Hong Kong, Kripto Saklama İçin Bir Kılavuz Hazırladı

HKMA kılavuzu, kurumları esas olarak risk yönetimi ve müşteri fonlarının korunmasına yönelik standartlara uymaya çağırmaktadır.

hong kong kripto

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) Salı günü, yerel olarak yetkilendirilmiş kurumlar için tokenleştirme ve dijital varlık saklama standartlarına ilişkin 11 sayfalık bir genelge yayınladı.

Belgede, kurumlardan kapsamlı risk değerlendirmeleri yapmaları ve kripto saklama hizmetlerinin uygun yönetişimi ve risk yönetimi için yeterli kaynak ayırmaları istendi. Ayrıca HKMA, kuruluşlardan potansiyel veya mevcut çıkar çatışmalarını uygun şekilde ele almak için iç politikalar oluşturmalarını istedi.

HKMA kılavuzunda, bu tür yetkili kurumların ayrıca müşteri varlıklarını şirket varlıklarından ayırmaları ve "hırsızlık, dolandırıcılık, ihmal veya diğer suistimal eylemleri nedeniyle müşteri dijital varlıklarının kaybolma riskinin yanı sıra müşteri dijital varlıklarına gecikmeli erişim veya erişilemezlik riskini" azaltmak için acil durum ve felaket kurtarma planlarını sürdürmeleri bekleniyor.

Hong Kong'un fiili merkez bankasının diğer gereklilikleri arasında kripto saklama düzenlemeleriyle ilgili risklerin tam olarak açıklanması ve kara para aklama ve terör finansmanıyla mücadele kılavuzuna uyum yer alıyor.

HKMA, "Bu tür [yetkili kurumlar] veya ilgili yerel olarak kurulmuş yetkili kurumlar (halihazırda bu tür faaliyetlerde bulunan iştirakleri olan) HKMA'ya bildirimde bulunmalı ve bu genelge tarihinden itibaren altı ay içinde Ek'te beklenen standartları karşıladıklarını teyit etmelidir" dedi.

Kılavuz, Hong Kong'un Asya'nın kripto merkezi olarak konumunu yeniden kazanmaya yönelik son hareketini takip ediyor. Haziran 2023'te bölge, sanal varlık ticaret platformları için kripto lisanslama rejimini resmen başlatarak lisanslı borsaların perakende ticaret hizmetleri sunmasına izin verdi. Hong Kong, HashKey ve OSL olmak üzere iki platforma lisans verdi.