Intel'in 288 Çekirdekli Clearwater Forest Xeon CPU'su Foveros 3D Yığınlamayı Kullanacak

Bu çipin 2025 yılında şirketin 18A süreci ile gelmesi bekleniyor.

Yazar Ali Artur
Intel's 288-çekirdek Clearwater

Artık 2024 yılına geldiğimize göre Intel'in "dört yılda beş düğüm" stratejisi hız kazanmaya başlayacak. Şirketin bu yıl istemci ve sunucular için piyasaya sürülmek üzere sıralanmış yeni süreçler üzerinde birden fazla CPU'su var. Şirket artık karo tabanlı CPU'lara geçtiğine göre, en son paketleme teknolojilerini de bu çiplere uygulamaya başlayacak. Örnek olarak: 2025'in ikinci nesil E-çekirdekli veri merkezi CPU'ları olan Clearwater Forest Xeon çiplerinin Intel'in en son 3D istifleme teknolojisini kullandığı bildiriliyor. Bu, yüksek yoğunluklu veri merkezi CPU arenasında AMD ile karşı karşıya gelen şirket için ilginç ve iddialı bir tasarım olacak.

Bir adım geriye gidersek, Intel'in Sierra Forest olarak adlandırılan ilk nesil verimli Xeon CPU'sunu 2024 yılında piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu çip Intel 3 sürecinde üretilecek ve 144 çekirdeğe sahip olacak, ancak Pat Gelsinger geçen yıl 288 çekirdekli çift kiremitli bir versiyon da gösterdi. Halefi Clearwater Forest olarak adlandırılacak ve Intel 18A sürecinde üretilecek. Ayrıca 288 çekirdeğe sahip olacak ancak daha küçük bir düğüm üzerinde çalışacak.

Wccftech, Clearwater Forest'ın şirketin en gelişmiş 3D yığınlama teknolojisi olan Intel'in Foveros Direct paketlemesine sahip olacağını iddia eden bir Twitter kaynağını işaretledi. Bir kez daha hatırlatmak gerekirse, Intel'in Foveros bağlantı teknolojisinin iki çeşidi var: Çok yönlü bağlantı için Omni ve hibrit bakır-bakır bağlantısı için Direct.

Clearwater Forest'ın bir interpozer üzerine oturan bir taban döşemesine sahip olması ve CPU çekirdeklerini içeren döşemelerin bunun üzerine oturması bekleniyor. Foveros Direct, yüksek hızlı ara bağlantılar ve düşük direnç için bakırdan bakıra bağlama kullanıyor ve şirketin dördüncü nesil tasarımı. Foveros Direct ayrıca söz konusu çip için Foveros Omni ve Intel'in gömülü çoklu kalıp ara bağlantı köprüsü (EMIB) ile karıştırılabilir ve eşleştirilebilir, bu da şirkete gelişmiş paketlemede yeni bir esneklik sağlar.

Intel veri merkezinde hala hakim konumda olsa da, yıllar içinde AMD'nin Epyc çiplerine karşı pazar payını yavaş yavaş kaybediyor ve bu ilerlemeyi 2024'te Sierra Forest ve ardından gelecek yıl Clearwater Forest gibi CPU'larla durdurmayı umuyor. Aynı zamanda P-çekirdekli "Rapids" Xeon CPU'larıyla da çıtayı yükseltiyor.

Beşinci nesil Emerald Rapids CPU'larını Aralık ayında piyasaya sürdü ve bu yıl altıncı nesil Granite Rapids ile devam edecek. AMD de Zen 5 tabanlı Epyc platformunu bu yıl piyasaya sürecek ve 2024 yılını veri merkezi hakimiyeti için sıkı bir rekabetin yaşanacağı bir yıl haline getirecek.