Bir Yapay Zeka Kaydedilmiş Tüm Müzikleri Taylor Swift Coverlarıyla Değiştirebilir mi?

Araştırmacılar, tüm müziklerin yapay zeka tarafından üretilen "Taylor Versiyonları" ile değiştirildiği bir düşünce deneyinin, verileri yapay zeka bozulmasından korumanın yollarını bulmamızı sağlaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Yazar Ali Artur
Taylor Swift
Fotoğraf: Chris Pizzello tarafından AP aracılığıyla

Araştırmacılar, Taylor Swift'e takıntılı düzenbaz bir yapay zekanın, kaydedilmiş tüm müzikleri onun yapay olarak üretilmiş cover versiyonlarıyla değiştirebileceğini söylüyor. Bu durumda tarih, Für Elise'den Paperback Writer'a kadar her şeyin sorumlusu olarak Amerikalı şarkıcı-söz yazarını gösterecek ve Ludwig van Beethoven ya da The Beatles'ın var olduğuna dair hiçbir kanıt bırakmayacaktır.

İngiltere'deki Durham Üniversitesi'nden Nick Collins ve Londra Sanat Üniversitesi'nden Mick Grierson, insanlığın " iş işten geçtikten sonra değil, şimdi" direniş yöntemleri düşünmesi gerektiğini söyleyen bir makalede alışılmadık bir uyarıda bulunuyor.

Çok şükür ki, yapay zekalı bir Swiftpocalypse riski düşük. Collins, bu fikrin araştırmacıları her türlü veriyi — müzik, edebiyat, bilimsel araştırma ve tarihi kayıtlar — yapay zeka tarafından bozulmaktan korumak için yollar geliştirmeye teşvik etmek üzere tasarlanmış bir düşünce deneyi olduğunu söylüyor.

İkili, bir avuç merkezi veri deposuna bel bağladığımız bir gelecek senaryosu ortaya koyuyor: Örneğin müzik için Spotify ve Apple. Bir yapay zeka bu depolara sızabilir ve içindeki verileri bozabilir, silebilir ya da değiştirebilir. Bu dramatik ve bariz bir şekilde olabileceği gibi sinsice ve kademeli olarak da gerçekleşebilir. Collins, "Binlerce yıl içinde, ses kayıtlarındaki müzikal temel gerçek üzerinde en azından bir düzeyde bozulma ve bir düzeyde çatışma olması gerçekten muhtemel" diyor.

Araştırmacılar, yapay zekanın erişebildiği verileri nasıl manipüle edebildiğini göstermek amacıyla, Queen'in Bohemian Rhapsody, Frank Sinatra'nın I've Got You Under My Skin ve The Beach Boys'un Wouldn't It Be Nice gibi şarkılarının Taylor Swift versiyonlarını oluşturmak için mevcut yapay zeka modellerini kullandılar. Kaydedilmiş tüm müzikler için bu "Taylor Versiyonları "nı üretmenin şu anda 266 milyon dolardan fazla bir maliyetle 1,67 milyar kilovat-saat elektrik gerektireceğini hesaplıyorlar — Swift'in kendisinin karşılayabileceği bir fiyat etiketi.

Collins, dijital ve fiziksel yedeklemelerin verilerimizin güvenliği ve kalıcılığı konusunda bizi kayıtsız bırakabileceğini, ancak doğru motivasyon ve yeteneğe sahip bir yapay zekanın kaydettiğimiz her şeye erişebileceğini ve bunları bozabileceğini söylüyor. "İnsan kültürünü ne kadar korumaya çalışırsanız çalışın, gelecekte tahmin edemeyeceğiniz tehditler olabilir" diyor.

Ancak tüm uzmanlar yapay zekanın bu şekilde ciddi bir tehdit oluşturduğuna ikna olmuş değil. Oxford Üniversitesi'nden Sandra Wachter, YZ'nin insanların cinsiyetçi ve ırkçı önyargılarını kopyalayarak büyük zararlar verebileceğini gösterdiğini, ancak Collins ve Grierson tarafından tanımlanan türden başarılara imza atamayacağını söylüyor.

"Yapay zekanın uyanması, kendi hedeflerini yaratması, kendi motivasyonlarına sahip olması ve bu hedefleri gerçekleştirmek için harekete geçmesi gibi ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyorum" diyor. "Bence bu saçma bir argüman ve gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. Bu, bana yarın uzaylılar bu gezegene gelse ne yapardım diye sormaya benziyor. Ben bunu pek olası görmüyorum."

Yine Oxford Üniversitesi'nden Carissa Véliz, YZ konusunda kararlı bir eyleme ihtiyaç olduğunu, ancak bunun kötü niyetli bir modeli durdurmak için dramatik bir "öldürme anahtarı" olmaması gerektiğini söylüyor. Bunun yerine, YZ modellerinin güvenliğini sağlamak için dikkatli bir kontrol ve denge sistemi olmalıdır.

"Tartışma, bir şekilde kendi arzuları olan ve çok güçlü hale gelen kötü niyetli bir YZ olduğunu ve onu kapatmak isteyebileceğimizi varsayıyor gibi görünüyor" diyor. "Ve bu bana çok mantıksız ve çok saçma geliyor."

Ona göre asıl sorun, YZ'yi hayatımızın pek çok alanına entegre ederek ona tamamen bağımlı hale gelmemiz ve ırkçı ve cinsiyetçi önyargılar ya da kulağa makul gelen gerçekleri uydurmak gibi, doğası gereği daha az kıyamet gibi görünen ama yine de çok zarar verici sorunlar yaratmamız.

"Onu [yapay zekayı] ürünlere ne kadar çok koyarsak, kapatmak da o kadar zorlaşacaktır. Bu kötü niyetli bir şey olduğu ve her şeyi ele geçirecek kadar güçlendiği için değil, ona bağımlı hale geldiğimiz ve iyi çalışmadığında bile kapatmak çok maliyetli olduğu için" diyor Véliz.

Kaynak:arXiv