Dünyada köleliğin devam ettiği tek bölge

Bölgede dört milyon insan yaşadığına göre, bu 800.000 kişinin köle olduğu anlamına geliyor. Kölelik ülkede o kadar normal hale gelmiş ki durdurulamıyor.

moritanya köle

Özgürlük modern toplumda en önemli şey haline gelmiştir ve milyonlarca insan özgürlüğün ne kadar önemli olduğunu ve geçmişte buna sahip olmayan insanlar için ne kadar zor olduğunu yaymak için çalışmaktadır. Birleşmiş Milletler 1945 yılında dünya çapında barışı korumak ve daha da önemlisi herkesin özgür olduğundan emin olmak için kuruldu. Kuruluşundan bu yana, 21. yüzyılda hala kölelik yapan birkaç üçüncü dünya ülkesinde köleliği sona erdirmeye çalışıyor.

BM, Moritanya'nın 1981 yılında kölelikten kurtulan son ülke olduğunu onaylamıştı. Bu ülke Afrika'nın batısında yer alıyor. Ancak 40 yıl sonra bile bu kurallara uyulmuyor çünkü Moritanya hala insanların köle sahibi olmasına izin veriyor ve kimse onları durdurmuyor…

Moritanya'da işler neden kötüye gitti?

Moritanya'da kölelik 1981 yılında sona erdi ancak on binlerce kişi hala esaret altında yaşıyor.
Moritanya'da kölelik 1981 yılında sona erdi ancak on binlerce kişi hala esaret altında yaşıyor.

Bir foto muhabiri olan Seif Kousmate, anlatılanların doğru olup olmadığını görmek için Moritanya'ya gitmişti. Onu en çok şaşırtan şey, 21. yüzyılda köleliğin hala devam ediyor olması değil, aksine kölelerin bunu sorun etmiyor gibi görünmeleriydi.

Moritanya'da yaşayan tüm insanlar da aynı durumdaydı. Eski köleler ve o dönemde köle olan insanlar da dahil olmak üzere konuştuğu bazı insanlar, köleliğin kültürlerinin bir parçası olduğunu çünkü çok uzun süredir devam ettiğini söyledi.

Fransızlar 1830'da Moritanya'yı ele geçirdiğinde, ülkede kölelik çok yaygın hale geldi. Böylece ülke pek çok açıdan değişti. Ancak Fransızlar Moritanya'ya 1960 yılında bağımsızlığını verdi, buna rağmen ülkede kölelik 1981 yılına kadar yasaklanmadı.

İnsanlar çoğu zaman fakir oldukları için uzun süre köle olmaya alışmak zorunda kaldılar. Kendilerine bu konu sorulduğunda Moritanya hükümeti sürekli olarak ülkede köleliğin devam etmediğini söylüyor, oysa bölgedeki insan hakları grupları Moritanya nüfusunun neredeyse %20'sinin köle olduğunu söylüyor. Bölgede dört milyon insan yaşadığına göre, bu 800.000 kişinin köle olduğu anlamına geliyor. Kölelik ülkede o kadar normal hale gelmiş ki durdurulamıyor.

Seif Kousmate bazı kölelerle konuştuğunda, kendisine köle olarak daha iyi durumda olduklarını çünkü en azından yiyecek ve yaşayacak bir yer bulduklarını söylemişlerdir. Bu insanlar fakir oldukları için köle olmak zorunda kalsalar bile bunun kabul edilebilir bir yanı yok.

Toplumun sadece küçük bir kısmı köleliğe zorlanıyor ve bu %20'lik kesimdeki insanların çoğu bunu yapacak başka bir şeyleri olmadığı için yapıyor.

Kölelik onlar için o kadar normal ki çocuklarına bile bunu öğretiyorlar. Köle olma durumu anneden çocuğa aktarılıyor. Bu da sorunun çoğu insanın düşündüğünden daha da kötü olduğu anlamına geliyor çünkü gençlere köleliğin yanlış olduğu öğretilmek yerine kültürlerinin bir parçası olduğu öğretiliyor.

Yozlaşma da bunun büyük bir nedenidir, çünkü hükümetin köleliği desteklemesi ve hatta buna karşı olan insanları hapse atması şaşırtıcı değil.

Eski kölelerin tecrübeleri

Resim Fatimatou ve kızı Mbarka, 2018'de eski köleler (Seif Kousmate/Hans Lucas'a aittir)
Resim Fatimatou ve kızı Mbarka, 2018'de eski köleler (Seif Kousmate/Hans Lucas'a aittir)

Bu kölelerin sadece ağır işlere zorlanmadıklarını, aynı zamanda cinsel istismara da uğradıklarını söylemek önemlidir. Foto muhabiri eskiden köle olan insanlarla konuştuğunda, bu tür şeyler söylemişlerdir.

Birçoğu köleliğe karşı mücadele eden küçük grupların yardımıyla, diğerleri ise BM'nin yardımıyla serbest bırakılmış. Bazıları aç oldukları ve yiyecek bir şeyleri olmadığı için köleliğe geri dönmüş.

Her ikisi de bir zamanlar köle olan anne Fatimatou ve kızı Mbarka, makalenin üst kısmındaki resimde yer alıyor. Fatimatou iki bebeğini kaybettiğini çünkü doğumdan hemen sonra işe geri dönmek zorunda kaldığını ve çocuklarına asla bakamadığını ifade ediyor.

1990'larda SOS Slaves adlı bir grup tarafından serbest bırakılmış. Onun bakış açısına göre kölelik, büyük olasılıkla yoksulluk nedeniyle daha da kötüye gidiyor gibi görünüyor. Röportajda ayrıca köle bir ailede doğduğunu ve annesinin ona bu statüyü verdiğini söyledi.

Foto muhabiri ayrıca yerel polis tarafından yakalanıp hapse atılmadan önce köle olarak tutulan insanların ve yaşadıkları yerlerin fotoğraflarını çekebilmiş.

Bu sadece ülkede ne kadar çok ahlaksızlık olduğunu gösteriyor. Eğer kendisini serbest bırakmazlarsa diğer ülkelerin kendilerini hedef alacaklarını biliyorlardı.

Köleliği sona erdirmeye çalışmak

Sağ üstteki Salma, Moritanya'nın kuzeyindeki Chagar bölgesinde beyaz bir Mağribi aileye 50 yıldan fazla bir süre köle olarak hizmet etmiş. Çocukları da köle olarak doğmuş.

Moritanya'da köleliğe karşı olan küçük gruplar bu insanların özgürlüklerini geri almalarına yardımcı olmaya ve köleliğe son vermeye çalışıyor. Köle sahibi olan insanlar Moritanya'da çok fazla güce ve nüfuza sahipler ve aktivistler onları durdurmaya çalıştığında, bu insanlara işkence ediyorlar.

SOS Slavery gibi diğer gruplar Moritanya'da kölelikle mücadele etmek için hala ellerinden geleni yapıyorlar, ancak yoldan çıkmış hükümeti yenemiyorlar.

Rahatsız edici olan, dünyanın geri kalanının modern kölelik hakkında hiçbir fikri yokmuş gibi görünmesi ve buna normalmiş gibi davranmasıdır. Dünya ayrıca köleliğin geçmişte dünyayı nasıl değiştirdiğine odaklanmış görünüyor, belki de köleliğin hala devam ettiğinin farkında değiller.

Bunu durdurmanın tek yolu, dünyanın dört bir yanındaki insanların bundan haberdar olmasını sağlamak ve umarım diğer ülkelerin ve hükümetlerin değişiklik yapmasını ve köleliği tamamen sona erdirmenin bir yolunu bulmasını sağlamaktır.

Kölelik geçmişte kalması gereken şeylerden biridir.