Dünyanın İlk Ahşap Uydusu Uzay Çöpü Sorununu Azaltmayı Hedefliyor

Bu yaz yörüngeye oturacak olan çevre dostu LignoSat sondası, zararlı alüminyum parçacıklarıyla mücadele etmek üzere tasarlandı.

LignoSat
Atmosfere yeniden girdiğinde yanarak kül olacak ahşap LignoSat uydusu [sanatçı izlenimi]. Fotoğraf: Kyoto Üniversitesi.

Japonya'daki araştırmacılar dünyanın ilk ahşap uydusunun yapımını tamamladılar. LignoSat adı verilen ve ahşabın başlıca organik polimeri olan lignine atıfta bulunan uydu, uzay endüstrisinin giderek büyüyen enkaz sorununa potansiyel bir çözüm sunuyor.

Uzay çöpü o kadar yaygın bir sorun ki, giderek daha fazla uzay çöpüne dönüşüyor ve insanları UFO gördüklerine inandırıyor. Federal İletişim Komisyonu (FCC) 2022'de uzay ajanslarının atık birikimini azaltmak için kullanılmayan uyduları emeklilikten sonraki beş yıl içinde yörüngeden çıkarmasını tavsiye etti, ancak ajansların bunu yapması yasal olarak zorunlu değil.

Kasıtlı ya da başka bir şekilde Dünya atmosferine tekrar girmeyenler, özel firmalar çöpleri uzaydan çıkarmanın bir yolunu bulana kadar yıldızların arasında süzülmeye bırakılıyor.

Dünya'nın atmosferine yeniden giren şeyler de bir sorun. Ekim ayında Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), atmosferik yeniden giriş sırasında yanan uzay araçlarının, sülfürik asit partiküllerine bağlanarak stratosferde süresiz olarak asılı kalan aerosolleşmiş metaller saldığını tespit etti.

Alçak Dünya yörüngesindeki uzay çöpü [sanatçının izlenimi]. Fotoğraf: ESA/PA.

Atmosferimiz zaten yeterince kirli; şu anda alçak Dünya yörüngesinde (LEO) bulunan 7.800'den fazla uydu şu anda yörüngeden çıksa, stratosferdeki toplam sülfürik asidin yarısının üzerine metal fırlatırlar.

Bazı metal bileşenlerin ahşap olanlarla değiştirilmesi, uzayda asılı kalan veya stratosferle bütünleşen metal miktarını azaltabilir. On yılın başında Kyoto Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, farklı ahşap türlerinin dayanıklılığını test etmek için bir Japon tomrukçuluk ve ahşap işleme şirketi olan Sumitomo Forestry ile işbirliği yapmaya başladı.

Örneklerin Dünya'daki aşırı sıcaklıklara ve vakuma yakın koşullara dayanma kabiliyetlerini ölçerek işe başladılar. Ardından, 2021 yılında Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA) ahşap örneklerini Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderdi ve burada Kibo modülünün açık deney platformunda LEO'nun zorlu koşullarına on ay boyunca dayandılar.

Kyoto Üniversitesi'nin Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderdiği ahşap örneklerinin yakından görünümü. Fotoğraf: Kyoto Üniversitesi.

Kyoto Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, uzaydaki oksijen ve nem eksikliği, "yoğun kozmik ışınlara ve tehlikeli güneş parçacıklarına" uzun süre maruz kaldıktan sonra bile tüm örneklerin LEO'da oldukça iyi bir şekilde hayatta kalmasını sağladı.

Bununla birlikte, manolya ağacı boyutsal kararlılığı ve etkileyici işlenebilirliği nedeniyle en iyi seçenekti. Ekip manolya kerestesinden el büyüklüğünde bir uydu inşa etmeye koyuldu. Şimdi LignoSat'ı uzaya nasıl götüreceklerini bulmakla meşguller.

BBC'ye göre, LignoSat muhtemelen bu yılın sonlarına doğru Uluslararası Uzay İstasyonu'na malzeme getirdiğinde Orbital Sciences ve Northrop Grumman tarafından yapılan ortak bir kargo uzay aracı olan Cygnus'a otostop çekecek. Eğer bu gerçekleşmezse, ahşap küp uydu bir SpaceX Dragon görevine de katılabilir.