Böcekler Kışı Nasıl Geçiriyor?

Soğuk aylarda ortadan kaybolan böceklerin gizemini nadiren düşünürüz.

kral kelebek

Çoğumuzun kalbinde evcil dostlara karşı yumuşak bir nokta olduğunu söylemek yanlış olmaz. Amerikan Veteriner Hekimler Birliği tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 2016 yılı sonu itibariyle ABD'deki hanelerin yaklaşık %57'sinde en az bir evcil hayvan bulunuyordu. Beklenebileceği gibi, köpekler (%38) ve kediler (%25) ağırlıktadır.

Evcil hayvanınızı gerçekten önemsiyorsanız, onların mutluluğunu ve refahını sağlamak için fedakarlıklar yaparsınız. Örneğin, yeterli beslenmelerini sağlar, hem sıcak hem de soğuk iklimler için uygun kıyafetlere sahip olduklarından emin olur ve onları patlamaların şokundan koruruz.

Her ne kadar böceklerin dünyamıza yaptığı katkıları dikkate almamız gerekse de, soğuk aylarda ortadan kaybolan böceklerin gizemini nadiren düşünürüz. Halbuki böceklerin ve diğer sürünen canlıların çeşitli sıcak yerlere sığınabildiği görülmektedir.

Örümceklerin Soğuk Havalara Karşı Muhteşem Bir Mekanizması Var

Evdeki örümceklerin sadece yüzde 5'inden daha azı dışarıdan gelmektedir.
Evdeki örümceklerin sadece yüzde 5'inden daha azı dışarıdan gelmektedir.

Örümcekler gerçek böcekler değildir, ancak ünleri nedeniyle genellikle ürpertici sürüngenlerle bir tutulmaktadırlar. Kışın, dışarısı soğuk olduğunda ortaya çıkma eğilimindedirler ve gölgelerde gizlenmeyi severler. Bazen evlerimizin köşelerinde gizlice dolaşırken görülürler. Bu canlıların kışın hayatta kalma stratejilerinden bazı önemli noktaları paylaşmakta yarar var:

Örümcekler sıcaklıklar düşerken, ancak henüz dondurmadığında, vücutlarına antifriz molekülleri üretmeye başlamalarının emrini veriyor. Sonuç olarak "donma sıcaklıkları" azalır ve bu en kritik andır. İç kısımları ısındıktan sonra örümcekler dışarıda doğal bir rahatlık ya da sığınacak bir delik bulurlar.

Yiyecek ve barınak arayışıyla dış dünyada dolaşma özgürlüğü, ister yumurtadan yeni çıkmış ister yetişkin olsunlar, böcekler için her zaman mevcut değildir. Fakat böcekler hayatta kalmayı başardıkları için varlıklarını bu kadar yaygın bir şekilde sürdürürler.

Böceklerin Kışı Bir Şekilde Atlatabilme Kapasiteleri Var

Kral kelebeği.
Kral kelebeği.

Böcek larvalarının erken yaşlarda daha kırılgan olması yaygın bir durumdur. Bu nedenle, örümcek yavruları kendilerini dış etkenlerden korumak için bir tür örümcekli kar elbisesi işlevi gören yumurta keseleri giyerler. Bununla birlikte, bazı böcek türlerinin yavruları oldukça dirençli olabilir.

Smithsonian Enstitüsü, ipek böcekleri ve kelebekler gibi bazı türlerin ilkbaharda yetişkin olarak ortaya çıkmadan önce larva olarak kışı geçirdiğini belirtmektedir. Mısır Kök Kurtları gibi diğerleri ise ilkbahara kadar yaşamlarına başlamazlar.

Hava durumu birçok böceğin yaşamında önemli bir role sahiptir. Yılın en soğuk aylarında, yıl boyunca hayatta kalmalarını sağlamak için gerekli tüm görevleri zaten yerine getirmiş olduklarından, genellikle sadece "işler tıkırındadır". Bazı canlıların yaşam döngüleri kış boyunca yok olmalarını gerektirirken, yaban arıları ve bazı kelebek türleri gibi diğerleri kış uykusuna yatar (bu da nereye kaybolduklarını açıklar).

Arılar ve uğur böcekleri, kış boyunca sıcak kalmak için çok sayıda toplanma ve vücut ısısını paylaşma gibi çok daha basit bir stratejiyi benimserler. Bazıları da, dünyadaki pek çok insan gibi, daha sıcak iklimlere göç ederek soğuktan kaçmaya çalışır. Amerika Birleşik Devletleri Orman Hizmetleri, kral kelebeklerinin güneye, Kaliforniya veya Meksika'ya giderken 4.828 kilometreye varan inanılmaz yolculuklar yaptıklarını bildirmektedir.