Kurbağalar Hava Durumunu Tahmin Edebilir mi?

Kurbağalar yukarı tırmanarak iyi havayı, yere inerek de kötü havayı tahmin edebilirler.

kurbağa

Kurbağalar birer hava durumu uzmanıdır. Bazı kurbağa ve kara kurbağalarının vıraklamalarına, kuluçkaya yatmalarına ve hatta deri renklerine bakarak yakında yağmur yağıp yağmayacağını tahmin etmemizi sağladıkları söylenir. Peki kurbağaların doğaüstü olduğu iddia edilen hava tahmin yeteneklerinin ardındaki gerçek nedir?

Uzun zaman önce İsviçre'de bir ağaç kurbağasını yarısı su dolu bir kavanoza koyar ve tırmanması için küçük bir merdiven verirseniz, merdivenden tırmanarak iyi havayı ve suya geri inerek kötü havayı ön görebilirdi. Bugün bile Almanya'da bir hava tahmincisine "hava kurbağası" anlamına gelen Wetterfrosch denmektedir.

Ağaç kurbağalarının uygun havalarda ağaçlara tırmandıkları ve saatlerce acı acı vıraklayarak gürültü çıkardıkları bilinmektedir, dolayısıyla kurbağa hava tahmini teorisinin aslında bir geçerliliği vardır.

Kurbağalar Nem Oranını Takip Edebilir

Çok sayıda anlatı, amfibilerin ve bazı sürüngenlerin tahmin edilen hava durumuna bağlı olarak günlük davranış değişikliklerine işaret etmektedir. Örneğin, bazı türler yağmur yağmaya başlamadan hemen önce daha aktif hale gelirken, diğerlerinin kendine özgü vıraklama seslerini çıkarma olasılığı daha yüksektir. Hava durumunun muhtemelen bu davranış değişikliğiyle çok ilgisi vardır.

Kurbağalar ve kara kurbağaları, çevrelerindeki nemi veya sıcaklığı doğru bir şekilde izlemeye çok önem verir. Çünkü amfibiler ektotermiktir, yani kendi ısılarını üretmezler. Dolayısıyla, kanları, kasları ve derileri ile diğer organları her zaman çevreleriyle aynı sıcaklıktadır.

Kurbağaların Derileri Neme Karşı Hassastır

Kurbağaların derisi, yüzeyindeki çok sayıda salgı bezi nedeniyle çok gözeneklidir. Bu nedenle buharlaşma nedeniyle önemli ölçüde su kaybına uğrarlar. Ancak kurbağalar ve kara kurbağaları derilerindeki nemi insanlardan daha iyi algılarlar. Örneğin tropik bölgelerde, bazı kurbağa türleri genellikle yağmur beklentisiyle nem oranı yükseldiğinde çalılıklardan çıkar.

Son olarak, kurbağa ve kara kurbağası gibi amfibiler yavrularını su ortamlarında üretirler. Bu nedenle, etkili bir şekilde üreyebilmek için, kurbağa yavrularının büyüyebileceği yeterli su birikintilerinin ve yağmur göletlerinin ne zaman olacağını tahmin etmeleri gerekir. Bu, hava veya sıcaklık değiştiğinde kurbağaların davranışlarını buna göre ayarlamaları gerektiği anlamına gelir.

Ağaç Kurbağaları Neden Yukarı Tırmanır?

Peki, kurbağalar neden kötü hava koşulları yaklaştığında alçakta kalmayı tercih ederken, koşullar elverişli olduğunda yukarı tırmanırlar? Konuyla ilgili kesin bir araştırma mevcut değildir. Ancak kurbağa bilimcileri arasında bunun nedenine ilişkin iki teori vardır: Ağaç kurbağası, diğer kurbağa türlerinin çoğunun aksine, dikey ortamlardan ve parlak güneş ışığından hoşlanır. Erkek kurbağalar, özellikle de henüz yavru evresinde olanlar, yaz sonlarının çoğunu çalıların ve yaprakların üzerinde oturarak geçirir.

Ayrıca: Hayvanlar neden güneşlenmeyi sever?

Bununla birlikte, yiyeceğin erişilebilirliği de aynı derecede önemlidir. Aynı şey ağaç kurbağaları için de geçerlidir, onlar da tüneklerini avlarının üzerine atlamak için kullanır. Sivrisinekler gibi böcekler hava değişikliklerine karşı hassastır, bu da atalarımızın tarımsal ilkelerinde hesaba kattığı bir şeydir. Daha az rüzgar ve daha fazla güneş ışığı ile böcekler uçuşlarında sıcak hava akımlarını daha yükseklere taşıyabilirler. Şiddetli bir rüzgar ve sıcaklık düşüşü bekleniyorsa yerde zaman geçirme eğilimindedirler.

Bununla birlikte, ağaç kurbağalarının aktif olarak daha yüksek veya daha alçakta av peşinde koşup koşmadıkları ya da bunun yerine hava koşullarındaki değişikliklere anında tepki verip vermedikleri bilinmemektedir. Bilim insanlarının üzerinde hemfikir olduğu bir konu, kurbağa ve kara kurbağalarının hava değişimlerine çoğu zaman insanlardan önce tepki verdiğidir. Ve elbette bunun geleceği görmekle hiçbir ilgisi yoktur.