Geyikler Kışın Nerede Uyuyor?

Geyiklerin koku alma duyusu da sıfırın altındaki sıcaklıklarda çalışacak şekilde ayarlanmıştır.

karda uyuyan geyik

Bizler soğuk bir kış gecesinde kat kat giysilerle yatağımıza girerken geyikler karda uyumakta oldukça rahattır. Şiddetli kış iklimi, onları bununla başa çıkmak için bir dizi strateji geliştirmeye zorlamıştır. Ak kuyruklu geyik, Amerika'daki toynaklı hayvanlar arasında en geniş coğrafi alana sahip olanıdır; hem New England ve güney Kanada'nın soğuk bölgelerinde hem de Bolivya'ya kadar güneyde bulunabilir.

Geyiklerin kışı atlatmalarına yardımcı olacak tek bir adaptasyona güvenmedikleri, bunun yerine çok çeşitli stratejiler kullandıkları ortaya konmuştur. Soğuk hava kürküne, yağ bezlerine, kış diyetine ve belirli alışkanlıklara sahip olmak geyiklere kışa karşı bir avantaj sağlayarak diğer hayvanların ve hatta insanların yaşayamayacağı bölgelerde yaşamalarına olanak tanıyor.

Doğa Koşulları İçin Mükemmel Bir Hazırlanış

Geyiklerin uzun ve ince bacakları vardır, bu da kan damarlarının birbirine temas etmesini sağlar. Bu, sıcak kalmak için buldukları pek çok dahiyane yöntemden sadece biri. Vücudun merkezinden çıkan sıcak kan, bacaklardan geri dönen soğuk kanı ısıtır. Bu da geyiğe enerji tasarrufu sağlar zira kanını ısıtmak mecburiyetinde kalmayacaktır.

Soğuk aylarda hayatta kalabilmek için geyikler vücut yağlarını da artırırlar. Yaz ve sonbahar boyunca hayati organlarının etrafında ve derilerinin altında yağ depolayarak daha fazla enerji tasarrufu yapmaya başlarlar. Yeni kış kürklerindeki koruyucu tüyler, her yıl kaybettikleri yaz kürklerindekilerden daha güçlü ve daha uzundur. Ayrıca, kış aylarında hayvanlar daha kalın bir alt kürk geliştirir ve yağ üreten bezler kürklerini su tutmaz hale getirerek doğal bir yağmurluk görevi görür.

Geyiklerin Burnu Kış Şartlarına Hazırdır

Yavaşlamak, geyiklerin enerji tasarrufu yaparak kışa hazırlanmalarının bir başka yoludur. En olumsuz durumlarda metabolizmalarını yarıya kadar düşürebilirler, bu da günlerce hareketsiz kalmalarına neden olabilir. Geyikler genellikle "geyik bahçeleri" ya da hayvanları kış boyunca güvende ve sıcak tutmak için tasarlanmış kapalı alanlar ararlar. Ağaçlar geyik bahçelerinin ortak bir özelliğidir çünkü örtü sağlarlar ve sıcaklığı yüksek tutarlar. Geyiklerin sınırlı güneş ışığından en iyi şekilde yararlanabileceği güneye bakan tepelere yakındırlar ve hayvanların sevdiği yiyecekleri sağlarlar.

Geyiklerin koku alma duyusu da sıfırın altındaki sıcaklıklarda çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Burun deliklerindeki kan damarları insan burnundakilerden %25 daha yoğun ve daha küçüktür. Bu kadar çok kan damarı olan burunlar beynin sıcak kalmasına ve soğuktan korunmasına yardımcı olabilir. Bu özenle geliştirilmiş modifikasyonlar, eksi 1 dereceye kadar düşük sıcaklıklarda hayatta kalabilen bir hayvan üretmek için bir araya geliyor. Hava durumundan tekrar şikayet etmeden önce bunu bir düşünün.