Bilim İnsanları Artık Gerçek İnek Hücreleriyle Aşılanmış Sığır Pirinci Yapıyor

Koreli bilim insanları, laboratuvarda yetiştirilen, hayvansal proteinle dolu şaşırtıcı yeni bir pirinç türü keşfettiler.

Yazar Burcu Kara
sığır eti pirinç

Bir gün, yemek tabağınızda hayvan hücreleriyle aşılanmış pirinç bulabilirsiniz. Bu şekilde ifade edildiğinde kulağa iğrenç gelse de, sığır eti ile aşılanmış yeni pirinci yaratan araştırmacılar, inek hücrelerini kullanmanın normal pirince göre lezzet ve protein açısından daha zengin bir yemek yaratmalarını sağladığını söylüyor.

Böyle bir ürünün, daha ucuz ama daha doyurucu gıdalara ihtiyaç duyulan ülkeler için bir nimet olabileceği umuluyor. Araştırmacılar, bunun gezegenimizin sınırları dışında, belki de NASA'nın Artemis görevleri veya Mars'a yapılacak efsanevi insanlı görev gibi gelecekteki uzay görevlerinde de kullanılabileceğini görebileceklerini söylüyorlar.

Elbette bu özel sığır etli pirincin herhangi birinin sofrasına girmesi için önümüzde uzun bir yol var. Ancak bu olasılık var ve araştırmacıları harekete geçiren de bu.

Çalışmanın ilk yazarı Sohyeon Park bir basın açıklamasında, "Hücre kültürlü protein pirincinden ihtiyacımız olan tüm besinleri elde ettiğimizi hayal edin," dedi. "Pirinç zaten yüksek bir besin seviyesine sahip, ancak çiftlik hayvanlarından alınan hücrelerin eklenmesi bunu daha da artırabilir."

Sığır eti ile aşılanmış pirincin yaratılmasına ilişkin bir makale ve araştırmacıların besin değerine ilişkin bulguları Matter dergisinin son sayısında bulunabilir.

Peki araştırmacılar inek hücrelerini kullanarak bu özel pirinci tam olarak nasıl yarattılar? İlk olarak pirinci, hücrelerin pirince daha iyi tutunmasına yardımcı olan balık jelatiniyle kapladılar. Daha sonra, inek kas ve yağ kök hücrelerini pirince ektiler ve dokuz ila 11 gün boyunca bir petri kabında kültüre bıraktılar.

Kültür süresinin sonunda, araştırmacılar hücre kültürlü sığır eti aşılanmış pirinci hasat ettiler ve normal pirince karşı nasıl duracağını görmek için test ettiler. Sonuçlar, hibrit pirincin çıplak pirince göre yüzde sekiz daha fazla protein ve yüzde yedi daha fazla yağa sahip olduğunu gösterdi.

Pirinç ayrıca normal pirince göre daha sert ve daha kırılgandı. Bu yöntemin gıdanın kıt olduğu ülkeleri beslemek için yararlı olmasının bir nedeni, çiftlik hayvanlarına erişime dayanmadan daha fazla protein sağlamasıdır. Protein ihtiyacımızın çoğunu çiftlik hayvanlarından aldığımız için, pirinci oluşturmak için inek hücrelerini kullanmak, herkes için çiftlik hayvanlarına erişim ihtiyacını atlamamızı sağlar.

Bu hiçbir şekilde mükemmel bir çözüm değil, ancak gelecekteki küresel gıda kıtlığına yardımcı olabilecek ilgi çekici bir yaratım ve bu her zaman bir artıdır.