Depresyonu Ölçmek İçin Yapay Zeka Yüz Kontrol Uygulaması

MoodCapture uygulaması gerçek zamanlı dijital ruh sağlığı desteğine kapı açıyor.

Yazar Ali Artur
MoodCapture
MoodCapture ekibi.

Bir kişi majör depresyondan muzdarip olduğunda, durumunun ciddiyetini objektif olarak ölçmek zor olabilir. Sadece birkaç yıl içinde, yapay zekaya sahip yüz analiz eden bir akıllı telefon uygulaması bu kişilere ne durumda olduklarını söyleyebilir.

Şu anda New Hampshire Dartmouth College'da bir grup bilim insanı tarafından geliştirilmekte olan prototip uygulama MoodCapture olarak biliniyor.

Uygulamanın arkasındaki fikir, kullanıcı yüz tanıma sistemi aracılığıyla telefonunun kilidini her açtığında, cihazın ön kamerasının yüzünün ve çevresinin birden fazla fotoğrafını çekmesi. Yapay zeka tabanlı bir algoritma daha sonra bu görüntüleri değerlendirecek ve kullanıcının yüz ifadesini arka plan görüntüleriyle birlikte inceleyecek.

Uygulama, kullanıcının depresyonunun kötüleştiğini tespit ederse, açık havada egzersiz yapmak veya aile ve arkadaşlarla sosyalleşmek gibi önlemler önerecektir. İdeal olarak, kullanıcının psikiyatrik yardım alması için sert bir uyarıda bulunmaz — en azından ilk başta — çünkü bunu yapmak kişinin durumu hakkında daha kötü hissetmesine neden olabilir ve böylece depresyonunu güçlendirebilir.

Yapay zeka, hepsi daha önce majör depresif bozukluk teşhisi konmuş beş alt gruba ayrılmış 177 denek üzerinde eğitildi.

90 günlük bir süre boyunca her bir kişinin telefonu, "Kendimi çökmüş, depresif ya da umutsuz hissettim" ifadesine ne kadar katıldıklarını derecelendirirken fotoğraflarını çekti. Bu istem, depresyonu değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan sekiz maddelik Hasta Sağlık Anketinin bir parçasıdır.

Katılımcılar telefonlarıyla fotoğraflarının çekilmesini kabul etmiş olsalar da, soruya yanıt verirken telefonun bunu yaptığının farkında değillerdi. Bu, fotoğraflar çekilirken bilinçaltında duygularını maskelemedikleri anlamına geldiği için önemli bir husustur.

Toplam 125.000 fotoğraf daha sonra analiz edildiğinde, yapay zeka, soruya verilen en vurgulu yanıtlarla örtüşen yüz ifadelerini (bazı alt kümelerde) belirledi. Bu ifadeler arasında bakış yönü, göz hareketi, başın konumlandırılması ve kas sertliğindeki değişimler yer alıyordu. YZ ayrıca parlak veya loş aydınlatma ve diğer insanların varlığı veya yokluğu gibi yinelenen çevresel faktörleri de tanımlamıştır.

Ortaya çıkan yapay zeka modeli kullanılarak, uygulama daha sonra diğer alt kümelerin akıllı telefon görüntülerini analiz etmek için kullanıldı. Uygulama, hangi kişilerin kötüleşen depresyon yaşadığını belirlemede %75 oranında doğru sonuç verdi. Teknoloji daha da geliştirildiğinde — yaklaşık beş yıl içinde — doğruluk oranının en az %90'a çıkması gerektiğine inanılıyor.

Periyodik klinik psikiyatrik değerlendirmeler aynı temel bilgileri sağlayabilse de, MoodCapture'ın en büyük avantajı, hastaların hastalıklarını çok daha sık değerlendirmelerine ve çok fazla ilerlemeden önce düşüşlere hızlı bir şekilde yanıt vermelerine olanak sağlamasıdır.

Çalışmanın eş yazarı Prof. Nicholas Jacobson, "Bu yöntem, semptomların günden güne önemli ölçüde değişebildiği MDB'nin [majör depresif bozukluk] dinamik ve son derece bireyselleştirilmiş doğasını kabul ediyor" dedi. "MDB tanısı konmuş bir grup bireyde bu değişiklikleri yakından takip ederek, zaman içinde depresyonda meydana gelen değişikliklere özgü kalıpları ve özellikleri ortaya çıkarmayı amaçladık."