Dev Sekoya Ağaçları İngiltere'de Şaşırtıcı Bir Hızla Büyüyor

İngiltere'deki dev sekoya ağaçları, 1800'lerde ortaya çıkmalarından bu yana 55 metreye kadar büyümüş ve yılda ortalama 85 kilogram karbon tutmuştur.

Yazar Burcu Kara
Dev Sekoya Ağaçları

Dev sekoya ağaçları İngiltere'de gelişiyor ve ağaçların anavatanı olan Kaliforniya'dakilere benzer bir hızla büyüyor.

Dev sekoyalar (Sequoiadendron giganteum), diğer adıyla dev kızılağaçlar, 90 metreye kadar ulaşan boylarıyla dünyanın en uzun ağaçları arasında yer alıyor. İğne yapraklı bu tür Kaliforniya'daki Sierra Nevada sıradağlarına özgüdür, ancak büyük ölçüde giderek sıklaşan ve yıkıcı hale gelen orman yangınları nedeniyle burada sadece 80.000 birey kalmıştır.

Birleşik Krallık'ta 19. yüzyıldan bu yana yaklaşık yarım milyon dev sekoya dikilmiştir. University College London'dan Mathias Disney, "Dev sekoyalar Birleşik Krallık'ta yaygın olarak yetiştiriliyor," diyor. "İnanılmaz ve görkemliler ve insanlar için oldukça çekici oldukları açık."

Disney ve meslektaşları, ağaçların göletin bu tarafında ne durumda olduğunu anlamak için İskoçya ve Güneydoğu İngiltere'deki korulardan 97 tanesini analiz etti.

Ekip, lazer tarayıcılar kullanarak her bir ağacın boyunu ve genişliğini doğru bir şekilde belirlemek ve ne kadar ağırlığa sahip olduğunu tahmin etmek için 3 boyutlu haritasını çıkardı.

En uzun ağaç 55 metrenin biraz altındaki yüksekliğiyle İskoçya'daydı. Disney, Birleşik Krallık'ta dikilen dev sekoyaların en eski kayıtları İskoçya'dan olduğu için bunun şaşırtıcı olmadığını söylüyor.

Ağaçlar aynı zamanda Kaliforniya'dakiler kadar hızlı büyüyor ve her yıl ortalama 85 kilogram karbonu atmosferden yakalıyor gibi görünüyordu.

"Bu çok hızlı," diyor Disney. "Bir meşe ağacının olgunlaşması için 150 yıl beklemek yerine, dev sekoyalar 50 yıl içinde büyük hale geliyor."

Disney, sağlıklı büyüme hızının İngiltere'deki nispeten istikrarlı iklimden kaynaklanabileceğini söylüyor. "Kaliforniya'daki gibi yağış azlığı ya da artan yangınlar nedeniyle tehdit altında olmayacaklar."

Dev sekoyalar hızla büyüyüp karbonu hapsetse de Disney, sera gazı emisyonlarıyla mücadele etmek için bunların toplu halde dikilmesine karşı uyarıda bulunuyor.

"Ağaçlar elbette karbon emilimine biraz yardımcı olabilir, ancak bu yavaş bir süreçtir ve onlardan çok sayıda gerekir" diyor. "Halihazırda var olanları korumak ve fosil yakıt tüketimini şimdi hızla azaltmak daha iyi."

Disney ve meslektaşları, yerli olmayan sekoyaların yerel ağaçları ve diğer yaban hayatını nasıl etkilediğini araştırmayı umuyor. "Ayrıca burada üreyip üreyemeyecekleriyle de gerçekten ilgileniyorum çünkü şu anda burada bulunan tüm sekoyalar dikilmiş durumda."