ABD Fidel Castro'ya Nasıl Suikast Girişiminde Bulundu?

CIA, Castro rejimini devirmek için Fidel Castro'ya yönelik suikast girişimlerini de içeren bir dizi gizli operasyon yürüttü.

Yazar Ali Artur

Fidel Castro Küba hükümetinin başına geçtikten sonra, ABD ile daha önce var olan ekonomik ve siyasi bağları koparan komünist bir devlet kuruldu. Castro rejiminin Sovyetler Birliği ile ilişki kurması, ABD hükümet yetkilileri ve kurumları arasında derin endişeler yarattı. Castro rejimi, ulusal güvenliğe ve bir bütün olarak ABD'ye yönelik komünist ve Amerikan karşıtı bir tehdit olarak görülüyordu.

Castro rejimi ile mücadelede en iyi hareket tarzının belirlenmesine yardımcı olmak üzere bir dizi plan oluşturuldu. Planlardaki düşüncelerden biri, Castro-Küba hükümetinin çökeceği ve ABD'nin tehdidi ortadan kaldırmak için daha fazla harekete geçmesine izin vereceği umuduyla Castro'nun idam edilmesiydi.

Bu makalede, CIA ve diğer Kübalı sürgün örgütlerinin birçok başarısız suikast girişimini inceleyecek ve bunun neden devam ettiğini anlamaya çalışacağız.

Fidel Castro Eğitim Hayatı ve Devrime İlgisi

Fidel Castro gençlik zamanları.

Fidel Castro, 13 Ağustos 1926'da doğdu ve siyasete oldukça geleneksel bir şekilde başladı. Havana Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne gitti. Okulu bitirdiğinde hukuk alanında çalışmaya başladı ve sonunda Küba siyasetiyle ilgilenmeye başladı.

1953 yılında Fidel, Küba diktatörü Fulgencio Batista'yı düşürmek için Moncada Kışlası'na bir taarruz düzenledi. Bu darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı ve hem Fidel hem de kardeşi Raul yakalanarak 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Fidel Castro'nun sosyalizm hakkındaki inançları hapiste geçirdiği süre boyunca pekişti ve oradan Küba Devrimi'nin lideri olarak sivrildi. Bir af anlaşmasının yardımıyla 1955 yılında hapisten çıktıktan sonra Meksika'ya yerleşti. Orada Ernesto "Che" Guevara ile bir araya gelerek Batista'yı devirecek olan 26 Temmuz Hareketi'ni kurdu.

Sıra dışı lider Batı'nın en önde gelen zorbası olarak konumunu güçlendirdikçe, ABD hükümeti onu devirme planları yapmaya başladı. Ancak Fidel Castro, 2008 yılında sağlık sorunları nedeniyle istifa edene kadar başkan olarak iktidarda kaldı.

Fidel Castro Küba ve ABD Arasındaki İlişkilerini Koparıyor

Castro rejiminin ortaya çıkışından önce, Birleşik Devletler hükümeti Küba ile nispeten sakin ekonomik ve siyasi ilişkiler sürdürüyordu. 1898 yılında imzalanan Paris Antlaşması, İspanyol-Amerikan Savaşı'nın ardından ABD'ye Küba üzerinde kontrol hakkı tanımıştı. Küba Devrimi'nden önce, Küba seçilmiş bir hükümet sistemi altında faaliyet gösteriyordu. 1902 yılı Küba'nın Amerika Birleşik Devletleri'nden egemenliğini aldığı ve Küba Cumhuriyeti'nin kurulduğu yıl oldu. Bununla birlikte, Platt Değişikliği hükümleri uyarınca Amerika Birleşik Devletleri'ne Küba meselelerine katılma izni verildi.

Gerardo Machado y Morales Küba'nın beşinci başkanı olarak görev yaptı, ancak yönetimi baskıcı politikalarla karakterize edildi ve Küba'nın ilk diktatörü olarak kabul edilmesine yol açtı. Fulgencio Batista 1940 yılında başkanlık koltuğuna oturmuş ve dört yıl boyunca bu görevi sürdürmüştür. Batista, 1952'den 1959'a kadar olan dönemde Küba'da askeri diktatör olarak görev yaptı. Batista'nın diktatörlüğü Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından desteklendi. Fidel Castro'nun öncülük ettiği Küba Devrimi, Küba hükümetinin yer değiştirmesi ve Batista'nın görevinden uzaklaştırılmasıyla sonuçlandı. Bu olay, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ile Küba arasındaki dostane diplomatik ilişkilerin bozulmasının başlangıcı oldu.

Küba hükümetinin başarıyla devrilmesinden bir yıl sonra Fidel Castro, Sovyetler Birliği ile diplomatik bağlar kurma sürecini başlattı. Castro'ya karşı 1960 yılının Mart ayında Başkan Eisenhower tarafından onaylanan plan, Küba'nın kalan şeker kotasının kaldırılmasıyla sonuçlandı. Buna ek olarak, Küba'da bulunan Amerikan petrol şirketleri Sovyetler Birliği tarafından gönderilen petrolü rafine etmeyi reddetti. Bu olaylar dizisi, Sovyetler Birliği ve ABD hükümetinin önde gelen küresel güç olarak üstünlük için yarıştığı Soğuk Savaş'ın artan gerilimleriyle birleştiğinde, ABD hükümetini Castro yönetimini devirmeyi amaçlayan stratejiler geliştirmeye sevk etti.

Küba Üzerindeki Sovyet Etkileri Endişelere Neden Oluyor

Mayıs 1960'ta Sovyetler Birliği ile Küba arasında resmi diplomatik ilişkiler kuruldu. Fidel Castro, Josef Stalin'in halefi Nikita Kruşçev ile olan dostane ilişkilerini kamuoyu önünde sergilemeye başladı. Küba'nın ABD'ye coğrafi yakınlığı, ABD hükümetini ikili ilişkilere yönelik daha temkinli bir tutum benimsemeye sevk etti. Komünizmin Batı yarımkürede yayılması ABD hükümeti için büyük bir endişe kaynağıydı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Sovyetler Birliği komünist ideolojileri Doğu Avrupa ve Asya'daki birçok ülkeye hızla yaydı. Sovyetler Birliği Komünist Partisi, Josef Stalin'in görev süresi boyunca üye sayısında önemli bir artış kaydetti.

Soğuk Savaş bağlamında Sovyetler Birliği ve Küba arasında ABD hükümetine karşı tırmanan düşmanlık, ulusları potansiyel bir üçüncü küresel çatışmaya tehlikeli bir şekilde yaklaştırdı. Yaygın olarak Küba Komünist Partisi olarak bilinen Partido Socialista Popular (PSP) 1925 yılında kuruldu. Castro rejimi altındaki birkaç yeniden yapılanmanın ardından, 1939'da kurulan siyasi örgüt Ekim 1965'te Küba Komünist Partisi'ne dönüştü.

Eisenhower yönetimi, Fidel Castro'nun Birleşik Devletler hükümeti ve ulusun bütünü için bir tehdit oluşturduğu tespitine vardı. Castro karşıtı bir plan önerisi Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından Başkan Eisenhower'ın onayına sunuldu. John F. Kennedy 1960 yılında başkanlık koltuğuna oturduktan sonra söz konusu plandan haberdar edildi ve ardından planın devam etmesi için onay verdi. Stratejinin ilk aşamaları Küba ile diplomatik ilişkilerin kesilmesini gerektiriyordu ve bunu 1961 Nisan'ında gerçekleştirilen Domuzlar Körfezi askeri operasyonu izledi.

Domuzlar Körfezi Çıkarması

CIA (Merkezi İstihbarat Teşkilatı), hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Latin Amerika için tehdit olarak algıladığı Castro hükümetini devirmek amacıyla Domuzlar Körfezi çıkarmasını başlattı. Kübalı sürgün kuvvetleri eğitildi ve Tugay 2506 olarak örgütlendi. İşgal, 1.400 sürgünden oluşan 2506 Tugayı'nın 17 Nisan 1961'de Guatemala'ya inmesiyle başladı. Tugay, Castro liderliğindeki Küba silahlı kuvvetleri tarafından kısa sürede yenilgiye uğratıldı. Kübalı sürgünler, çıkarma noktalarının uzak bir yerde bulunması ve herhangi bir potansiyel sığınma alanından 80 mil uzakta olması nedeniyle zamanında sığınak arayamadılar. İlk kayıp, işgalin büyük ölçüde başarısız sayılmasıyla sonuçlanan bir dizi yetersizliğin başlangıcı anlamına geliyordu.

İşgal iki gün sürmüştür. Fidel Castro da iki gün önce başarısızlıkla sonuçlanan bir hava bombardımanı görevine ilişkin olarak çıkan haberler aracılığıyla işgalden haberdar edildi. CIA tarafından Küba hava kuvvetleri uçağı kılığına sokulan sekiz bombardıman uçağı birkaç hedefi ıskalamış ve bunun üzerine Amerikan II. Dünya Savaşı B-26 bombardıman uçakları oldukları ortaya çıkmıştır. Başarısız bombalama girişiminin ardından planlanan müteakip hava saldırısı iptal edildi. Fidel Castro, karşı saldırı emri verdiği için işgale yanıt olarak yaklaşık 20,000 asker gönderildi. Kübalı sürgünlerin çoğunluğu işgalin son günü olan 19 Nisan'da teslim oldu ve toplamda yüzden fazla kişi idam cezasına çarptırıldı. Tugayın birkaç üyesi yakalandı ve daha sonra bir yılı aşan bir süre boyunca gözaltında tutuldu. Domuzlar Körfezi'ndeki başarısız saldırının ardından Kennedy yönetimi Castro hükümetini dağıtmak için alternatif önlemler aradı.

Fidel Castro'ya Yönelik Suikast Girişimleri

Fidel Castro, Nisan 1959'da New York'a yaptığı bir ziyaret sırasında kendisini öldürmeye yönelik bir komplonun ortaya çıkarılmasını manşet yapan bir gazeteyi elinde tutuyor.
Fidel Castro, Nisan 1959'da New York'a yaptığı bir ziyaret sırasında kendisini öldürmeye yönelik bir komplonun ortaya çıkarılmasını manşet yapan bir gazeteyi elinde tutuyor. Kaynak: Bettmann/Corbis

Fidel Castro'nun eski istihbarat şefi Fabian Escalante, Castro'nun hayatına yönelik 600'den fazla girişimde bulunulduğunu iddia etmektedir. Ancak bu girişimler genellikle korkunç bir şekilde başarısızlığa uğrayarak komedi kategorisine girmiştir.

Fidel Castro'ya yönelik en iyi bilinen suikast girişimlerinden bazılarını incelemek, CIA ve sürgündeki Kübalı örgütlerin Castro'yu öldürmek için ne kadar aşırıya kaçtıklarını anlamak açısından önemlidir. Escalante, emekli olduktan sonra, başarısız çabalardan bazılarını detaylandıran bir kitap yazdı.

CIA'in Uçak Kazası Planı

Temmuz 1960'ta daha önceki girişimlerden birine ilişkin yeni bilgiler, Fidel'in değil, ordunun lideri olan kardeşi Raul'un hedef alındığını gösteriyordu; suikast girişiminde Jose Raul Martinez adında bir pilot da yer alıyordu.

Havayolu şirketi, o sırada Prag'ı ziyaret etmekte olan Raul'u almak üzere bir jet kiralamak için CIA tarafından istihdam edilen Martinez'den yararlanmaya karar verdi.

Pilot Raul, Fidel ve Che Guevara da dahil olmak üzere üç olası üst düzey siyasi figürü ortadan kaldırabilirdi, bu yüzden CIA bu fırsatı değerlendirdi.

CIA gizli belgelerde pilota bir "kaza" tezgahlaması talimatını verdi ve ona en az 10.000 dolar (belki daha fazla) ödül vaat etti. Neticede bu fırsatı değerlendirdiler ama o gün gelip çattığında CIA karar değiştirdi.

CIA operasyondan vazgeçilmesini isteyen bir mesaj gönderdiğinde Martinez havadaydı ama Martinez'e ulaşmanın hiçbir yolu yoktu. Neyse ki pilot, kendi deyimiyle bir "kaza" yaratmadan onları başarıyla teslim etti.

Zehirli Ucu Olan Bir Kalem

Castro'yu bir kalemin içine gizlenmiş bir hipodermik iğne ile öldürme planı bir "James Bond" hamlesiydi. İğnenin, tasarıma dahil edildiğinde kurbanın fark etmeyeceği kadar küçük olması amaçlanmıştı.

Görünüşe göre CIA, Castro'ya zehirli bir iğne enjekte etmekle görevlendirilecek muhtemel bir Kübalı "eleman" ya da " yüksek mevkide bir Kübalı yetkili " ile temas halindeydi.

Ancak Kübalı yetkili "aleti pek beğenmemiş" ve CIA'in kesinlikle "bundan daha gelişmiş bir şey bulabileceğinden" şikayet etmişti.

Muhtemel suikast girişimi de aynı şekilde kötü zamanlanmıştı. John F. Kennedy'nin ölüm günü olan 22 Kasım 1963'te "eleman"a kalem verildi. Bu çabanın başarısız olduğu açık olmalıdır.

Eski Sevgilinin Düşmana Dönüşmesi

19 yaşındaki bir kadın, koleksiyonu için imza verirken Castro'yu öpüyor. Kaynak: New York Daily News /

Castro'nun aşklarından bir diğeri olan Marita Lorenz, Almanya'da doğmuş ancak daha sonra Amerikan vatandaşlığına geçmişti. Lorentz 19 yaşındayken babasının gemisi Havana limanına yanaştı ve bir grup üniformalı asker gemiye bindi, içlerinden biri de Fidel Castro'ydu. İlk temasları bu şekilde gerçekleşmiş.

Dedikleri gibi, ilk görüşte aşktı. Castro, Lorenz'in Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmesinden kısa bir süre sonra özel bir jetin onu almasını emretti, böylece Lorenz Küba'daki süitinde onunla birlikte kalabilecekti.

Castro tarafından hamile bırakıldıktan sonra, Castro hamileliği kürtajla sonlandırmadan önce Lorenz ilaç verilerek kaçırıldı. Tekrar Amerika'ya gönderildi ve orada bir CIA ajanı Castro'nun içkisini zehirleyerek intikam almasını teklif etti.

Küba'ya döndüğünde Castro'yu tekrar gördü, ancak baskı altında dayanamayıp ona her şeyi anlattı. Bunun üzerine Castro'nun ona silahını verdiği ve cesareti varsa kendisini vurmasını söylediği iddia ediliyor.

Sonunda bunu yapacak cesareti olmadığı için onunla birlikte Amerika'ya dönmeden önce sevişmişlerdi.

Fidel Puroları Çok Severdi

Siyasi kariyerinin başlarında komünist idol puro içerdi ve askeri kıyafetleriyle birlikte imajının ayrılmaz bir parçası olduğu için CIA tarafından çöküşü için kullanılabileceği düşünüldü. Fidel Castro'nun en sevdiği purolardan oluşan bir paket 1960 yılında CIA tarafından bakteriyel toksin botulin ile zehirlendi.

Başka bir girişimde ise CIA 1966'da bir polis memurunu kullanarak Fidel'in sigaralarına patlayıcı yerleştirmeyi denedi. Ancak her iki plan da etkili olmadı. Devrimci lider sonunda 1985 yılında tütün içmeyi bıraktı ve bunu "önemli bir fedakarlık" olarak nitelendirdi.

Dinamit Deniz Kabuğu

Castro dalış yapmayı severdi.

CIA'den birileri Kübalı tiranı devirmek için patlayıcı kullanmakla ilgileniyordu ve bazen bu tür düşünceler bunun gibi saçma planların ortaya çıkmasına neden oluyordu. Bir başka fikir de Fidel'in Karayipler'de tüplü dalış yaparken dikkatini çekecek çarpıcı bir deniz kabuğu yapmaktı.

Fidel'in sık sık dalış yapmayı sevdiği söylenirdi, bu yüzden CIA onu devirmenin başka bir yolunu keşfetmiş gibi görünüyordu. Liderin en sevdiği dalış noktası, patlayıcılarla doldurulacak olan deniz kabuğunun bulunduğu yer olacaktı. Plan muhtemelen CIA laboratuarından hiç çıkmadı ama yine de gülünç bir girişimdi.

Zehirli Dondurma

Zehirli milkshake senaryosu çok riskli ya da uygulanabilir görünmese de CIA'in absürd çabalarına bir başka örnektir. Zehirli bir milkshake ya da dondurma bir garson tarafından Fidel'e getirilecekti. Bu arada farklı rivayetler zehrin dondurucuda dondurulduktan sonra servis edilmeden önce aktığını iddia etmektedir.

Fidel Castro Suikast Planlarındaki Anti-Komünist Motivasyon

CIA'in Fidel Castro'yu devirme çabalarının temel nedeni, onun ve onun gibilerin Amerikan yaşam tarzıyla temelden çelişiyor olmasıydı.

Castro, CIA tarafından Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri için bir risk olarak görülüyordu, bunun tek nedeni Sovyetler Birliği ile olan güçlü bağları değildi. CIA'in Fidel'e suikast düzenleme girişimleri, o dönemde yürütülmekte olan Soğuk Savaş'ın bir parçasıydı. Ne yazık ki, CIA'in faaliyetlerinin genel olarak ırkçılık ve Latin Amerikalılara yönelik küçümseme ile motive edilmiş olması da mümkündür.

Castro nihayetinde uzun bir yaşam sürdü ve 2016 yılında 90 yaşında doğal nedenlerle vefat etti. Her biri onu tahttan indirmek için başarısız girişimlerde bulunan on bir Amerikan başkanından daha uzun yaşadı.

CIA'in taktikleri zaman içinde değişmiş olsa da, amacı -Fidel Castro'yu öldürmek- değişmemiştir. Başarısız çabalarından Kübalı liderin yaklaşılması zor bir kişi olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Onu olduğu gibi karizmatik bir diktatör olarak göstermeye çalışmayarak, sadece onu güçlendirmeye hizmet ettiler.