Bitkilerin Küçük Saksılarda Daha Yavaş Büyümesi

Bitki fotosentezi daha küçük saksılarda baskılanır. Ancak bunun nedeni topraktaki su veya besin eksikliği değildir.

küçük saksılarda bitki resmi

Zeytin ağaçları, ebegümeci, balkon gülleri gibi farklı türlerdeki tüm ev bitkilerinin ortak bir noktası vardır: Saksılarının çok küçük olmasından nefret ederler. Kökler sınırlandıklarında büyümelerinin yavaşladığı görülüyor. Peki ama neden? Eğer bitki yeterince su alıyorsa, onu engelleyen nedir? Yoksa kökler çok fazla büyüdüğü için saksı toprağında yeterli besin mi kalmadı?

Bitki fotosentezi daha küçük saksılarda bastırılır. Bu da bitkilerin yeni bitki dokusu oluşturmak için daha az enerjiye ihtiyaç duymasına neden olur. Sonuç, bitki için daha yavaş büyümedir. Ancak bunun nedeni topraktaki su ya da besin eksikliği değildir.

Bunun Nedeni Ne Su Ne De Besin

küçük saksılarda bitki resmi

Yeterli büyüklükteki saksılarda yetiştirilen bitkilerin yapraklarındaki azot seviyelerinin, daha küçük saksılarda yetiştirilen bitkilerinkiyle neredeyse aynı olduğu görülmüştür.

Çoğu durumda, bitkinin yeşil kısımlarındaki bu hayati besin maddesinin miktarı, bitkinin ne kadar etkili bir şekilde azotla beslendiğinin bir göstergesi olarak kullanılabilir. Ancak değişim o kadar azdır ki genellikle önemsiz kabul edilir. Yani, evet, daha küçük bir kaptaki bir bitki biraz daha az besin kaynağı alır. Ancak bu yine de nispeten küçük büyümesini tam olarak açıklamaz.

Peki ya susuzluk? Sonuçta bitki ihtiyaç duyduğu nemi kökleri aracılığıyla topraktan alıyor, doğru değil mi? Ancak yeterince stolon oluşturamıyorsa belki de yeterince su alamıyordur? Açıkçası, çok küçük saksılardaki bitkiler yeterli su alamazlar. Daha küçük topraklar daha fazla su tutamadıkları için daha çabuk kururlar.

Hidroponik bitkiler, garip bir şekilde, saksıları her zaman tamamen suya batırılmış olsa bile, daha küçük saksılarda önemli ölçüde daha yavaş gelişir. Ve tabii ki bu, mevcut su eksikliğinin bir sonucu olamaz.

Bitkiler Öngörüde Bulunabilir

Eğer su veya besin eksikliği yoksa, o zaman sorun nedir? Bitkiler, içinde bulundukları kaba uymak için boylarını ve genişliklerini değiştirebilirler. Manyetik rezonans görüntüleme, bilim insanlarının sulandıktan sonra bitkilerin köklerinin nasıl hızla saksının kenarına kadar uzandığını görmelerini sağlamaktadır. Böylece bitkilerin gelecekte ne kadar büyümek zorunda kalacakları tahmin edilmektedir.

Kökte darlık varsa bitkiler büyümelerini yavaşlatır. Bu tepkinin oldukça hızlı olduğu görülüyor. Bir çalışmada Hendrik Poorter adlı bir araştırmacı, bir bitkinin köklerini dar bir saksıya koyduktan sonra ancak 10 dakikalık bir tepki süresi kaydetmiştir; bitkinin yaprakları öncekinden daha yavaş büyümüştür.

Bu, bir bitkinin köklerinin önemli bir kısmı engellenmeden büyümeye devam edemediğinde gönderilen bir sinyal olduğunu gösteriyor. Bitkinin kök sistemi bu uyarıyı verir ve bitkinin toprak üzerindeki üst kısımlarına bir mesaj göndererek önlem olarak gelişimlerini kısıtlamalarını söyler.

Bitkilere Kütlelerinin Her Gramı İçin 1 litre İçin Alan Verilmelidir

Peki bir bitkinin ne kadar büyük bir saksıya sahip olması gerekir? Bilim insanları bunun için kabaca bir kılavuz geliştirdiler: Her bir gram bitki biyokütlesi için 1 litre saksı hacmi sağlanmalıdır. Başka bir deyişle, kütlelerinin her 4 gramı için 3.8 litre alan.

Bir bitkinin saksısının boyutunu belirlemek için teorik olarak doğru bir yöntem, bitkiyi tartmaktır. Ancak bu yine de iç mekan bitkileri için genellikle pratik değildir. Çünkü yaklaşık 1 kg ağırlığındaki bir kauçuk ağacının yaklaşık 1.000 litre, yani yaklaşık bir çöp konteyneri büyüklüğünde bir kaba ihtiyacı olacaktır.

Araştırmacılar, saksı boyutundaki küçük ayarlamaların bile bitki büyümesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğine inanıyor. Buna göre, saksı boyutunu sadece yarı yarıya artırmak bitki büyümesinde yüzde 20'lik bir artışa neden oluyor.