Dünyanın En Yüksek Binaları

Bu binalar sadece yerel bir fenomen değil, dünyanın dört bir yanında bulunuyor ve 2010'dan bu yana inşa ediliyorlar.

Burc Halife

Paris'teki Eyfel Kulesi, New York'taki Chrysler Binası ve New York'taki Empire State Binası, "dünyanın en yüksek binası" unvanına sahip olmuştur, ancak bunlar pek çoğundan yalnızca birkaçıdır. Yine de mühendislik malzemeleri ve olanakları geliştikçe, "gökyüzüne doğru yarış", her zamankinden daha cesur inşaat firmaları tarafından hızla geride bırakılan şiddetli bir rekabete dönüşüyor. Burada dünyanın en yüksek beş binasına ve bu binaların yapımında kullanılan inanılmaz mühendisliğe bir göz atıyoruz. Görebileceğiniz gibi, bu binalar sadece yerel bir fenomen değil, dünyanın dört bir yanında bulunuyor ve 2010'dan bu yana inşa ediliyorlar.

1. Burj Khalifa (Burc Halife)

Burc Halife
Burc Halife.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde bulunan Burj Khalifa, 828 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek yapısıdır. İnşa edildiği 1930 yılından 1970 yılına kadar dünyanın en yüksek yapısı rekorunu elinde bulunduran Empire State Binası'ndan iki kat daha yüksektir. Kulenin 163 katında mağazalar, restoranlar ve ofis alanlarının yanı sıra dünyanın en yüksek asansör boşluğu da yer almaktadır. Yapının tasarımından Chicago'da bulunan Skidmore, Owings & Merrill (SOM) şirketi sorumludur.

2. Merdeka 118

8 Şubat 2023 tarihinde Merdeka 118
8 Şubat 2023 tarihinde Merdeka 118.

Yapımı neredeyse tamamlanmış olan Merdeka 118, Güney Doğu Asya'nın en yüksek, dünyanın ise ikinci en yüksek gökdeleni. 678,9 metre yüksekliğindedir ve Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'a bakmaktadır. Yeniden açıldığında, kule halkın erişimine açık olacaktır. Avustralyalı Fender Katsalidis tarafından yerel RSP Architects Sdn Bhd firması ile işbirliği içinde tasarlanan yapının 2023 yılının ortalarından ikinci yarısına kadar hizmete girmesi planlanıyor. Yapıda 118 kat bulunacak ve Merkeda ismi Malezya'nın bağımsızlık gününe atıfta bulunacak.

3. Şanghay Kulesi

Şanghay Kulesi, Çin'in en yüksek binası
Şanghay Kulesi, Çin'in en yüksek binası.

Çin'in Şanghay kentinde bulunan Şanghay Kulesi 632 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek üçüncü gökdeleni. Nihayet 2015 yılında tamamlanan bu muhteşem binanın tamamlanması, inşaat sırasında ortaya çıkan çeşitli finansman zorlukları nedeniyle yaklaşık 20 yıl sürdü. Amerikan mimarlık şirketi Gensler, kulenin tasarımındaki çalışmalarıyla 2016'da Yılın Mimari Tasarımı ödülüne layık görüldü. Kulenin saniyede 20,5 metre ile dünyanın en hızlı asansörlerinden bazıları, yolcuları binanın şaşırtıcı 128 üst katına hızla taşıyor. Burj Khalifa (Burc Halife) dünyanın en yüksek binası olabilir, ancak Şanghay Kulesi en fazla yaşanabilir kata sahiptir.

4. Ebrac el-Beyt Saat Kulesi

Mekke, Suudi Arabistan'daki Mescid-i Haram'dan görülen Ebrac el-Beyt Kuleleri.
Mekke, Suudi Arabistan'daki Mescid-i Haram'dan görülen Ebrac el-Beyt Kuleleri.

Ebrac el-Beyt (Abraj Al-Bait) Saat Kulesi'ni Suudi Arabistan'ın başkenti Mekke'nin tam ortasında bulacaksınız. Lübnanlı Dar Al-Handasah şirketi tarafından tasarlanan binanın altı yıllık geliştirme çalışmaları 2008 yılında başladı. Yüksekliği 601 metre olan bu yapı 2023 yılında tamamlandığında dünyanın en yüksek dördüncü binası olacak. Abraj Al-Bait'teki saat kadranı 43 metrelik çevresiyle dünyanın en büyüğüdür ve binanın toplam taban alanı dünyadaki diğer tüm insan yapımı yapılardan daha büyüktür.

5. Ping An Uluslararası Finans Merkezi

Ping An Uluslararası Finans Merkezi
Ping An Uluslararası Finans Merkezi.

Shenzhen'in en yüksek yapısı olan Ping An Uluslararası Finans Merkezi, aynı zamanda 599.1 metre yüksekliğiyle Çin'in en yüksek ikinci, dünyanın ise en yüksek beşinci yapısıdır. New York'lu mimarlık şirketi Kohn Pedersen Fox Associates binanın etkileyici altyapısını inşa ederken, yine New York merkezli Thornton Tomasetti de yapıyı paslanmaz çelik ve cam kombinasyonundan oluşturdu.