mondale (Başkan Jimmy Carter döneminde) Donanma Gözlemevi'ni ilk kez birincil konut olarak kullanmıştır.

Başkan yardımcısının ofisleri 1871 ve 1888 yılları arasında Beyaz Saray arazisi üzerinde inşa edilen Eisenhower İdari Ofis Binası'nda (EEOB) bulunmaktadır. Başlangıçta bina Dışişleri Bakanlığı ve diğer ofisler için tasarlanmıştı, ancak Beyaz Saray'ın genişleyen görevleri giderek daha fazla Beyaz Saray fonksiyonunun binaya taşınmasına neden oldu. 1949 yılında binanın tamamı resmi olarak Başkanın Yürütme Ofisine verildi. Elli yıl sonra da eski başkan Dwight D. Eisenhower'ın adı verildi. Beyaz Saray ve Donanma Gözlemevi gibi EEOB da 1969 yılında Ulusal Tarihi Yerler Siciline kaydedilmiştir.