Chromium Geliştiricileri Mikro Ödemeleri Tarayıcıya Yerleştirmeyi Planlıyor

Chrome, kullanıcıların ziyaret ettiği web siteleri için otomatik mikro ödemeler anlamına gelen "Web'den Para Kazanma"nın prototipini oluşturuyor.

Yazar Ali Artur
google chrome

Google Chrome ve diğer tarayıcıların açık kaynak motoru olan Chromium'un arkasındaki ekip, internette sörf yapanların herhangi bir etkileşim olmadan okudukları veya izledikleri şeyler için ödeme yapmalarını sağlayacak bir yol üzerinde çalışmaya başladı.

Bu ayın başlarında, açık kaynak danışmanlık şirketi Igalia'da yazılım mühendisi olan Alexander Surkov, Chromium ekibinin, web sitelerinin reklam verenler yerine çevrimiçi ziyaretçilerden bir web tarayıcısı ve belirlenmiş bir ödeme hizmeti aracılığıyla otomatik olarak ödeme almasını sağlayacak bir topluluk spesifikasyonu olan Web Monetization'ı prototip haline getirme niyetini duyurdu.

Surkov, geçen yaz yayınlanan açıklayıcı bir belgede "Web'den para kazanma, web sitesi sahiplerinin içerikleriyle etkileşime girdiklerinde kullanıcılardan mikro ödemeler almalarını sağlayan bir web teknolojisidir" diye yazdı.

"İçerik oluşturucuların ve web sitesi sahiplerinin yalnızca reklamlara veya aboneliklere dayanmadan çalışmaları için telafi edilmeleri için bir yol sağlar. Özellikle Web Monetization (WM), web'de şu anda karşılanmamış birkaç önemli senaryoyu ele alan iki benzersiz özellik (küçük ödemeler ve kullanıcı etkileşimi yok) sunuyor."

Küçük ödemeler ya da mikro ödemeler, internetin 1990'larda ortaya çıkmasından bu yana çeşitli şekillerde ve farklı derecelerde başarı ile geliştirildi ve uygulandı. Bundan önce de Ted Nelson'ın Xanadu Projesi'nin bir parçası olarak düşünülmüşlerdi.

Yirmi yıl önce bu yöntemlerin işe yarayacağına dair ciddi şüpheler vardı. 1999 yılında kripto para öncüsü Nick Szabo, küçük işlemlerle uğraşmanın zihinsel maliyetinin genellikle hesaplama maliyetini aştığını veya gölgelediğini savundu.

Birkaç yıl sonra, 2003 tarihli bir makalede, "Mikro Ödemelere Yönelik Örnek", şu anda Minnesota Üniversitesi Matematik Okulu bölümünde profesör olan Andrew Odlyzko, "Mikro ödemeler geleceğin teknolojisidir ve her zaman öyle olacaktır" diye yazdı.

Kripto para birimleri, merkezi olmayan finans, blok zincirleri, dijital cüzdanlar, uygulama içi satın alma ve PayPal, Stripe, Venmo ve Zelle gibi ana akım ödeme seçeneklerinin yakın geçmişi göz önüne alındığında, aksini kanıtlamak için kesinlikle hiçbir girişim yok. Ancak bunların hiçbiri birkaç sentlik küçük işlemleri çok verimli bir şekilde gerçekleştiremiyor.

Brave Software 2017'de Basic Attention Token'ı (BAT) piyasaya sürdü ve 2019'da web kullanıcılarını reklamları görüntüledikleri için ödüllendirmenin bir yolu olarak Brave Rewards programının bir parçası haline geldi ve geliri yayıncılarla paylaşmanın bir yolunu buldu. BuiltWith'e göre şu anda 28.000 web sitesi bu programa katılıyor.

Arama girişimi Mojeek, eski Ripple CTO'su Stefan Thomas tarafından 2018 yılında oluşturulan bir blog platformu olan Coil aracılığıyla 2021 yılında Web'den Para Kazanma desteği sunmaya başladı. Ve en azından yaklaşık bir yıl önce kapanan Coil için işe yaramadı.

Ancak girişim, veda notunda meşaleyi Interledger Protokolü ve Açık Ödemeler API'si aracılığıyla Web'den Para Kazanmayı mümkün kılmayı amaçlayan Interledger Vakfı'na devretti.

Önümüzde Nasıl Bir Yol Var?

Surkov, "Open Payments API, web üzerinde mikro işlemleri kolaylaştırmak için oluşturulmuş HTTP tabanlı açık bir standarttır" diye yazdı.

"Bir cüzdan tarafından uygulanır ve iki cüzdan arasında fon transferini mümkün kılar. Cüzdan sahiplerine cüzdanlarına bağlı uygulamalara verilen izinler üzerinde hassas kontrol sağlayan GNAP (Grant Negotiation and Authorization Protocol) temelli ince taneli erişim izinlerinden yararlanır."

Temel fikir, web kullanıcılarının şu anda Gatehub ve Fynbos tarafından sağlanan bir dijital cüzdan alacağı ve web yayıncılarının sitelerinin 'ine şu şekilde biçimlendirilmiş bir bağlantı etiketi ekleyeceğidir: <link rel="monetization" href="https://wallet.example/alice" />.

Bundan sonra, dijital cüzdanlarını tarayıcılarına bağlayan site ziyaretçileri, tarayıcının izinler politikasına tabi olarak, talep eden yayıncıya para ödeyecek.

Surkov'a göre Apple ve Google Web Monetization'a destek verirken Mozilla daha sınırlı bir ilgi gösterdi. Spesifikasyonun Chrome, Microsoft Edge, Brave ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılarda kullanılabilmesini sağlayacak olan Chromium'da uygulanması, teknolojinin deneme için yeterli dağıtıma sahip olmasını sağlayacaktır. Bu gerçekleşmeden önce prototiplemenin tamamlanması gerekiyor ve bunun ne zaman tamamlanabileceğine dair belirlenmiş bir tarih yok.

Mikro ödemelerin önünde güvenlik, ölçeklenebilirlik, güvenilirlik ve işlem maliyetleri gibi pek çok engel var – kuruşlarla ödenen bir fiyatın adilliğini değerlendirmenin zihinsel yükünden bahsetmeye bile gerek yok.

Mikro ödemeler hala geleceğin teknolojisi, ancak gelecek göründüğünden daha yakın olabilir. Araştırma firması Forrester, 2024 yılında "Mikro ödemelerin kendi alanlarından çıkıp aboneliklere alternatif olacağını" öngördü.