Teksas Nehrindeki Kuraklık 113 milyonluk Dinozor İzlerini Ortaya Çıkardı

Teksas Dinozor Vadisi Eyalet Parkı, Kretase Dönemi'nin başlarında tarih öncesi bir otoyol gibiydi.

dinozor ayak izleri

Teksas'ta rekor kıran kuraklık nedeniyle 110 milyon yıl öncesine ait bir dizi dinozor ayak izlerinin keşfedilmesi, iklim değişikliğinin aynı anda hem yeni şeyleri ortaya çıkardığını hem de bizi tedirgin ettiğini gösteren bir başka örnektir.

Dünya'nın dört bir yanında göller, nehirler ve akarsular kuruduğunda arkeolojik ve antropolojik hazineler ortaya çıkıyor. Bu durum, geçtiğimiz hafta Avrupa'da ortaya çıkarılan birkaç keşifle netlik kazandı.

The Guardian'da altı gün önce yayınlanan bir makaleye göre, Almanya ve Çek Cumhuriyeti'ni birbirine bağlayan Elbe Nehri'nde 15. yüzyıldan kalma garip " kıtlık -veya açlık- taşları" keşfedildi. Ardından, dört gün önce Business Insider, 1944'ten kalma iki Nazi gemi enkazının Sırbistan'ın Tuna üzerindeki Prahovo mezrası yakınlarında su yüzüne çıktığını açıkladı.

Şimdi, Teksas'taki Dinozor Vadisi Eyalet Parkı'ndaki yeni kurumuş bir nehir yatağında, nadir görülen dinozor izleri ortaya çıkarıldı, ölçüldü ve filme alındı.

Acrocanthosaurus ayak izleri
Teksas'taki Dinozor Vadisi Eyalet Parkı yetkilileri, şiddetli kuraklığın suların çekilmesine neden olmasının ardından bir nehir yatağında yedi tonluk bir Acrocanthosaurus'un ayak izlerini keşfetti. İzler çamur ve tortu içinde korunmuştu.

Topuktan pençeye kadar her biri 30 santimetreden (11,81 inç) fazla olan bu yeni izler T. rex olmak için çok küçük. Bu yüzden kuzeni Acrocanthosaurus'a ait olduğunu belirtiliyor. Bu "çok büyük tür" ilk olarak 1940'larda Oklahoma'daki Atoka County'de keşfedilmişti. Ancak yaklaşık 110 milyon yıl önce bugün Wyoming ve Teksas eyaletlerinin arasındaki antik ovalarda da dolaştığı anlaşılıyor.

İngiltere Doğa Tarihi Müzesi bu özel yaratıktan "muazzam bir etobur" olarak bahsediyor ve fiziksel tanımı isminde saklı. "Ah-kroh-kan-tho-sore-us" olarak telaffuz edilen bu isim, bilim insanlarının 11 metre uzunluğunda olduğunu hesaplamalarının ardından seçilen "yüksek omurgalı kertenkele" anlamına geliyor.

Ancak, bu izler ne kadar büyüleyici olursa olsun, 1908 yılında Paluxy Nehri boyunca kireçtaşı yataklarında keşfedilen ve akademik dünyayı durma noktasına getiren ayak izleriyle ile yarışmak için uzun bir yol kat etmeleri gerekecek.

Bu yaz Teksas'ta ciddi bir yağmur eksikliği ve rekor düzeyde yüksek sıcaklıklar görüldü. Texas Tribune'ün haberine göre "Teksas'ın yüzde 27'si istisnai kuraklık /uyarısı altındayken, yüzde 62'si de aşırı kuraklık yaşıyor."

Teksas, Glen Rose'daki Dinozor Vadisi Eyalet Parkı'nda daha önce keşfedilen teropod dinozor ayak izlerin
Teksas, Glen Rose'daki Dinozor Vadisi Eyalet Parkı'nda daha önce keşfedilen teropod dinozor ayak izlerinden biri.

IFLScience'a göre, Dinozor Vadisi Eyalet Parkı'ndan geçen Teksas'taki Paluxy Nehri, "Kretase Dönemi'nin başlarında tarih öncesi bir otoyol gibiydi", ancak son zamanlarda yaşanan şiddetli kuraklıklar sığ sulardaki tortuları açığa çıkarana kadar burada böylesi devasa ayak izleri keşfedilmemişti.