Japon Yakuza Patronu ABD Tarafından Nükleer Kaçakçılıkla Suçlandı

Bir Japon Yakuza lideri ABD savcıları tarafından nükleer madde kaçakçılığı yapmakla suçlanıyor.

Takeshi yakuza

Sanık Takeshi Ebisawa daha önce Nisan 2022'de narkotik kaçakçılığı ve ateşli silah suçlarıyla itham edilmişti ancak Myanmar'dan diğer ülkelere nükleer madde kaçakçılığı yapmak için kurduğu komplo nedeniyle tutuklanmasına karar verildi.

ABD Adalet Bakanlığı'na göre söz konusu malzemeler arasında uranyum ve silah kalitesinde plütonyum bulunuyordu.

İddialara göre Ebisawa, 2020 yılının başlarında gizli ajanlara satmak istediği büyük miktarda nükleer malzemeye erişimi olduğunu söyledi. Aynı yılın ilerleyen günlerinde, radyasyon ölçen Geiger sayaçlarının yanında numuneleri gösteren fotoğraflar gönderdi. Ayrıca toryum ve uranyumun varlığını gösteren laboratuar analizleri olduğu iddia edilen sayfalar da gönderdi.

Peki bunlar için ne istiyordu? DoJ'a inanılacak olursa, elbette askeri sınıf silahlar. Plan, nükleer malzemelerin satışından elde edilen fonları Myanmar'daki bir isyancı grup adına karadan havaya füzeleri de içeren bir silah alışveriş listesi üzerinde çalışmak için kullanmaktı.

Takeshi Ebisawa 2021
Takeshi Ebisawa 2021 yılında Kopenhag'da gizli görevdeki memurlarla yaptığı bir toplantı sırasında bir roketatar tutuyor. Kaynak: Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı

Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA) ajanının bir ortağı, nükleer silah programı için malzeme arayan İranlı bir general kılığına girdi. Adalet Bakanlığı'na göre "Ebisawa daha sonra General'e bu amaç için uranyumdan daha 'iyi' ve daha 'güçlü' olacak 'plütonyum' tedarik etmeyi teklif etti."

Komplocularla yapılan toplantılar sırasında söz konusu malzemeden örnekler üretilmiş ve ABD'deki bir nükleer adli tıp laboratuvarına göre bu örnekler tespit edilebilir düzeyde uranyum, toryum ve silah sınıfı plütonyum içermiştir.

Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Bölümü'nden Başsavcı Yardımcısı Matthew G. Olsen, "Sanık, Burma'dan silah sınıfı nükleer malzeme ve ölümcül uyuşturucu satmak ve silahlı bir isyancı grup adına askeri silah satın almak için komplo kurmakla suçlanıyor" dedi.

"Bu çabaların başarılı olması halinde ortaya çıkacak sonuçları hayal etmek bile tüyler ürpertici ve Adalet Bakanlığı bu malzemelerin ticaretini yapan ve ABD'nin ulusal güvenliğini ve uluslararası istikrarı tehdit eden kişilerden hesap soracaktır."

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) bir raporuna göre, sadece 2022 yılında radyoaktif maddelerle ilgili 146 yasadışı veya yetkisiz faaliyet vakası kaydedilmiş, ancak bunlardan sadece beşi kaçakçılık veya kötü niyetli kullanımla ilgili olarak işaretlenebilecek yeterli bilgiye sahip olmuştur.

Aslında, IAEA'ya göre, nükleer malzemenin kötü niyetli kullanımı veya kaçakçılığı ile ilgili vakaların sıklığı, nükleer veya radyoaktif olduğu iddia edilen nükleer olmayan malzemelerle ilgili artan dolandırıcılık sorununa kıyasla nispeten düşüktür.

Ancak nakliye sırasında hırsızlık giderek büyüyen bir sorundur.

Raporda şöyle denmektedir: "ITDB'den [IAEA Olay ve Kaçakçılık Veri Tabanı] elde edilen eğilimler, nükleer veya radyoaktif maddelerin taşınması sırasında meydana gelen hırsızlıkların 1993'ten bu yana bildirilen tüm vakaların neredeyse yüzde 52'sini oluşturduğunu göstermektedir. Bu rakam önceki on yıllık dönemde neredeyse yüzde 62'ye ulaşmıştır ve bu da nakliye güvenlik önlemlerinin güçlendirilmesinin süregelen önemini vurgulamaktadır."