Dünya Çapında Her 8 Kişiden 1'i Obezite Hastası

1990 ve 2022 yılları arasında obezite oranları dünya genelinde yetişkinler arasında iki kattan fazla, çocuklar ve ergenler arasında ise dört kattan fazla artmıştır.

Yazar Burcu Kara
obezite

Dünya genelinde bir milyardan fazla insan — ya da kabaca her 8 kişiden 1'i — obezite hastası ve bu durum obeziteyi neredeyse her ülkede en yaygın kötü beslenme formu haline getiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) Francesco Branca ve meslektaşları, 1990 ve 2022 yılları arasında obezite oranlarının nasıl değiştiğini anlamak için son 35 yılda yayınlanan 3600'den fazla çalışmadan elde edilen verileri derledi. Çalışmalar 197 ülkede yaklaşık 230 milyon kişiyi kapsamaktadır. Araştırmacılar daha sonra obezite oranlarının zamanla nasıl değiştiğini tahmin etmek için katılımcıların boy ve kiloya dayalı bir skor olan vücut kitle indeksini (VKİ) hesapladı.

Çalışma dönemi boyunca, obezitenin küresel yaygınlığı 20 yaş ve üzeri yetişkinlerde iki kattan fazla, 5-19 yaş arası çocuk ve ergenlerde ise dört kattan fazla artmıştır. 2022 yılına gelindiğinde, kadınlar ve kız çocukları arasındaki obezite oranları ülkelerin yaklaşık yüzde 93'ünde artmıştır. Aynı durum beş ülke dışında tüm ülkelerde erkekler için de geçerliydi. Sadece bir ülkede — Fransa'da — erkekler için obezite oranlarında bir artış görülmemiştir.

Yetişkin obezite oranları en çok Karayipler, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde artmıştır. Bu arada, çocuk ve ergen obezitesindeki en büyük artışlar Brunei, Şili ve Polinezya, Mikronezya ve Karayipler'deki ada ülkelerinde gerçekleştirmiştir.

Obezite kalp hastalığı, diyabet, bazı kanserler ve diğer çeşitli sağlık sorunları riskini artırmaktadır. Çalışmanın kıdemli yazarlarından Imperial College London'dan Majid Ezzati bir basın açıklamasında, "1990 yılında dünyanın büyük bir bölümünde yetişkinler arasında görülen obezite salgınının şimdi okul çağındaki çocuk ve ergenlere de yansıması çok endişe verici" dedi.

Araştırmacılar, kalori ve şeker oranı yüksek işlenmiş gıdaların, son yıllarda dünya genelinde daha yaygın hale gelmeleri nedeniyle obezite oranlarındaki artıştan kısmen sorumlu olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, diyet ve egzersiz gibi bireysel davranışlara odaklanmanın obezite prevalansı üzerinde çok az etkisi olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirtiyorlar. Branca basın açıklamasında, obeziteyi gerçekten önlemek ve yönetmek için, dünya çapında hükümetlerin sağlıklı gıdaları ve fiziksel aktiviteyi daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirecek politikalar uygulaması gerektiğini söyledi.

Kaynak:The Lancet