Egzersiz Sırasında Makyaj Yapmak Cilt Sağlığınıza Zarar Verebilir

Egzersiz yaptığımızda cildimizin gözenekleri normalde genişler, ancak sağlıklı yağların salınımını engelleyebilecek makyaj yapıyorsak bu durum engelleniyor gibi görünmektedir.

Yazar Burcu Kara
spor yapan kadın

Egzersiz yaparken fondöten kullanmak, gözenek boyutunu ve ardından cildin sağlıklı kalmasında rol oynayan sebum salınımını değiştirerek cildin sağlığını etkileyebilir.

San Antonio'daki Texas A&M Üniversitesi'nden Sukho Lee ve meslektaşları, 20 erkek ve 23 kadın olmak üzere 43 üniversite öğrencisini çalışmaya dahil etti. Katılımcılar önce yüzlerini bir temizleyici ile yıkadılar. Araştırmacılar daha sonra gözenek boyutu ve sebum üretimi de dahil olmak üzere yüzlerinin farklı bölgelerindeki cilt değişkenlerini ölçtüler.

Daha sonra, tüm katılımcıların yüzlerine, tercihlerine bağlı olarak alınlarına ya da yanaklarına tek bir kat fondöten uygulandı.

Daha sonra katılımcılar koşu bandında 5 dakika boyunca saatte 5 km/s, 10 dakika boyunca saatte 6.5 km/s ve 5 dakika boyunca saatte 8 km/s hızla koşmaktan oluşan 20 dakikalık orta düzeyde bir egzersiz yaptılar.

Antrenmandan sonra araştırmacılar çeşitli cilt ölçümlerini tekrarladılar ve makyajsız bölgelere kıyasla fondötenli bölgelerde sebumun azaldığını buldular.

Araştırmacılar makalelerinde, "Bu, egzersiz sırasında makyaj kullanımının zararlı etkilerinin parlak bir örneğidir" diye yazdılar. "Bu çalışmada, makyaj kullanımı gözenekleri tıkamış ve bu da olumsuz sebum skoruna yol açmıştır." Optimum sebum miktarı belirsizdir, çok fazlası akne ile bağlantılıdır ve çok azı ciltte tahrişe neden olur.

Katılımcıların gözeneklerinin boyutu da fondötensiz bölgelerde önemli ölçüde artarken, makyajlı bölgelerdekilerde anlamlı bir değişiklik olmamıştır. Bu durum, fondötenin egzersiz sırasında gözeneklerin doğal olarak genişlemesini kısıtlayarak cildi nemlendiren ve serinleten sebum ve ter salınımını engellemiş olabileceğini düşündürmektedir. Araştırmacılar bu değişikliklerin herhangi bir cilt sorunuyla bağlantılı olup olmadığını değerlendirmedi.

Lee, egzersiz yaparken fondöten kullanmanın nispeten kısa egzersizler yapan çoğu insan üzerinde büyük bir etkisi olmayabilir, ancak "dayanıklılık tipi sporcular için etkisini bilmiyoruz" diyor. Ekip şimdi daha uzun egzersiz rutinleri sırasındaki etkileri araştırmayı umuyor.

New York'taki Weill Cornell Medicine'den Shari Lipner, çalışmanın bölünmüş yüz tasarımının iyi bir yaklaşım olduğunu, ancak cildimizin özelliklerinin yüzümüzün farklı bölgelerinde değiştiğini ve karşılaştırmayı zorlaştırdığını söylüyor. Ayrıca burun, ağız ve göz çevresindeki derinin kalınlığının alın ve yanaklardakinden farklı olduğunu, dolayısıyla ideal olarak bu bölgelerin de incelenmesi gerektiğini söylüyor.